Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10445/zloty-booker---krotka-lista

Złoty Booker - krótka lista

3 wartościowy tekst

51 kandydatów, 5 finalistów i tylko 1 zwycięzca. Z okazji 50-lecia Bookera sędziowie wybrali po jednej książce z każdego dziesięciolecia i werdykt pozostawiają w rękach czytelników. Bo to właśnie oni wybiorą najważniejszą książkę ostatnich pięćdziesięciu lat.

Nagroda Bookera uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie literatury. Przyznawana od 1969 roku wzbudza niemałe emocje, co mogliśmy odczuć, gdy tegoroczną nagrodę Man Booker International Prize odebrała Olga Tokarczuk za powieść Bieguni. Tym razem jury szykuje specjalną nagrodę dla najlepszej powieści z pięćdziesięciu lat działalności.

Pięciu sędziów i pięciu finalistów. Każdy sędzia wybrał jedną powieść z jednego dziesięciolecia, która jego zdaniem nie tylko zmieniła świat literatury, ale wciąż jest aktualna, lub wciąż będzie za następne pięćdziesiąt lat. Zadanie z pewnością nie należało do prostych, ponieważ każda z 51 powieści, które zostały wcześniej nagrodzone, jest w pewnym sensie przełomowa. Już mówi się o wielkim przegranym, czyli o Salmanie Rushdie, którego książka dziesięć lat temu otrzymała Nagrodę Best of Booker, a w 1993 roku statuetkę z okazji 25-lecia. Właśnie z powodu tych dwóch wyróżnień, jeszcze niedawno mówiło się, że to Dzieci Północy, otrzymają Złotego Bookera. Tymczasem przegrał rywalizację z Penelope Lively. Więc jeśli nie Rushdie, to kto w takim razie ma szansę na statuetkę?

W wolnym krajuVidiadhar S. Naipaul Tłumaczenie: Maria Zborowska 

Nagroda za rok 1971.

Moon Tiger, Penelope Lively

Nagroda za rok 1987.

Angielski pacjentMichael Ondaatje Tłumaczenie: Wacław Sadkowski

Nagroda za rok 1992.

W komnatach Wolf HallHilary Mantel Tłumaczenie: Urszula Gardner

Nagroda za rok 2009.

Lincoln in the Bardo, George Saunders

Nagroda za rok 2017. Powieść ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Znak jesienią tego roku.

Lista finalistów została opublikowana na oficjalnej stronie Bookera, gdzie przez miesiąc będzie można głosować na jedną z pięciu pozycji. Bo to właśnie czytelnicy wybiorą jubileuszowego laureata. Zwycięzca zostanie ogłoszony 8 lipca.

Powiązane treści:
Laureaci Man Booker Prize powalczą o specjalną nagrodę jubileuszową

Fundacja Nagrody Bookera ustanowiła jednorazowe specjalne wyróżnienie dla uczczenia 50-lecia Nagrody Bookera, które obchodzone będzie w tym roku. Golden Man Booker Prize ma zwrócić uwagę na książki, które przetrwały próbę czasu i wciąż pozostają aktualne dla czytelników.więcej
The Man Booker International Prize dla Olgi Tokarczuk

22 maja Olga Tokarczuk i jej tłumaczka na angielski Jennifer Croft otrzymały jedną z najważniejszych literackich nagród, czyli Man Booker International Prize za powieść „Bieguni”. Wyróżnieniem honoruje się autorów najwybitniejszych dzieł literackich z całego świata, przetłumaczonych na język angielski. Od 2016 roku nagroda przyznawana jest również ich tłumaczom.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2044
LubimyCzytać
29-05-2018 10:59
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1880
awita
29-05-2018 21:46
Moja prywatna nominacja do Złotego Bookera to "Ślepy zabójca" Atwood lub "Hańba" Coetzee'go (przeczytałam sporo "bookerów" - 19). Z pięciu powieści wybranych przez sędziów największe szanse daję Hilary Mantel i "W komnatach Wolf Hall", genialna książka i wspaniale przetłumaczona. Oczywiście na ile mogę to ocenić nie znając wszystkich powieści. Super, że "Lincoln in the Bardo" Saundersa... Moja prywatna nominacja do Złotego Bookera to "Ślepy zabójca" Atwood lub "Hańba" Coetzee'go (przeczytałam sporo "bookerów" - 19). Z pięciu powieści wybranych przez sędziów największe szanse daję Hilary Mantel i "W komnatach Wolf Hall", genialna książka i wspaniale przetłumaczona. Oczywiście na ile mogę to ocenić nie znając wszystkich powieści. Super, że "Lincoln in the Bardo" Saundersa będzie wkrótce wydany. Mam nadzieję, że książka Penelope Lively także. Inna powieść Naipaula ("Pół życia") leży właśnie przede mną, a "Zakręt rzeki" bardzo mi się podobał; mam nadzieję że "W wolnym kraju" jest gdzieś do zdobycia. "Angielski pacjent" Ondaatjego wydawał mi się kiedyś nie do przebrnięcia i chciałabym go sobie przypomnieć, a właściwie ponownie odkryć.
Uwielbiam takie konkursy, a także wszelkie zestawienia, listy :-)
pokaż więcej
książek: 1947
Mlg
29-05-2018 23:13
Przeczytałam "Moon Tiger" P.Lively oraz "Angielskiego pacjenta" M.Ondaatje. Obie książki fantastyczne, ale jednak kibicuję Penelopie Lively. Lubię jej pisarstwo.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu

RECENZENCKO Książka naprawdę mnie usatysfakcjonowała. Czytało mi się ją lekko, a zarazem miałam wrażenie, że ta lektura pokazuje mi jakąś prawdę o w...

zgłoś błąd zgłoś błąd