Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/rozmowy/11533/5-pytan-do-czytelnika-justyna-swies

5 pytań do czytelnika – Justyna Święs

8 wartościowy tekst

W Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada wokalistka i współtwórczyni zespołu The Dumplings – Justyna Święs.

1. Kto rozbudził w Pani miłość do książek i jakie są ulubione książki Pani dzieciństwa?

Miłość do książek rozbudził we mnie mój tata. Pierwszą konkretną książką, którą w życiu przeczytałam, mając zaledwie 10 lat, była autobiografia Chaplina. Zabrałam się za tę cegłę tak wcześnie, ponieważ rozpoczynała się zdaniem; „Urodziłem się 16 kwietnia...”. A 16 kwietnia jest również datą moich urodzin! Oszalałam, poczułam więź z autorem i ruszyłam. Kolejnymi ważnymi książkami w dzieciństwie były dla mnie „Mistrz i Małgorzata” oraz „Sto lat samotności”, które czytałam oczywiście bardzo powierzchownie i impresyjnie, ale już wtedy wywarły na mnie ogromny wpływ i zapoczątkowały fascynację literaturą rosyjską i iberoamerykańską.

2. Czy jest książka, której nigdy Pani nie zapomni?

„O miłości i innych demonach” Marqueza. To moja ukochana książka, którą mam zawsze blisko. Więcej w niej moich notatek niż oryginalnego tekstu.

3. Jakie gatunki książek czyta Pani najczęściej i dlaczego?

Najlepiej takie, które łączą w sobie kilka gatunków. Idealne są dla mnie te książki, które trudno zaszufladkować, oscylujące na granicy magii i realizmu.

4. Czy jest książka, którą powinna Pani przeczytać, ale do dzisiaj leży nieprzeczytana i wywołuje wyrzuty sumienia?

„W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta, choćby część „W stronę Swanna”. Zaczynałam tę książkę kilka razy i za każdym coś mnie z niej wybijało i nie pozwalało kontynuować. Dwa tygodnie temu, po obejrzeniu spektaklu „Francuzi” Warlikowskiego, kolejny raz wzięłam tę książkę do rąk, niestety znów przerywając lekturę na rzecz innej, ciekawszej i bardziej atrakcyjnej opowieści o Humboldcie „Człowiek, który zrozumiał naturę”.

5. Czy ma Pani własną kandydatkę na Książkę Roku 2018?

„Gattora. Życie Leonor Fini” Doroty Hartwich. Nie jestem fanką biografii, jednak ta pochłonęła mnie całkowicie i dzięki niej bardziej zainteresowałam się sztukami plastycznymi.

Przeczytaj wszystkie wywiady z cyklu „5 pytań do czytelnika”.

Justyna Święs – wokalistka, autorka tekstów i piosenek, aktorka. Znana przede wszystkim z zespołu The Dumplings, z którym w 2015 roku otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego – Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Jest także laureatką Nagrody Artystycznej im. Grzegorza Ciechowskiego. Z Wojtkiem Urbańskim z zespołu Rysy wspólnie napisali utwór będący czołówką serialu „Ultraviolet” w reżyserii Jana Komasy. Skomponowała także muzykę i napisała słowa do utworów w spektaklu „Mapa i terytorium” Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Gościnnie pojawiała się na płytach takich zespołów i artystów, jak: Voo Voo, Fisz Emade Tworzywo, Wojciech Mazolewski.

Powiązane treści:
5 pytań do czytelnika – Marzena Rogalska

Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada dziennikarka Marzena Rogalska.więcej
5 pytań do czytelnika – Barbara Kurdej-Szatan

Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada aktorka Barbara Kurdej-Szatan.więcej
5 pytań do czytelnika – Agnieszka Duczmal

Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada dyrygentka Agnieszka Duczmal.więcej

Pokaż wszystkie rozmowy
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2374
LubimyCzytać
26-02-2019 11:47
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 6567
Róża_Bzowa
26-02-2019 14:07
Świetne i bardzo inspirujące odpowiedzi!
książek: 877
Ambrose
27-02-2019 18:30
Heh, porównanie powyższego wywiadu z rozmową przeprowadzoną z p. Kurdej-Szatan (z uwzględnieniem komentarzy) pozwala zrozumieć mechanizmy funkcjonowania współczesnej popkultury. Ludzie inteligentni, którzy mają coś interesującego do przekazania nie wzbudzają zbytnich emocji. O wiele łatwiej jest przyciągnąć atencję odbiorcy czy to przez ignorancję, niewiedzę czy też inne skrajne postawy i... Heh, porównanie powyższego wywiadu z rozmową przeprowadzoną z p. Kurdej-Szatan (z uwzględnieniem komentarzy) pozwala zrozumieć mechanizmy funkcjonowania współczesnej popkultury. Ludzie inteligentni, którzy mają coś interesującego do przekazania nie wzbudzają zbytnich emocji. O wiele łatwiej jest przyciągnąć atencję odbiorcy czy to przez ignorancję, niewiedzę czy też inne skrajne postawy i dlatego właśnie tacy osobnicy (osobniczki) są znacznie bardziej promowani. Niestety ale nie ważne co mówią, grunt żeby mówili, co przełoży się na klikalność, oglądalność, itd.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Pokusy i łakocie. Niezbyt grzeczna rzecz o miłości

Bardzo dawno nie czytałam książki przy której się tak dobrze bawiłam. Jeżeli ktoś lubi trochę pikantnego humoru to jest to książka dla niego. Nie czyt...

zgłoś błąd zgłoś błąd