Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10505/twoj-simon-juz-wkrotce-w-kinach

„Twój Simon” już wkrótce w kinach

3 wartościowy tekst

15 czerwca do kin wejdzie film „Twój Simon”, będący adaptacją powieści „Simon oraz inni homo sapiens” Becky Albertalli. Odpowiedzcie na proste pytanie i wygrajcie wejściówkę na film!

Każdy zasługuje na wielką miłość. Historia siedemnastoletniego Simona Spiera jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Simon jest bowiem gejem, ale nie powiedział o tym jeszcze nikomu ze swego otoczenia, ani rodzicom, ani przyjaciołom. Nie wie także, kim jest anonimowy kolega z klasy, w którym się zakochał, poznając go w internecie. Rozwiązanie tej niezwykłej sytuacji obfitować będzie w wydarzenia komiczne, ale i przerażające, które na zawsze zmienią życie tytułowego bohatera. „Twój Simon”, film w reżyserii Grega Berlanti („Everwood”, „Flash”, „Riverdale”), na podstawie scenariusza Elizabeth Berger i Isaaca Aptakera, oparty na znakomitej powieści Becky Albertalli „Simon oraz inni homo sapiens”, jest zabawną, autentyczną historią o dorastaniu oraz o fascynującej przygodzie, jaką jest odnajdywanie samego siebie i prawdziwej miłości.

Film „Twój Simon” jest adaptacją powieści dla młodzieży, Simon oraz inni homo sapiens Becky Albertalli, Wydana w styczniu 2012 roku książka zdobyła nagrodę im. Williama C. Morrisa za Best Young Adult Debut of the Year (Debiut Roku w Kategorii Literatury Młodzieżowej), a także była kandydatem do nagrody National Book. Albertalli nigdy nie sądziła, że jej książka doczeka się publikacji, a tym bardziej że stanie się bestsellerem i zdobędzie jakieś nagrody, nie mówiąc już o ekranizacji:

„Pisałam tę książkę jako psycholog – mówi autorka. – Moje dziecko miało wtedy roczek, a teraz ma cztery latka. Pisałam, kiedy spał. Zawsze chciałam napisać książkę, więc postanowiłam spróbować. Nie wiem, skąd wzięłam pomysł na fabułę, ale te postaci chodziły mi po głowie od dłuższego czasu. Wyobrażałam sobie chłopca, który jest gejem, ze zmierzwioną fryzurą, ubranego w bluzę z kapturem, i tak narodził się Simon. Pracowałam z wieloma dzieciakami należącymi do społeczności LGBTQ lub nieutożsamiającymi się z żadną płcią i bez wątpienia jest to grupa najodważniejszych ludzi, jakich znam. Jako psycholog starannie unikam zapożyczania faktów z życia moich klientów na potrzeby książek – lecz ogólnie rzecz biorąc, nastolatki, z którymi miałam szczęście zawrzeć znajomość i pracować, niezwykle mnie inspirują”.

Producent Wyck Godfrey i jego partner w Temple Hill Entertainment Marty Bowen mają już wprawę w wyszukiwaniu książek idealnie nadających się na adaptacje filmowe. Jako producenci światowego fenomenu „Zmierzch” oraz adaptacji filmów „Gwiazd naszych wina” i „Najdłuższa podróż”, dostrzegli wielki potencjał ekranowy w powieści Albertalli.

„Jesteśmy producentami wielu filmów dla młodzieży – mówi Godfrey. – Za każdym razem staramy się znaleźć coś nowego, innego i świeżego, czego jeszcze nie było. I zasadniczo nigdy nie widzieliśmy komedii romantycznej, której akcja toczy się w szkole średniej, a głównym bohaterem jest homoseksualny nastolatek. Wszyscy przeczytaliśmy książkę i stwierdziliśmy ze zdumieniem: O rany, nikt tego jeszcze nie zrobił. Nikt otwarcie i bez pruderii nie nakręcił filmu o dzieciaku, który przeżywa coś, co przeżywa każda homoseksualna osoba próbująca określić swoją tożsamość i zdecydować, kiedy się ujawnić. A wszystko na tle cudownego, tajemniczego, rozkwitającego romansu z anonimowym chłopakiem. Do tego książka jest niezwykle zabawna, a postać Simona tak przekonująca, sympatyczna, trafiająca do odbiorcy, że uznaliśmy, iż warto zająć się tym projektem”.

