Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12579/nagroda-literacka-gdynia-na-festiwalu-miasto-slowa-2019

Nagroda Literacka GDYNIA na festiwalu Miasto Słowa 2019

3 wartościowy tekst

Nagrodzie Literackiej GDYNIA po raz kolejny towarzyszy festiwal Miasto Słowa, a podczas niego odbędą się spotkania z nominowanymi i laureatami nagrody, akcje miejskie, pokazy filmów i panele dyskusyjne z udziałem pisarzy i pisarek. W dniach 26 sierpnia – 1 września 2019 roku gościć będziemy w Gdyni znamienitych polskich autorów i autorki, w tym: Marka Bieńczyka, Paulinę Pidzik, Wita Szostaka, Marcina Wichę, Olgę Drendę, Tomasza Pindla. Najnowsze powieści przedstawią Tomasz Organek, Łukasz Orbitowski czy Jacek Dehnel, a muzycznie porwie uczestników zespół Dylan.pl.

Festiwal Miasto Słowa / Nagroda Literacka Gdynia 2019 odbędzie się w dniach 26 sierpnia – 1 września 2019. Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Za rok świętować będziemy 15-lecie Nagrody, tymczasem przed nami emocje związane z wyborem najlepszych czterech książek wydanych w 2018 roku. Uważam, że właśnie w tym tkwi największa siła Nagrody – nie wybieramy jednej książki, ale honorujemy dokonania w czterech różnych kategoriach: eseju, poezji, prozie i przekładzie na język polski. Napięcie oczekiwania na werdykt Kapituły złagodzi nieco festiwal Miasto Słowa, czyli tydzień fantastycznych wydarzeń przeznaczonych dla wszystkich miłośników literatury – debat, spotkań, koncertów i warsztatów dla najmłodszych oraz całych rodzin – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Zaczynamy od fandomu. Jest ku temu wiele powodów, w tym jeden niezwykle smutny – odejście Macieja Parowskiego, legendarnego redaktora „Nowej Fantastyki”. Autorki i autorzy, którzy wyszli spod jego ręki, wielokrotnie gościli już na festiwalu i byli wśród nominowanych do Gdyńskich Kostek Literackich. I tak, pierwszego dnia zobaczyć będziemy mogli fragment jego gigantycznej kolekcji zdjęć dokumentujących historię fandomu. Tego samego dnia zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Pindlem (regularnie publikującym na łamach lubimyczytać.pl) i Wojciechem Orlińskim, którzy porozmawiają o tym, czym jest, był i będzie fandom.

W poniedziałek w Gdyni gościć będzie również Wit Szostak – to pierwsze z licznych spotkań autorskich wokół nowych książek. Swoje najnowsze powieści przedstawią też Łukasz Orbitowski, Jacek Dehnel czy Tomasz Organek – spotkania prowadzi Agnieszka Szydłowska. Będzie także okazja, by posłuchać wierszy z debiutanckiego tomu Pauliny Pidzik oraz porozmawiać z Markiem Bieńczykiem – spotkania te poprowadzą Zofia Król i Marcin Wicha.

Chcemy rozmawiać o rzeczach istotnych, które znaleźć można w literaturze, stąd spotkania zatytułowane „Małe matczyzny”, „Surrealistki?” czy „Wsłuchani w przyrodę”. Te rozmowy będą próbą diagnozy, co w nowych polskich książkach piszczy, a czasami wręcz krzyczy. Jednocześnie to, że z uwagą wsłuchiwać się będziemy w odgłosy przyrody, kobiece głosy opowiadające historię historii, czy w końcu w formalnie nowatorskie prozatorskie miniatury, będzie świadectwem wcześniejszego czytelniczego niedosytu. Gdyby mimo wszystko ktoś po tym tygodniowym literackim obżarstwie odczuwał choćby jeszcze cień łaknienia, to wisienką na torcie będzie, jakżeby inaczej, spotkanie z laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA, które poprowadzi Michał Nogaś.

