rozwiń zwiń

„Telepata” – mroczna strona Poznania, debiutancki kryminał Adriana Ksyckiego

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
22.02.2022

Zło często czai się w ukryciu i przybiera bardzo różne oblicze. „Telepata”, debiutancka książka Adriana Ksyckiego, to historia, która zaskakuje, ale niejednokrotnie przeraża. Powieść sensacyjno-kryminalna ukazała się za sprawą wydawnictwa Czarna Owca. Porwania, tajemnice przeszłości i moralny konflikt charakterów – oto mroczna strona Poznania zapisana na kartach „Telepaty”.

„Telepata” – mroczna strona Poznania, debiutancki kryminał Adriana Ksyckiego

„Telepata” to pierwsza książka z serii z Michałem Pakulskim. Główny bohater specjalizuje się w bardzo nietypowym fachu. Jest jasnowidzem, który bierze udział w wielu sprawach kryminalnych. Poszukiwanie zaginionych i lokalizowanie zwłok to jego codzienność. Obcowanie ze złodziejami, mordercami oraz psychopatami należy do podstawowego zakresu działalności Pakulskiego. Adrian Ksycki przedstawił postać świadomą, charyzmatyczną, która poszukuje prawdy, choć najczęściej spotyka się z fałszem. Autor „Telepaty” odtworzył realistyczny obraz świata, w którym Pakulski musi mierzyć się z niejednoznaczną oceną swoich działań. Czasami pojawiają się jednak sprawy, które wykraczają poza konwencjonalne strategie działań organów ścigania.

Zbrodnia, którą można przewidzieć? Sekrety „Telepaty”

Miejsce, w którym nic złego nie powinno się stać. Jednak to tylko pozory – gdy z placu zabaw w Poznaniu bez śladu znika mała dziewczynka, dla rodziny rozpoczyna się piekło. Policja próbuje ustalić, czy dziecko zostało porwane, ale niespodziewanie, dowody doprowadzają śledczych do morderstwa sprzed lat. W tym czasie w mieście dochodzi do kolejnego zaginięcia. Adrian Ksycki stosunkowo szybko ustawił pionki na skomplikowanej szachownicy intryg. „Telepata” ukazuje mroczny, choć równocześnie codzienny świat współczesnego Poznania. Czasami niełatwo jest uporządkować chaos. Bezsilna policja postanawia zaangażować w sprawę znanego jasnowidza. Jego pomoc może być jedyną szansą na rozwiązanie tajemniczej zbrodni z przeszłości i uratowanie zaginionych dzieci. