W Stratford odsłonięto pomnik Jana Kochanowskiego

Anna Sierant Anna Sierant
27.06.2022

Stratford-upon-Avon to od 25 czerwca 2022 roku nie tylko rodzinne miasto Szekspira, ale również i miejsce, w którym upamiętniono innego wielkiego, współczesnego brytyjskiemu dramatopisarzowi twórcę – Jana Kochanowskiego. Pomnik autorstwa Andrew Lilleya odsłonili przedstawiciele Instytutu Kultury Polskiej w Londynie oraz Shakespeare Birthplace Trust.

W Stratford odsłonięto pomnik Jana Kochanowskiego Pomnik Jana Kochanowskiego w Stratford-upon-Avon, zdjęcie: Polish Cultural Institute in London/ @PLInst_London (konto na Twitterze)

Datę odsłonięcia pomnika wybrano nieprzypadkowo – w końcu dzień wcześniej, 24 czerwca, renesansowy twórca obchodziłby swoje imieniny. Wszystkie osoby, które w przyszłości odwiedzą Stratford-upon-Avon i będą chciały zobaczyć rzeźbę przedstawiającą poetę, powinny skierować swoje kroki do ogrodów domu Anne Hathaway, żony Szekspira. W odsłonięciu pomnika udział wzięli: Piotr Wilczek, ambasador RP w Wielkiej Brytanii, Marta de Zuniga, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej, Gill Cleeve, burmistrzyni Stratford-upon-Avon, oraz Peter Kyle, przewodniczący Shakespeare Birthplace Trust.

Dlaczego postanowiono upamiętnić właśnie Jana Kochanowskiego i właśnie w miejscu związanym z Szekspirem? Głównym celem pomysłodawców tej inicjatywy jest przybliżenie Brytyjczykom postaci polskiego poety – co ważne, odsłonięcie pomnika było częścią większego wydarzenia, poświęconego Kochanowskiemu festiwalu ShakesPEERS, w ramach którego odbył się m.in. koncert muzyki z okresu Tudorów, a także wykład slawisty i tłumacza Charlesa Kraszewskiego – opowiedział on o związkach między twórczością Szekspira i polskiego poety. Z kolei aktorzy Caroline Faber i Aidan Kelly odczytali tekst „Trenów” – ich występ wyreżyserował Jason Morell z Shakespeare’s Globe w Londynie. Osoby biorące udział w festiwalu mogły również spróbować swoich sił w warsztatach kreatywnego pisania, tworzenia rzeźb, a nawet – tworzenia popiersi.

Organizatorzy wydarzenia podkreślali także, że Szekspir i Kochanowski tworzyli niemal w tym samym czasie – Brytyjczyk żył w latach 1564–1616, a Polak w latach 1530–1584. Obaj odegrali również ważną rolę w literaturze swoich narodów. Jak zauważył Charles Kraszewski:

W literaturze angielskiej mamy Bena Johnsona, Szekspira i Christophera Marlowe’a. Można by powiedzieć, że Kochanowski to autor, który w swoich dziełach łączy cechy twórczości wszystkich tych pisarzy.

Za najsłynniejsze dzieło Kochanowskiego uważane są „Treny”, napisane po stracie ukochanej córki – Urszulki. Żałoba po śmierci dziecka jest również tym, co łączy obu autorów – jedyny syn Szekspira, Hamnet, zmarł, gdy miał 11 lat. Dlatego też Andrew Lilley, rzeźbiarz i twórca pomnika Jana Kochanowskiego, postanowił przedstawić go właśnie w trudnym momencie życia – gdy opłakuje córkę. Jak powiedział artysta, cytowany przez serwis britishpoles.uk:

W mojej twórczości zawsze staram się opowiedzieć historię, a ta o stracie dziecka bardzo mnie poruszyła. Kochanowski wyraźnie wyraził swój ból i niepokój, w odróżnieniu od innych pisarzy tego okresu. Złamał wszelkie przyjęte normy własnej pozycji i roli na dworze. Czułem, jak jego smutek pulsuje gorączkowo w każdym wersecie i uznałem, że moja rzeźba powinna to zobrazować. Głównym celem kompozycji było podkreślenie stanu emocjonalnego poety, gdy stał nad grobem swojej córki. Jednym z najważniejszych momentów w życiu Szekspira była również utrata ukochanego dziecka.

Paul Taylor, p.o. dyrektora ds. zaangażowania kulturalnego w Shakespeare Birthplace Trust, zaznaczył natomiast, że choć celem organizacji charytatywnej, w której pracuje, jest popularyzacja Szekspira na całym świecie, to „z dumą i radością” organizacja ta przyczyni się do rozsławienia innych znakomitych twórców, takich jak Jan Kochanowski. Dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej Marta de Zuniga i burmistrzyni Stratford-upon-Avon Gill Cleeve podkreśliły natomiast, że ta wspólna inicjatywa jest dowodem współpracy i silnej więzi między Wielką Brytanią a Polską, szczególnie Polonią zamieszkującą Stratford. To również z inicjatywy polskiej społeczności udało się stworzyć pomnik renesansowego twórcy.

Źródła: britishpoles.uk, londynek.net, polishexpress.co.uk


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna Sierant - awatar
Anna Sierant 27.06.2022 14:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post