Wiesław Myśliwski uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
13.05.2022

W trakcie uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego  upamiętniającego 658. rocznicę powołania uczelni Wiesław Myśliwski został uhonorowany tytułem doktora honoris causa. Jednego z najbardziej cenionych polskich pisarzy wyróżniono za całokształt twórczości „ujmującej uniwersalne aspekty kondycji człowieka naszej epoki”.

Wiesław Myśliwski uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego YouTube/Uniwersytet Jagielloński

Pisarza doceniono za całokształt twórczości literackiej przełomu XX i XXI wieku, w której, jak podkreślono, nie tylko „ujął uniwersalne aspekty kondycji człowieka naszej epoki”, ale stworzył ponadto „wiarygodny obraz losu Polaków od odzyskania niepodległości w 1918 roku do początków XXI wieku”. Wspomniano też znane z prozy artysty łączenie odmian tradycyjnej polszczyzny z potoczystością żywej mowy naszej epoki.

Obwieszczając przyznanie Wiesławowi Myśliwskiemu tytułu doktora honoris causa, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Jacek Popiel, powiedział: „W ten sposób składamy najpiękniejsze podziękowanie za jego niezwykłe utwory prozatorskie i dramatyczne, które jak w soczewce skupiają w sobie złożoność ludzkiego doświadczenia”.

Wiesław Myśliwski: Mnie, nieskorego już do emocji, ogarnia wzruszenie

Wskazując, że znajduje się już u kresu życia, gdy „wszystkie jego ambicje, aspiracje, pragnienia i oczekiwania zanurzają się w strefie cienia”, Myśliwski podkreślił, że uroczystość jest dla niego nie tylko wielkim, ale i niespodziewanym zaszczytem. I dodał:

Dziękuję władzom uniwersytetu za tę godność, chociaż nie wiem, czy moja literatura na nią zasłużyła. To nie kokieteria. Zbyt długo żyję i zbyt dużo wiem o literaturze – nie tylko o jej przeszłości, także współczesności – aby nie zdawać sobie sprawy i nie odnosić tego również do siebie, że, jak powiedziałem przed laty, otrzymując pierwszą Nagrodę Nike, „dzieje literatury to cmentarzysko i tylko nielicznym udało się zmartwychwstać”.

Podczas uroczystości upamiętniającej 658. rocznicę powołania uczelni, pisarz przyznał: „Jeśli pomyślę, że ta wielowiekowość i duch Uniwersytetu były ostoją nadziei Polaków, mnie, nieskorego już do emocji, ogarnia wzruszenie”.

„Słowo jest cudem. Cóż nam, ludziom, jest więcej dane niż słowo?”

Myśliwski wskazał, że to literatura nauczyła go wolności. „Dopóki człowieka stać na własny język, stać go na własne myśli, uczucia, sny. Słowem: stać go na wolność”, powiedział. Dodał, że dzięki lekcjom życia, które wciąż pobiera od słowa, zrozumiał, że jest ono cudem. I dodał: „Bo z całej przyrody, cóż nam, ludziom jest więcej dane niż słowo?”

Artysta nawiązał też do tragedii trwającej wojny w Ukrainie. Wspomniał przy tym swe osobiste doświadczenia z czasu II wojny światowej.

Jeśli przyjąć, że świat jest dla każdego zawsze teraźniejszy i zawsze dzieje się w granicach jego lat, to dla mnie, ze względu na mój wiek, teraźniejsza jest i poprzednia wielka wojna światowa. I to nie jest kwestia pamięci tamtych zdarzeń, lecz mojego ciągłego ich przeżywania. Wciąż stoję przy drodze, którą gonią kolumny polskich Żydów na śmierć i wciąż stoję w tłumie przymusowo zgromadzonej wsi, spoglądając w górę na trzech wieszanych mężczyzn za nieoddanie kontyngentu.

Odbierający tytuł doktora honoris causa Wiesław Myśliwski podkreślił, że przywołuje minioną wojnę nie po to, by umniejszyć tragiczności obecnej, ale by „poszerzyć sobie pole zadumy nad dręczącym go pytaniem: kim jest człowiek?”. I wskazał: „To podstawowe pytanie, by choć w części zrozumieć świat, w którym żyjemy”.


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
wiesia  - awatar
wiesia 16.05.2022 16:07
Czytelnik

mój mistrz. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Suchy  - awatar
Suchy 16.05.2022 12:07
Czytelnik

Kłaniam się nisko Panie Wiesławie! Życzę wielu lat życia w zdrowiu! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bookoholiczka  - awatar
Bookoholiczka 14.05.2022 18:54
Czytelniczka

Super. Zdecydowanie lepszy niż nasza noblistka. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Maria Akida - awatar
Maria Akida 14.05.2022 08:42
Czytelniczka

I słusznie! Do dzisiaj chodzą za mną słowa - "kamień na kamieniu, na kamieniu kamień, a na tym kamieniu jeszcze jeden kamień", które poznałam w powieści "Kamień na kamieniu". :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 16.05.2022 02:23
Czytelniczka

Szalenie głębokie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 13.05.2022 17:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post