Artyści jak pracownicy na etacie. Projekt ustawy o artystach zawodowych przyjęty

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
22.11.2023

Rada Ministrów przyjęła projekt o artystach zawodowych, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. „Rząd chce zapewnić artystom realne zabezpieczenie socjalne i ubezpieczenie zdrowotne”, podkreślono w oficjalnym komunikacie.

Artyści jak pracownicy na etacie. Projekt ustawy o artystach zawodowych przyjęty David Iskander/Unsplash

Informacja o przyjęciu przez obecny rząd długo oczekiwanego projektu o artystach zawodowych pojawiła się na stronie resortu kultury we wtorkowe popołudnie. „Chodzi o włączenie artystów do powszechnego systemu ubezpieczeń emerytalnych, rentowych i zdrowotnych z jednoczesnym zapewnieniem im mechanizmu wsparcia przy opłacaniu składek”, czytamy w oficjalnym stanowisku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ustawa o artystach zawodowych. Co znalazło się w projekcie?

W oświadczeniu resortu czytamy, że nowe przepisy mają definiować kategorię artystów zawodowych i ich działalność. Jak przekazano: „Artyście zawodowemu zostaną przyznane uprawnienia bez względu na to, czy w świetle prawa autorskiego danej osobie przynależą prawa twórcy, czy prawa pokrewne do wykonywanego dzieła sztuki (utworu)”.

Jakie działania przewiduje przyjęty przez rząd projekt ustawy? Między innymi powołanie Polskiej Izby Artystów. Ta miałaby być odpowiedzialna za rozpatrywanie spraw związanych z potwierdzaniem lub aktualizacją uprawnień artysty zawodowego, a także przyznawanie artystom zawodowym dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wsparcia socjalnego.

W Izbie znaleźć ma się czternastu przedstawicieli, którzy będą reprezentować interesy artystów. A także: pięciu przedstawicieli ministra kultury, jeden ministra spraw zabezpieczenia społecznego i jeden przedstawiciel ZUS.

Projekt reguluje ponadto procedury uzyskania, poświadczania i aktualizacji uprawnień artysty zawodowego na podstawie dorobku potwierdzonego przez organizacje reprezentatywne dla środowisk artystycznych.

Określa też zasady dostępu artystów do systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

„Każdy artysta, który nie ma tytułu z innego źródła, np. działalności gospodarczej czy stosunku pracy, będzie opłacał składki liczone od podstawy ich wymiaru nie wyższej niż płaca minimalna”, czytamy.

Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla najmniej zarabiających artystów mają być finansowane z budżetu państwa.

Resort kultury zapowiada też wprowadzenie Karty Artysty Zawodowego (na wzór Karty Dużej Rodziny). Ta ma „umożliwić tworzenie pakietów, udogodnień, ulg i ofert adresowanych do tej grupy społecznej”.

Nowe przepisy przewidują, że każda działalność artystyczna ma charakter twórczy, bez względu na fakt, czy w świetle prawa autorskiego artyście przysługują prawa majątkowe („twórcy”), czy prawa pokrewne („wykonawcy”). Konsekwencją tego będzie wprowadzenie 50 proc. kosztów uzyskania przychodu z działalności artystycznej dla wszystkich artystów zawodowych.

Ustawa o artystach zawodowych – co dalej?

Przyjęciem projektu, który na długo utknął w odmętach resortowych biurek, pochwalił się między innymi minister kultury Piotr Gliński. Przypomnijmy, że konsultacje z środowiskami twórczymi rozpoczęły się już w 2017 roku.

Wyjaśnijmy: nie oznacza to, że uchwała weszła w życie. Teraz musi przegłosować ją Sejm.

Czy tak się stanie, czas pokaże. Część polityków dotychczasowej opozycji sugeruje, że w projekcie powinny znaleźć się zapisy dotyczące opłaty reprograficznej.


komentarze [9]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis Gracki - awatar
Lis 24.11.2023 11:57
Bibliotekarz

Pięknie  😒  Powstanie nowa instytucja przejadająca publiczne pieniądze. Będą zajmować się sprawami artystów, kto nim jest a kto nie. Ale najlepsze jest, że dla "zarabiających najmniej" składki będzie płacić... państwo? Państwo nie ma swoich pieniędzy. MY! Wszyscy będziemy się zrzucać. Czy taki artysta będzie miał kasę fiskalną? Księga przychodów? Wystawianie rachunków czy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
WiktorWektor  - awatar
WiktorWektor 22.11.2023 14:43
Czytelnik

XD aha, czyli napisze sobie książkę i będę musiał płacić za to składki?  Nie ma teraz żadnego zakazu pseudoubezpieczeń dla osób bez etatów, można to zrobić samemu lub na działalności. Zmienianie tego to patologia. Oskładkujcie też prace domowe.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wojciech_Chmielarz  - awatar
Wojciech_Chmielarz 22.11.2023 16:38
Autor/Redaktor

Nie będzie Pan musiał. Nie będzie takiego przymusu. Prawdopodobnie nie będzie to też takie łatwe, jak się Panu wydaje. Będzie dobrowolność starania się o status artysty w celu zdobycia ubezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego. Pozdrawiam!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
WiktorWektor  - awatar
WiktorWektor 22.11.2023 17:04
Czytelnik

Chciałbym w to wierzyć! Prędzej czy później skończy się histerycznym gardłowaniem za obowiązkowymi składkami, bo "za co będą żyli na starość / to dla ich dobra / cena życia w społeczeństwie" I tym podobnymi bon motami, które słyszymy na codzień. ;) 

I z tekstu też nie wynika dobrowolność - jest hipoteza i dyspozycja "każdy artysta będzie płacił", a nie "będzie miał...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
WiktorWektor  - awatar
WiktorWektor 22.11.2023 17:28
Czytelnik

To samo wynika również z informacji na stronach rzadowych: "określa zasady dostępu artystów do systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych dostosowane do funkcjonowania systemu ubezpieczeń (każdy artysta, który nie ma tytułu z innego źródła, np. działalności gospodarczej czy stosunku pracy, opłaca składki na poziomie tych odpowiadających płacy minimalnej)"

...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
awatar
konto usunięte
23.11.2023 10:10
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Lis Gracki - awatar
Lis 24.11.2023 13:34
Bibliotekarz

@WiktorWektor jak będą wykazywać dochody? Kasy fiskalne? Umowy kupna/sprzedaży? Faktury? IMO artyści powinni założyć np. jednoosobową działalność gospodarczą albo korzystać z możliwości działalności nierejestrowanej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
WiktorWektor  - awatar
WiktorWektor 24.11.2023 14:43
Czytelnik

@Lis Gracki  no właśnie próbowałem się dokopać do konkretnego projektu, ale druk UD208 jest na razie niedostępny, a 973 jest starym, z 2021 roku. Jest też jeden projekt na stronie artystazawodowy.pl, ale nie wiem ile on ma wspólnego z obecnym - tym bardziej, że to niezły bubel bo zakłada wydawanie jedynie potwierdzenia uprawnień, a nie samych uprawnień, co w legislacji ma...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 22.11.2023 14:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post