Dopełnieniem spotkań literackich będzie kino i muzyka. „Niepotrzebna pogodynka, żeby znać kierunek wiatru” – tak brzmi po polsku fragment legendarnego Dylanowskiego „Subterranean Homesick Blues”, to też tytuł płyty projektu Filipa Łobodzińskiego Dylan.pl. Jak brzmi całość, będziemy mogli się przekonać już 31 sierpnia w gdyńskim Blues Clubie. Koncert poprzedzi odczytanie poematu „Koniec wakacji” przez jego autorów – Marcina Barana i Marcina Sendeckiego. Z kolei program filmowy, dokumentalny i fabularny poszerza poruszaną na festiwalu tematykę: fantomowe „Głos Pana” i „Wizyta”, „Matki”, „Małe matczyzny”, „Kucharze historii”, kłopoty noblisty w „Honorowym obywatelu” czy niewymagająca dodatkowego komentarza, premierowo pokazana „Ferrante Fever. Gorączka czytania”.

Ważnym elementem festiwalu są też wydarzenia przeznaczone dla dzieci, w tym przede wszystkim niedzielny piknik rodzinny, podczas którego odbędą się spotkania z Marcinem Wichą, Agnieszką Taborską, i fenomenalny spektakl Teatru Uszytego.

Festiwal literacki nie byłby festiwalem literackim, gdyby nie towarzyszyła mu księgarnia – w Mieście Słowa jest nią niezastąpiona księgarnia Vademecum. Na jej stoisku, przez cały czas trwania festiwalu, będzie można kupić książki nominowanych i gości. 

Na wydarzenia wstęp wolny! Projekcje filmowe – 12 zł – Gdyńskie Centrum Filmowe. Na warsztaty obowiązują zapisy i limit miejsc. Koncert Dylan.pl – 50 zł – Gdynia Blues Club.

Szczegółowy program dostępny na stronie nagrodaliterackagdynia.pl/festiwal i na portalu Facebook.

Powiązane treści:
„Piranie” – film o młodych członkach kamorry [KONKURS]

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie nowy film twórców kultowego serialu „Gomorra”, oparty na bestsellerowej powieści Roberto Saviano, już w piątek pojawi się na ekranach polskich kin. Dla naszych użytkowników mamy zaproszenia na pokaz w warszawskiej Kinotece.więcej
Najpierw książka, później film (20.08.2019)

Mimo że hollywoodzki świat filmu niemal każdego dnia przynosi newsy o nowych ekranizacjach książek, dzisiejsze wiadomości serialowo-filmowe otwieramy informacją o filmie, który otworzy 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W nowym obrazie Agnieszki Holland widzowie zobaczą między innymi... George'a Orwella, w którego wcieli się aktor znany z „Gry o tron”.więcej
Ile można zaoszczędzić dzięki bibliotece?

W bibliotece można odpocząć pośród półek z książkami, odnaleźć dawno poszukiwaną książkę czy wrócić do czytanej przed laty pozycji. Dzięki bezpłatnym wypożyczeniom sprawimy również, że w naszym portfelu zostanie jeszcze parę groszy. Dobitnie przekonał się o tym pewien czytelnik z Kansas.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2369
LubimyCzytać
20-08-2019 13:20
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1417
Batalia
20-08-2019 17:36
Chudy Sapkowski! Boskie zdjęcie :D
książek: 1181
Allie
20-08-2019 21:14
Super, na pewno wybiorę się na część wydarzeń.

Link do strony internetowej podany w artykule jest nieprawidłowy. Ze strony głównej http://nagrodaliterackagdynia.pl trzeba wejść w zakładkę Festiwal.
książek: 1432
MayKasahara
20-08-2019 21:51
W kategorii poezja trzymam kciuki za Janka Rojewskiego. Bardzo obiecujący debiut. Ps. Dziwne, że piszecie o wydarzeniach towarzyszących, a nie o tym, co najważniejsze, czyli nominowanych książkach.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Obsydian

✨"Zawsze uważałem, że najpiękniejsi ludzie, naprawdę piękni w środku i na zewnątrz, to tacy, którzy nie są świadomi swojego wpływu. Ci, którzy ch...

zgłoś błąd zgłoś błąd