Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9885/nie-zyje-jack-ketchum

Nie żyje Jack Ketchum

8 wartościowy tekst

Amerykański pisarz horrorów, autor m.in. „Dziewczyny z sąsiedztwa”, zmarł w środę, 24 stycznia, w wieku 71 lat.

Informację potwierdził w mediach społecznościowych przyjaciel pisarza, Christopher Golden. Brak mi słów. Legenda horroru i mój od wielu, wielu lat przyjaciel Dallas Mayr (znany także jako Jack Ketchum) zmarł po długiej walce z rakiem. Żegnaj, przyjacielu – napisał Golden na Twitterze.

Naprawdę nazywał się Dallas Mayr, Jack Ketchum to jego pseudonim literacki, pisał też jako Jerzy Livingston. Zanim pod koniec lat 70. ubiegłego wieku chwycił za pióro, imał się różnych zajęć, był m.in. aktorem, piosenkarzem, sprzedawcą, agentem literackim, nauczycielem.

Już jego debiut Poza sezonem wzbudził wiele kontrowersji. Podobno po przesłaniu książki do wydawcy ten złapał się za głowę i stwierdził, że książka jest zbyt brutalna i krwawa, aby ją wydać w tej formie. Ketchum wyciął więc co bardziej krwawe fragmenty, ale mimo tego książka i tak wywołała szok wśród wielu czytelników. Autora oskarżano o szerzenie przemocy i pornografii.

Od tego czasu Ketchum autor wydał kilkanaście powieści, kilkukrotnie otrzymał nagrodę Brama Stokera, prestiżowe wyróżnienie dla twórców grozy. Najsłynniejszą jego książką jest Dziewczyna z sąsiedztwa, to opowieść o szaleństwie rodzącym się w ludzkim umyśle. Złość, nienawiść i samotność są niczym pojedynczy przycisk, czekający na palec, który poprowadzi człowieka do destrukcji – pisał w niej Ketchum.

Inne jego książki to m.in. Straceni, w której ponownie zgłębia temat szaleństwa, a także Przejażdżka, Czas zamykania i Zabawa w chowanego. Wszystkie mocne, pokazujące mroczny wymiar ludzkiej natury. Seks, przemoc i zbrodnia to typowe elementy jego prozy. W końcu nie bez powodu Stephen King powiedział o Ketchumie, że to najbardziej przerażający facet w Ameryce.

Dlaczego pisał książki, w których pełno aktów przemocy? Przemoc sama w sobie jest w pewien sposób ekscytująca dla wszystkich. Prawdopodobnie najbardziej dla ludzi, którzy w jakiś sposób jej doświadczają (choć oczywiście nikt nie chce jej doświadczać). Czytanie o przemocy również ekscytuje. To widać – ludzi najbardziej przyciągają nagłówki gazet informujące o zbrodniach, często takich, które wydarzyły się tuż za rogiem. Przemoc przyciąga nasz wzrok. A gdy przykuje się już uwagę czytelnika, można mówić o wielu różnych rzeczach: o miłości, pokoju, zrozumieniu. Ale prawdziwym zadaniem jest stworzenie z tego wszystkiego naprawdę ekscytującej historii. Dlatego dla mnie przemoc jest tylko zaczynem, kamieniem milowym – powiedział kiedyś w wywiadzie dla Lubimyczytac.pl.

Powiązane treści:
Czytać, myśleć, recenzować, wysłać

Najnowszy zbiór opowiadań Ketchuma to na pewno mocniejsze uderzenie od poprzedniego. Dosadniejsze i chyba bardziej wnikające w psychikę bohaterów, a także w charakter relacji międzyludzkich.więcej
Zadać ból to rzecz ludzka, choć nieuprzejma…

