Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/8089/kopia-basni-barda-beedle-a-sprzedana-za-370-tys-funtow

Kopia „Baśni Barda Beedle'a” sprzedana za 370 tys. funtów

3 wartościowy tekst

W domu aukcyjnym Sotheby's sprzedano egzemplarz „Baśni Barda Beedle'a” J.K. Rowling za kwotę prawie 370 tys. funtów. Wcześniejszym właścicielem był pierwszy redaktor Harry'ego Pottera – Barry Cunningham. To wydanie „Baśni” to prawdziwa rzadkość – na świecie jest tylko siedem takich egzemplarzy – własnoręcznie napisanych i ilustrowanych przez autorkę.

Baśnie Barda Beedle'a to zbiór pięciu opowieści ze świata Harry'ego Pottera: 1. Czarodziej i skaczący garnek 2. Fontanna szczęśliwego losu; 3. Włochate serce czarodzieja; 4. Czara Mara i jej gdaczący pieniek; 5. Opowieść o trzech braciach (znana z powieści Harry Potter i Insygnia Śmierci. ChicaDeAyer tak pisze w swojej opinii o książce: Autorka czerpie z dziedzictwa Andersena i braci Grimm, starając się przenieść pewne uniwersalizmy na magiczny grunt. Muszę przyznać, że jej się udało – każda z baśni ma jakieś przesłanie, a ich moralny wydźwięk jest dostrzegalny - pewnie także i przez najmłodszych. JKR w każdym z pięciu opowiadań ukryła swoisty miernik ludzkiego zachowania wskazując, do jakich wzorców należy dążyć, a jakie postawy są naganne. Sporym niedosytem jest niewielka objętość baśni – jest to uwydatnione przez fakt, iż komentarze Dumbledore’a są obszerniejsze, aniżeli treść główna. Przypisy – przynajmniej w takiej formie – uważam za zbędne, bowiem ich wartość merytoryczna jest żadna, a i akcentów humorystycznych nie dostrzegłam.

Kopia należąca do Barry'ego Cunninghama została sprzedana za 368 750 funtów. Jest jednym z siedmiu egzemplarzy własnoręcznie napisanych i ilustrowanych przez J.K. Rowling dla tych, „którzy byli blisko związani z opowieściami o Harrym Potterze” - każda książka zawiera taką inskrypcję, a dodatkowo sprzedany egzemplarz ma odręczny dopisek autorki: „Barry'emu, który pomyślał, że przydługa opowieść o małym czarodzieju w okularach może się sprzedać - DZIĘKUJĘ”.

Inny egzemplarz otrzymał Arthur A. Levine – amerykański wydawca książek o Harrym Potterze – pozostałych czterech obdarowanych jest nieznanych. Siódmy egzemplarz został sprzedany w 2007 roku podczas aukcji na rzecz fundacji J.K. Rowling Lumos – za kwotę 1,95 mln funtów. Te egzemplarze nieznacznie różnią się od wersji, która trafiła do druku.


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 5  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
14-12-2016 12:58
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 138
Agunia
14-12-2016 15:32
Ciekawe,czy i ta książka doczeka się ekranizacji?
książek: 687
AMisz
14-12-2016 16:09
Każda historia w trzech częściach :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 816
Darsky
15-12-2016 09:18
Baśnie Barda Beedle'a - moje wielkie rozczarowanie
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Siłaczka

Nowelę Stefana Żeromskiego słuchało się o wiele łatwiej niż "Przedwiośnie", jednak zupełnie nie trafia do mnie jej morał.

zgłoś błąd zgłoś błąd