W filmie szesnastolatek Simon Spier, który ukrywa fakt, iż jest gejem, zaczyna w tajemnicy mailowo flirtować z innym ukrywającym się ze swoją seksualną tożsamością kolegą z klasy. Kiedy jednak ich maile trafiają w niepowołane ręce, pojawia się ryzyko, iż sekret Simona wyjdzie na jaw. Zaczyna go szantażować Martin, nieprzystosowany społecznie, arogancki kolega z klasy. Martin jest przekonany, że z pomocą Simona uda mu się umówić na randkę z piękną Abby Suso (Alexandra Shipp). A jeśli Simon nie zgodzi się zostać jego skrzydłowym... jego seksualna tożsamość może wyjść na jaw. Co gorsza, ujawniona też może zostać tożsamość Blue, chłopaka, z którym Simon koresponduje.

Wąski krąg znajomych Simona zaczyna się nagle poszerzać, korespondencja mailowa z Blue z dnia na dzień staje się coraz bardziej znacząca, a na dodatek wisi nad nim groźba Martina. Simon ma poczucie, że traci kontrolę. Musi teraz znaleźć sposób, żeby wyjść ze swojej strefy komfortu, zanim zostanie z niej wypchnięty siłą – nie zrażając przy tym przyjaciół, nie demaskując się i nie tracąc szansy na szczęście z chłopakiem, którego imienia nawet nie zna.

„Motywami przewodnimi filmu są rodzina i miłość. Lecz także tajemnice – tłumaczy Jennifer Garner. – Mówi o tym, żeby pozwolić im wyjść na jaw, być sobą i mieć odwagę zdecydowanie stanąć po swojej stronie i powiedzieć to, co musisz powiedzieć. Film skupia się na tych wątkach, lecz podaje je w przyjemny, oryginalny sposób. Znajdziemy w nim nie tylko dramat, ale też sporo humoru”.

Jednym z głównych motywów filmu „Twój Simon” jest życie w zgodzie z własną prawdą, uczenie się, jak być sobą i akceptować siebie. Greg Berlanti wyjaśnia: „Wiele dzieciaków nie ma szansy ujawnić się w szkole średniej, a sekret Simona zdradza ktoś inny, lecz Simon uczy się akceptować to, kim jest, żyć własną prawdą i być sobą”.

Film zachęca widzów do tego, żeby byli odważni i szczerzy wobec siebie. Mam nadzieję, że widownia filmu i czytelnicy książki poczują siłę, żeby być sobą” – mówi Becky Albertalli.

Nick Robinson, odtwórca głównej roli, zgadza się z autorką: „Myślę, że każdy w pewnym momencie życia przeżył coś podobnego. Próba odnalezienia siebie i swojego prawdziwego Ja to uniwersalny temat. Chyba każdy może się z tym utożsamić”.

Konkurs:

Mamy dla was dziesięć dwuosoosobowych zaproszeń do Cinema City na terenie całego kraju, które będzie można zrealizować w terminach 18-21 i 25-28 czerwca. Napiszcie, kogo i dlaczego zabierzecie na film „Twój Simon” – na odpowiedzi czekamy do 15 czerwca. Przesyłajcie je na adres: konkurs@lubimyczytac.pl.

Film ukaże się w Polsce pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.

Powiązane treści:
Najciekawsze książki LGBTQ dla młodzieży

W ostatnich latach na rynku książki pojawia się coraz więcej tytułów skierowanych do młodzieży, w których bohaterowie reprezentują mniejszości seksualne. Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii przedstawiamy kilka książek, po które, naszym zdaniem, warto sięgnąć.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
12-06-2018 11:52
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 133
Martyna
20-06-2018 21:23
Wyniki konkursu gdzie się pojawią? :)
książek: 2059
LubimyCzytać
22-06-2018 14:06
Zwycięzcy zostali poinformowani o wygranej w wiadomościach prywatnych.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Bracia Karamazow

Po przeczytaniu owej książki jestem pod jeszcze większym wrażeniem literackiego kunsztu Dostojewskiego, który i tym razem pozytywnie mnie zaskoczył. C...

zgłoś błąd zgłoś błąd