Mroczna literatura z nie tak dalekiej Północy

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.03.2018

Skandynawskie kryminały od lat biją rekordy popularności i nikogo już to nie dziwi. Autorzy z Europy Północnej znaleźli magiczną formułę, jak tworzyć wciągającą fabułę. Sensacyjna intryga, rozbudowane wątki psychologiczno-obyczajowe, czasem wielka polityka w tle. Wygląda na to, że boom na nordic noir będzie trwał w najlepsze.

Mroczna literatura z nie tak dalekiej Północy

Czytelnicy mrocznej literatury są trochę jak fani seriali kryminalnych oglądanych na Netfliksie: nie lubią, gdy ich ukochany tytuł znika z anteny po jednym sezonie. Podobną prawidłowość obserwujemy w przypadku powieści kryminalnych – najlepiej, żeby zostały pomyślane jako kilkutomowa seria. Klincz Szweda Martina Holména, Niepokój. Detektywistyczna seria o Axelu Steenie Duńczyka Jespera Steina i Zanim zawisły psy Jensa Henrika Jensena (również Duńczyka, którego książka odniosła ogromny sukces w ojczyźnie), wydane przez Editio Black, idealnie spełniają te założenia.

„Zanim zawisły psy” to pierwsza część trylogii o Nielsie Oxenie, byłym żołnierzu duńskich sił specjalnych, który mimowolnie zostaje wciągnięty w śledztwo w sprawie niezwykle brutalnych zabójstw. Oxen, po traumatycznych wydarzeniach z przeszłości, zmaga się z zespołem stresu pourazowego, dlatego postanawia zamieszkać w mrocznych lasach Jutlandii. Kiedy jednak w tajemniczych okolicznościach ginie wpływowy polityk, Oxen nie ma wyjścia – musi włączyć się do śledztwa. Wraz z agentką Margrethe Franck powoli odkrywa kolejne elementy brutalnej układanki. Książka trafi do księgarń 14 marca.

„Niepokój”, który również zapoczątkuje całą serię kryminalną, opowiada o losach bezkompromisowego wicekomisarza kopenhaskiej policji Axela Steena. Steen nie ma łatwego charakteru, za to ma szósty zmysł i świetny refleks, co niezwykle pomaga mu w pracy. A jest się z czym mierzyć. Marzec 2007 roku, Kopenhaga, ulica Jagtvej, policja eksmituje ludzi z budynku Ungdomshuset, w którym schronienie znajdują między innymi anarchiści. Jego zajęcie kończy się zamieszkami i demonstracjami w całej dzielnicy Nørrebro, a gdy emocje opadają, pod cmentarnym murem znaleziony zostaje nieboszczyk. Kto i dlaczego pozbawił go życia? Co próbuje ukryć policja? Czy któryś z wysoko postawionych funkcjonariuszy miał coś wspólnego z tym morderstwem? Tylko Steen może szybko i bez rozgłosu rozwiązać tę sprawę. Premiera książki: 27 luty.

W „Klinczu”, który ukazał się również 27 lutego, wraz z głównym bohaterem Harrym Kvistem przenosimy się do mrocznego Sztokholmu lat 30. XX wieku. Właśnie tam były bokser zajmuje się ściąganiem długów. Robi to bez skrupułów, dla niego liczą się głównie pieniądze i dobra zabawa. Kvist bowiem nie stroni od alkoholu i przypadkowych kontaktów seksualnych zarówno z kobietami, jak i mężczyznami. To się jednak zmienia, kiedy pewnego dnia ktoś morduje jednego z jego wierzycieli, a wszystkie tropy prowadzą do Kvista. Czy uda mu się odnaleźć mordercę? Czy wygra tę najważniejszą w życiu walkę?

(Artykuł sponsorowany)


komentarze [6]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jatymyoni  - awatar
jatymyoni 01.03.2018 15:32
Bibliotekarz

Są to książki najbardziej reklamowane i może dlatego ich wielka popularność. Jakby samo pochodzenie autora już gwarantowało, że to dobra książka. Co nie zawsze jest prawdą.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 01.03.2018 11:13
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post