Bożena Stelmachowska

Bożena Stelmachowska (ur. 5 grudnia 1889 we Wrześni, zm. 21 listopada 1955 w Toruniu) – etnograf. Jej ojciec – Ksawery – był architektem. Matka – Ludwika z Hundtów pochodziła z rodziny emigrantów szko... Bożena Stelmachowska (ur. 5 grudnia 1889 we Wrześni, zm. 21 listopada 1955 w Toruniu) – etnograf.
Jej ojciec – Ksawery – był architektem. Matka – Ludwika z Hundtów pochodziła z rodziny emigrantów szkockich osiadłych na Pomorzu.
W latach 1934-1939 Bożena Stelmachowska była kierownikiem Muzeum Miejskiego w Poznaniu. Redagowała wydawane przez Instytut Zachodnio-Słowiański zeszyty "Archiwum Etnograficzne". Ponadto współpracowała z Komisją Etnograficzną Polskiej Akademii Umiejętności. W 1939 roku habilitowała się na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie okupacji hitlerowskiej została wysiedlona z Poznania, brała udział pracach naukowych i w wykładach tajnego Uniwersytetu Zachodniego. Po wojnie wykładała jako docent na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie utworzyła Zakład Etnografii Słowian Zachodnich. W 1946 nominowano ją na profesora nadzwyczajnego etnologii i etnografii i przeniesiono do Torunia.
Bożena Stelmachowska wykształciła wielu uczniów, którzy brali wraz z nią udział w terenowych badaniach etnograficznych Pomorza Gdańskiego i Zachodniego, współdziałała z pomorskimi ośrodkami kulturalnymi, wygłaszała odczyty, zorganizowała też wystawę etnograficzną w muzeach w Kartuzach i Kwidzynie.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BCena_Stelmachowska

źródło zdjęcia: http://heklowanazapaska.blogspot.com/2012/10/swiateko-pamieci-dla-profesor-bozeny.html

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Słowińcy ich dzieje i kultura
Słowińcy ich dzieje i kultura
Bożena Stelmachowska

7,5 (2 ocen i 0 opinii)
Słowińcy ich dzieje i kultura
Bożena Stelmachowska jako pierwsza wśród polskich etnografów prowadziła w latach powojennych badania terenowe na ziemiach zamieszkałych przez Słowińców. Była jedną z nielicznych osób, które miały któr...
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 7,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
3
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd