Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9803/przyznano-costa-book-awards-2017

Przyznano Costa Book Awards 2017

5 wartościowy tekst

W Wielkiej Brytanii po raz 46 przyznano Costa Book Awards. Poznaliśmy laureatów w pięciu kategoriach: powieść, debiut, biografia, poezja i literatura dziecięca. W kategorii debiut zwyciężyła Gail Honeyman za „Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze", która ukazała się w Polsce pod patronatem lubimyczytac.pl! A zwycięska powieść z kategorii literatura dziecięca „Odkrywca” Katherine Rundell zostanie wydana się już w lutym!

Nagrodę za debiut (Costa First Novel Award) otrzymała Gail Honeyman za Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze.

Tytułowa bohaterka wiedzie proste, poukładane życie, w którym króluje wypracowany przez lata harmonogram. Każdego dnia nosi te same ubrania do pracy, je ten sam obiad, a na weekend kupuje zawsze dwie butelki wódki. Pewnego dnia rutynę dnia codziennego burzy jeden mały dobry uczynek. Książka ukazała się na polskim rynku dzięki wydawnictwu HarperCollins Polska pod patronatem lubimyczytać.pl.

Trzykrotnie nominowany do Man Booker Prize Jon McGregor otrzymał nagrodę w kategorii powieść (Costa Novel Award) za Zbiornik 13.

Książka ma się ukazać w Polsce w tym roku nakładem wydawnictwa Czytelnik. Środek zimy, pierwsze lata XXI wieku. Przebywająca na wakacjach dziewczynka zaginęła na wzgórzach w sercu Anglii. Mieszkańcy pobliskiej wioski pomagają w poszukiwaniach obejmujących całe wrzosowiska, policja organizuje blokady dróg, a do spokojnej zazwyczaj wsi zjeżdżają tłumy reporterów. Poszukiwania zaginionej trwają, a życie toczy się dalej – ludzie rodzą się, umierają, wracają, wyjeżdżają, zdradzają, bogacą się i ubożeją. Krytycy docenili oszczędny i dyskretny wdzięk prozy McGregora. „Hipnotyzująca, fascynująca i oryginalna” – tak pisali o niej członkowie jury. Po polsku do tej pory ukazała się inna jego powieść – Nawet psy. Autor na co dzień mieszka i pracuje w Nottingham.

Za najlepszą biografię (Costa Biography Award) uznano „In the days of rain” Rebecki Stott.

Pod koniec życia ojciec autorki błagał ją, by pomogła mu w napisaniu pamiętnika. Chciał opowiedzieć historię swojej rodziny, której członkowie od pokoleń byli członkami fundamentalistycznej sekty chrześcijańskiej. Exclusive Brethren to zamknięta społeczność, która wierzyła, że światem rządzi szatan. Zakazywano czytania książek spoza sekty, kobietom nakazano noszenie chust, a tych, którzy nie byli posłuszni zasadom – karano. Ojciec Rebekki, podobnie jak jej dziadek, był wpływowym działaczem społeczności. 

Poetkę, pisarkę i autorkę książek dla dzieci Helen Dunmore uhonorowano nagrodą (Costa Poetry Award) za napisany w ostatnich tygodniach życia tomik „Inside the wave”.

Dunmore zmarła w czerwcu 2017 roku w wieku 64 lat, zostawiła czytelnikom 10 tomów poezji i 12 powieści. Na polskim rynku ukazywały się dotąd m.in. Błąd krytyczny i Rozmowa z cieniem. „To nie jest surowa książka. Prawdy są ostre i niewygodne, ale jednocześnie piękne i afirmujące życie" – o ostatnim tomiku autorki napisała Moniza Alvi, członkini jury.

Za najlepszą książkę dla dzieci (Costa Children's Book Award) uznano Odkrywcę Katherine Rundell.

Przygodowa powieść o czwórce przyjaciół, którzy próbują wydostać się z dżungli amazońskiej, ukaże się po polsku w lutym nakładem wydawnictwa Poradnia K. Rundell w Polsce kojarzona jest jako autorka cenionej książki dla młodzieży pt. Dachołazy, którą wydano w zeszłym roku. „Odkrywca” ukaże się w Polsce w lutym nakładem wydawnictwa Poradnia K.

Costa Book Award to nagrody przyznawane co roku autorom książek anglojęzycznych z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Po raz pierwszy wręczono je w 1971 roku jako Whitbread Literary Awards, od 1985 przyznawano je jako Whitbread Book Awards, a od 2006 roku funkcjonują pod obecną nazwą. Każdy z tegorocznych laureatów otrzymał 5 tys. funtów. Spośród piątki nagrodzonych zostanie wyłoniony zdobywca nagrody Costa Book of the Year, który otrzyma 30 tys. funtów. Nazwisko zwycięzcy poznamy 30 stycznia.

Powiązane treści:
Ganiając po paryskich dachach

Bieganina po paryskich dachach jest w rzeczywistości tylko przykrywką, pod którą tkwi istota tej powieści – powieści o tym, jak ważne jest bycie sobą, jakkolwiek banalnie to brzmi, i pozostawanie wiernym własnym zasadom. O tym, co tak naprawdę liczy się w życiu; o wartościach trwalszych niż ubranie, pieniądze czy nawet etykieta narzucona przez społeczeństwo.więcej
Samotność to taka straszna trwoga, ogarnia mnie, przenika mnie…

Bajkowa wręcz historia Eleanor Oliphant to opowieść o przemianie brzydkiego kaczątka w pięknego, świadomego siebie i patrzącego z nadzieją w przyszłość, łabędzia. Bez obaw, nie trąci sentymentalizmem nawet przez chwilę. Dotyka do żywego, wyciska łzy i powoduje u czytelnika istne katharsis.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 10  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2984
tree
04-01-2018 16:04
W roku 2017 przeczytałam 68 książek. Ani to dużo, ani mało, tak w sam raz choć mogło być więcej. Kilku dałam 10 gwiazdek bo w jakiś sposób albo czymś mnie zachwyciły. Wśrod tych kilku są dwie którym należy się dużo wiecej, bo 10 gwiazdek to dużo za mało. Jedna z tych dwóch to właśnie Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze. To książka, historia, język, ton, akcja,... W roku 2017 przeczytałam 68 książek. Ani to dużo, ani mało, tak w sam raz choć mogło być więcej. Kilku dałam 10 gwiazdek bo w jakiś sposób albo czymś mnie zachwyciły. Wśrod tych kilku są dwie którym należy się dużo wiecej, bo 10 gwiazdek to dużo za mało. Jedna z tych dwóch to właśnie Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze. To książka, historia, język, ton, akcja, brak akcji, uczucia i odczucia, postaci i czas, wszystko tak niezwykle napisane, że nie da się jej odłożyć na bok gdy już się wejdzie w jej świat, a gdy się kończy ją czytać to rozstanie prawie fizycznie boli, a potem się tęskni, przepotwornie się tęskni do Eleanor i jej świata.
Cudownie! Ogromnie się cieszę że została dostrzeżona i tak wspaniale nagrodzona.
pokaż więcej
książek: 776
aniaskl
04-01-2018 17:57
Brawa dla Gail Honeyman, napisala na prawde super książke!
książek: 833
Ambrose
04-01-2018 19:24
Jeśli chodzi o Jona McGregora, to aby umilić sobie oczekiwanie na wydanie powieści "Zbiornik 13", polecam inną książkę jego autorstwa:

Nawet psy Nawet psy

Bardzo mocna proza ukazująca niezwykle destruktywną siłę uzależnienia.
książek: 995
Mateusz
05-01-2018 20:00
Muszę w końcu przeczytać.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 806
Moderna
05-01-2018 15:34
W moim zestawieniu najciekawszych książek rok też znalazła się Gail Honeyman :) Bo naprawdę warto tę książkę przeczytać. http://bibliotekaracynamonowa.blogspot.com/2017/12/cynamony-2017.html
książek: 684
AMisz
05-01-2018 15:49
W moim prywatnym zestawieniu najlepszych książek też była "Eleanor..." - naprawdę pomogła mi wiele zrozumieć :D A w weekend będę czytać "Odkrywcę" - jestem ciekawa, bo "Dachołazy" mnie urzekły!
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Ten dom

Ciekawie się zapowiada na początku, a później dostajemy bardzo oklepany wątek okultyzmu. Sztylet, pentagram, stare księgi - nic nowego. W dodatku pozy...

zgłoś błąd zgłoś błąd