Łazar Karelin

(Lazar Viktorovic Karelin)

Lazar Viktorovič Karelin (Лазарь Викторович Карелин), właściwie Lazar Viktorovič Kats (Лазарь Викторович Кац) - rosyjski powieściopisarz i nowelista. Urodził się w Moskwie w rodzinie żydowskich ucho... Lazar Viktorovič Karelin (Лазарь Викторович Карелин), właściwie Lazar Viktorovič Kats (Лазарь Викторович Кац) - rosyjski powieściopisarz i nowelista.

Urodził się w Moskwie w rodzinie żydowskich uchodźców z Białegostoku. Jego ojciec pracował w fabryce włókienniczej "Atlant", której stał się właścicielem w latach Nowej Polityki Ekonomicznej. Matka, z domu Halperin, pochodziła z rodziny rabinackiej. W 1932 r. rodzina została zesłana do Solikamska, który pozwolono im opuścić dopiero po rehabilitacji ojca w 1938 roku.

W 1943 Karelin ukończył scenografię w Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografi. Później trafił na front w szeregach milicji ludowej. Po wojnie osiadł w dzisiejszej stolicy Turkmenistanu - Aszchabadzie, gdzie został mianowany szefem działu scenariuszy aszchabadzkiego studia kinowego. Po trzęsieniu ziemi w 1948 roku wrócił do Moskwy.

Tworzył w latach 1952 - 1992. Jest autorem licznych opowiadań, powieści i nowel, m. in: Młody Doradca Sprawiedliwości, Przy cichej ulicy, W kwietniu, Akademik, Pierwszy egzamin, Nadzieja i miłość, Otwarty dom, Osiedle, Dziewczyna z farbami, Podróż na skraj słońca, Gdzieś w Moskwie, Trzęsienie ziemi, Stażysta, Przed ekranem: Opowiadania, Łowca żmij, Wybór prozy (w dwóch tomach), Ostatni zaułek, Odrabiam lekcje.

W 1967-1985 był sekretarzem Moskiewskiego Związku Pisarzy. Odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru, Orderem Przyjaźni Narodów, Orderem Honoru. Członek Związku Pisarzy Radzieckich.

źródło opisu: Opis autorski

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Łowca żmij
Łowca żmij
Łazar Karelin

7 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 4 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
4
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd