Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6663/miniserial-na-podstawie-ksiazki-christie

Miniserial na podstawie książki Christie

17 wartościowy tekst

Słynna historia napisana przez Agathę Christie „I nie ma już nikogo” ponownie została zekranizowana. Tym razem w formie miniserialu emitowanego w BBC. Przy okazji w angielskich mediach odżyły stare kontrowersje, jakie budził pierwotny tytuł książki (i później jego zmiany).

Dziesięć nieznanych sobie osób dostaje zaproszenia na pewną wyspę. Po przyjeździe na miejsce kolejni goście giną. Kto przetrwa? I kto jest mordercą? To zarys fabuły jednej z najbardziej znanych książek Agathy Christie I nie było już nikogo, która niedawno została ponownie przeniesiona na ekrany. Tym razem w formie miniserialu emitowanego od grudnia w BBC. W kontekście jego premiery w angielskich mediach odżyły dawne kontrowersje związane z pierwotnym tytułem, a później jego zmianami na kolejnych rynkach wydawniczych.

Książka „I nie było już nikogo” początkowo nosiła inny tytuł – „Dziesięciu małych Indian”. Ukazała się jednak pod inną nazwą – brytyjski wydawca zmienił ją na „Dziesięciu Murzynków”. Tytuł miał nawiązywać do popularnego wówczas (w roku 1939) musicalu. Tytuł, który wprowadził brytyjski wydawca, był z kolei zupełnie nie do pomyślenia na amerykańskim rynku. W Stanach książka ukazała się więc jako „I nie było już nikogo”.

Christie nie jest znana z rasistowskich poglądów, po prostu posługiwała się popularnymi w jej czasach zwrotami. Jednak współcześnie i tak przylgnęła do niej sława tej, która napisała książki o budzących kontrowersje tytułach. Kolejni twórcy biorący na swój warsztat książkę Christie próbują zatuszować to, co obecnie można uznać za polityczną niepoprawność. W efekcie powstają nie do końca pasujące zamienniki wielu nazw występujących w historii (np. zmieniona zostaje nazwa wyspy, na którą wybierają się zaproszeni goście) czy niektórych rekwizytów pojawiających się w filmowych scenach. Publicyści angielskich mediów dyskutowali nad celowością takich poczynań – należy w ten sposób postępować, by ukryć to, co dziś może budzić nieprzychylne komentarze, czy też pozostawić wszystko w takim kształcie, w jakim stworzył to dany autor? I czy te, nawet z pozoru drobne zmiany, nie wpływają na ostateczną historię i jej odbiór?

Bez względu na kontrowersje, jakie na nowo odżyły w kontekście historii napisanej przez Agathę Christie, jedno jest pewne: miniserial bił rekordy popularności w Wielkiej Brytanii.

Obejrzyjcie zwiastun serialu:

Mieliście okazję obejrzeć ten serial? A wcześniejsze ekranizacje książki?


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 30  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1736
Renax
15-02-2016 09:25
Szukam jej.
książek: 879
malenstwo_83
15-02-2016 11:30
Dobry serial polecam ;-)
książek: 529
Alex
15-02-2016 12:23
Czytałam książkę i widziałam też ten miniserial - naprawdę świetny, klimatyczny i z dobrą obsadą.
książek: 808
cumulonimbus_99
15-02-2016 20:12
Świetny serial !! Dzięki niemu sięgnęłam po książkę ;) Naprawdę polecam!
książek: 89
Kaja
29-02-2016 13:56
Serdecznie polecam! Serial wiernie oddaje historię i pełną napięcia atmosferę opisaną przez Christie.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Historia II Wojny Światowej. Tom 6

Kolejny kwiatek w "tfurczości" "autorki". Tekst książki na poziomie szkoły podstawowej. Można dowiedzieć się np., że Polacy (jak...

zgłoś błąd zgłoś błąd