Czy warto sięgnąć po „Rudy. Prawo dożycia” Ketchuma? Z całą pewnością tak! Nikt tak jak on nie potrafi nauczyć dobrych manier i uprzejmości, choćby to miało być okupione dużym cierpieniem i litrami utraconej krwi.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 23  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 6732
allison
25-01-2018 16:28
"pisarz horrorów" - jak to fatalnie brzmi, jeszcze w tekście o zmarłej osobie (nie ma kogoś takiego jak pisarz horrorów, kryminałów, romansów, jest AUTOR horrorów, kryminałów itd.)
książek: 996
Mateusz
25-01-2018 17:09
Nie ma takiego miasta, Londyn. Jest Lądek, Lądek Zdrój, tak.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 195
Veronica
25-01-2018 19:43
Ja jak na razie czytalam tylko "Dziewczyne z sasiedztwa". Mialam zabrac sie za inna jego powiesc, ale jakos tak wyszlo, ze poki co tego nie zrobilam. Niech spoczywa w pokoju.
książek: 3564
Raw
25-01-2018 23:20
No szkoda.
książek: 41
Patryko
26-01-2018 00:55
Jaka jest Wasza ulubiona historia spod pióra Jacka Ketchuma?
Albo - zaskoczcie mnie i napiszcie czy autor napisał coś lepszego niż "Dziewczyna z sąsiedztwa"? :D

Ja niestety oryginalny nie będę. Przeczytałem i posiadam wszystkie jego teksty, które wydano w Naszym kraju, ale to jednak historia o Meg Loughlin poruszyła mnie najbardziej ze wszystkich.

Ogólnie mam wrażenie, że wszystko co...
Jaka jest Wasza ulubiona historia spod pióra Jacka Ketchuma?
Albo - zaskoczcie mnie i napiszcie czy autor napisał coś lepszego niż "Dziewczyna z sąsiedztwa"? :D

Ja niestety oryginalny nie będę. Przeczytałem i posiadam wszystkie jego teksty, które wydano w Naszym kraju, ale to jednak historia o Meg Loughlin poruszyła mnie najbardziej ze wszystkich.

Ogólnie mam wrażenie, że wszystko co napisał trzyma bardzo wysoki poziom. Bardzo zbliżony. Wcale nie dobijający do tej niższej skali. Ba! Nie uważam żadnej jego książki za słabej; cykl o kanibalach był świetny, "Jedyne dziecko" porażało, "Straceni" byli przygnębiający do granic możliwości. Lektura, którą należy przeczytać w deszczowy dzień.
"Rudy. Prawo do życia" - było smutne, a historia porwanej dziewczyny sprzed kliniki aborcyjnej była chora.
"Czas zamykania" było zaskoczeniem, choć rękę dałbym sobie uciąć przed przeczytaniem, że autor poradził sobie na pewno z tak specyficznym gatunkiem jak opowiadania.
"Przejażdżka" była istną przejażdżką po ludzkich zwłokach, które tak jak Ty, za życia, chodziły do sklepów po bułki, nosiły za duże ubrania lub kasowały Tobie bilet gdy szedłeś do kina.
pokaż więcej
książek: 6732
allison
27-01-2018 20:50
A ja nie przeczytałam ani jednej książki tego autora (jakoś nie przepadam na horrorami, pewnie dlatego), ale mam do niego sentyment z tego powodu, że mój starszy syn zaczytywał się w jego powieściach i opowiadaniach już w gimnazjum - czytał je w oryginale (na równi z książkami Kinga), przede wszystkim dzięki tym literackim pasjom został wziętym tłumaczem, który może przebierać w ofertach... A ja nie przeczytałam ani jednej książki tego autora (jakoś nie przepadam na horrorami, pewnie dlatego), ale mam do niego sentyment z tego powodu, że mój starszy syn zaczytywał się w jego powieściach i opowiadaniach już w gimnazjum - czytał je w oryginale (na równi z książkami Kinga), przede wszystkim dzięki tym literackim pasjom został wziętym tłumaczem, który może przebierać w ofertach (każdemu życzę tak wspaniałego i doskonale popłatnego fachu!)
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1340
Leeloo_Dallas
28-01-2018 10:31
Przeczytałam tylko jedną książkę Ketchum'a. Nie podobała mi się. Wiem jednak, że był popularnym autorem horrorów.
Z pewnością ciężko jest przyjąć do wiadomości fakt, że ulubiony pisarz już nic nie napisze.
Przykre.:-(
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Ciekawe czasy

Zawsze trudno mi ocenić dzieła Pratchetta. Bo jak oddać własnymi słowami specyficzny humor i styl autora? Dla mnie Pratchett to nie tylko dobra rozr...

zgłoś błąd zgłoś błąd