Trendy października 2022 lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.11.2022

Październik, który w tym roku w dużej części upłynął pod znakiem pięknej i złotej polskiej jesieni, już za nami. A jak wyglądał ten miesiąc pod względem czytelniczym? Poznajcie trendy października lubimyczytać.pl i sprawdźcie, które strony książek nasze użytkowniczki i nasi użytkownicy odwiedzali najchętniej!

Trendy października 2022 lubimyczytać.pl

Październik był miesiącem nagród literackich – ogłoszono m.in., kto w tym roku został laureatem, a właściwie laureatką jednej z tych najważniejszych i najbardziej prestiżowych, czyli Literackiej Nagrody Nobla. Tym razem postanowiono wyróżnić francuską pisarkę Annie Ernaux. I to właśnie jej „Lata” znalazły się na pierwszym miejscu zestawienia trendów października. W autobiograficznej książce Ernaux zastanawia się, „czy byłaby szczęśliwsza, mając inne życie”. Twórczyni opisuje w niej swoje losy – a także losy części przedstawicieli swojego pokolenia – od dzieciństwa w Normandii po późniejsze lata w Paryżu, od wychowywania się w rodzinie robotniczej do życia w klasie średniej, stania się przedstawicielką francuskich intelektualistów. Od marzeń o pisaniu do ich spełnienia, od czasów powojennych, rewolucji seksualnej, po współczesny kapitalizm. Ernaux, odsłaniając własne korzenie, losy, udaje się jednocześnie zachowywać dystans wobec opisywanych wydarzeń.

Na miejscu drugim październikowego zestawienia znalazła się książka, która do zestawienia najchętniej wyszukiwanych w lubimyczytać.pl tytułów trafia już od wielu miesięcy – mowa o „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens. Powieść o Kyi, dziewczynie z bagien, która przez lata żyła samotnie, za towarzystwo mając jedynie przyrodę, najpierw zyskała popularność wśród czytelników, a później również widzów. Film na podstawie tej książki miał premierę w sierpniu 2022 roku, w roli głównej wystąpiła Daisy Edgar-Jones. Książka Delii Owens stanowi połączenie powieści obyczajowej z kryminalną – pewnego dnia Kya zostaje bowiem oskarżona o zamordowanie jednego z najbardziej lubianych mieszkańców pobliskiego miasteczka.

Pierwszą trójkę zestawienia zamyka Stephen King ze swoją „Baśniową opowieścią”. Już nie po raz pierwszy Król Grozy napisał książkę, w której to nie strach, a dystopijne, fantastyczne wizje wysuwają się na pierwszy plan. Głównym bohaterem jest siedemnastoletni Charlie Reade, który przed laty stracił matkę w wypadku i którego ojciec po tym wydarzeniu pogrążył się w nałogu alkoholowym. Samotny chłopiec pewnego dnia poznaje jednak starszego mężczyznę i jego psa, mieszkających w imponującej rezydencji na szczycie wzgórza. W głębi otaczającego ją podwórka znajduje się szopa, z której dochodzą tajemnicze dźwięki. Po śmierci staruszka Charlie dziedziczy dom, szopę oraz kasetę z baśniową opowieścią – mówiącą o tym, że w szopie kryją się drzwi do innego świata. Jak napisał Bartosz Czartoryski w swoim artykule:

Nadrzędnym tematem tej książki jest refleksja nad złem, które nosi człowiek, i wydaje się, że dopiero zdanie sobie sprawy z niemożności wyplenienia z siebie zazdrości czy nienawiści prowadzi do akceptacji siebie jako osoby. Oraz umożliwia kontrolowanie tego, co niepożądane, bo pozostajemy świadomi tego, do czego jesteśmy zdolni, gdy zwolnić hamulec. Młody Charlie co i rusz staje przed wyborami, które przetestują siłę jego ducha. King nie kryje od samego początku, że wszystko skończy się dobrze (to przecież baśń, prawda?), ale nie oznacza to, że happy end się po prostu przydarzy. Bynajmniej. Charlie i Radar, który jest postacią nie mniej istotną od niego, przejdą dziesiątki prób i nie ze wszystkich wyjdą bez szwanku.

Czwarte miejsce w październikowych trendach należy do Remigiusza Mroza i 16. już tomu o Joannie Chyłce i Kordianie „Zordonie” Oryńskim, czyli do „Werdyktu”. Tym razem najpopularniejszy polski autor opisuje sprawę martwego noworodka, znalezionego na jednym z placów zabaw. Policja ma trudności z namierzeniem rodziców dziecka, nie potrafi również ustalić jego tożsamości. To media jako pierwsze trafiają na jakikolwiek ślad – odnajdują matkę dziecka, która twierdzi jednak, że nic nie pamięta i nie wie, gdzie jest jej syn. Prasa szybko przykleja kobiecie łatkę dzieciobójczyni, a Chyłka i Oryński zrobią wszystko, by poprowadzić jej obronę w tym zapowiadającym się na bardzo głośny procesie.

Tuż za Remigiuszem Mrozem, już po raz kolejny w zestawieniu, znalazła się książka „Zanim wystygnie kawa” – to pierwszy tom cyklu pod tym samym tytułem autorstwa Toshikazu Kawaguchiego. Główną bohaterką powieści można by nazwać pewną kawiarenkę w Tokio, która od ponad stu lat serwuje nie tylko pyszną kawę, ale oferuje także swoim gościom podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa. W książce poznajemy czworo bohaterów, którzy mają nadzieję taką podróż odbyć, każde ma ku temu swoje powody: chcą znów zobaczyć swoją dawną miłość, spotkać się z siostrą, powrócić do czasów sprzed utraty pamięci, poznać własną córkę.

Na szóstym miejscu zestawienia październikowych trendów znalazła się nowość, czyli „Chołod” – powieść Szczepana Twardocha. Tym razem autor nie zabiera czytelników i czytelniczek ani do Warszawy, ani na Śląsk, a do sowieckiej Rosji. To właśnie tam główni bohaterowie – Konrad Widuch i Karol Radek – wyruszają, by walczyć o wcielenie w życie proletariackiego porządku. Nie po raz pierwszy okazuje się jednak, że rewolucja pożera własne dzieci, powieść opowiada o losie jednostki rzuconej w wir historii i o chwili wytchnienia, jaką daje jej życie poza cywilizacją. To jednak naprawdę tylko chwila, ponieważ śladami ekstowarzysza Widucha podąża rosyjski Behemot.

Siódmą pozycję w zestawieniu zajmuje Colleen Hoover i jej „It Ends with Us” – jej główną bohaterką jest Lily Bloom (co można by przetłumaczyć jako Kwitnąca Lilia). Kobieta postanowiła otworzyć kwiaciarnię dla osób, które… kwiatów nie lubią. Jej oryginalny biznes okazuje się sukcesem, a gdy dziewczyna poznaje idealnego, zdawałoby się, mężczyznę, jej wszelkie marzenia wydają się spełniać. Choć dziewczyna wydaje się bardzo zakochana, jej przyjaciel z dawnych lat, Atlas, nie jest tak zachwycony jej wybrankiem, jak ona by tego chciała. Czy Atlas zdoła uchronić ją przed cierpieniem, jak wtedy, gdy to ona pomogła jemu?

Miejsce ósme w październikowych trendach również zajmuje Colleen Hoover, tym razem z „It Starts with Us”, czyli kontynuacją powieści z miejsca siódmego. W tej książce ponownie splatają się drogi Lily i Atlasa, a Ryle, ukochany z poprzedniego tomu, jest już byłym mężem głównej bohaterki. Łączy ich jednak nadal córka, nad którą na zmianę sprawują opiekę. Gdy Atlas postanawia zaprosić Lily na randkę, ta się zgadza, jednak mężczyzna jest jedynym człowiekiem, którego Ryle nie zaakceptuje u boku swojej dawnej ukochanej.

Na dziewiątej pozycji znalazło się opus magnum Davida Walllace’a, czyli „Niewyczerpany żart”, „gargantuiczna, błyskotliwa i dowcipna historia o pogoni za szczęściem w Ameryce”. Niemało uwagi Wallace poświęca w swoim dziele roli, jaką w życiu człowieka odgrywa rozrywka: czym ona jest i dlaczego w tak dużym stopniu zdominowała nasze życie? Jak pragnienie rozrywki wpływa na naszą potrzebę kontaktu z innymi ludźmi? W swojej książce autor próbuje odpowiedzieć na te pytania, przedstawiając pełną rozmachu analizę namiętności i rozkoszy, które czynią nas ludźmi.

Pierwszą dziesiątkę październikowego zestawienia trendów zamyka „Malibu płonie”, czyli najnowsza powieść Taylor Jenkins Reid, autorki „Siedmiu mężów Evelyn Hugo”. Tym razem pisarka przedstawia losy czworga rodzeństwa – dzieci znanego, ale nieobecnego ojca, którym – mimo noszenia znanego nazwiska – w życiu zdecydowanie nie było łatwo. Dzięki odpowiedzialności najstarszej z nich, Niny, i łączącej wszystkich braterskiej (i siostrzanej) miłości, każde z Rivów, mimo trudnego startu, wyrosło na ludzi, którzy nie obawiali się pójść za swoimi marzeniami. Nie oznacza to jednak, że rodzeństwo nie miało przed sobą żadnych tajemnic, a pewnej nocy w Malibu każde z nich będzie musiało zdecydować, które z nich odsłoni przed pozostałymi, a które zachowa dla siebie.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne.

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0.

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100.


komentarze [6]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
panna_kulturalna  - awatar
panna_kulturalna 03.11.2022 20:13
Czytelniczka

Mam chrapkę na nowego Kinga. Ostatnia powieść tego auta jaką przeczytałam to "Śpiące Królewny". Nie podeszła mi kompletnie i lekko się zraziłam. Walczę więc sama ze sobą.. Ale myślę, że prędzej czy później ciekawość zwycięży i przeczytam Baśniową opowieść  😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
traitor  - awatar
traitor 03.11.2022 15:07
Czytelnik

Niewyczerpany żart jest suzo grubszy niz na obrazku:D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MONIKAb  - awatar
MONIKAb 03.11.2022 13:56
Czytelnik

czytałam 2 i 5 polecam 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FioletowaRóża  - awatar
FioletowaRóża 03.11.2022 11:29
Czytelniczka

Jestem ciekawa nowej książki Kinga, ale na razie czeka w kolejce:) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wisienka  - awatar
Wisienka 03.11.2022 08:31
Czytelniczka

Coś pewnie sobie skubnę z tej pierwszej dziesiątki. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 02.11.2022 13:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post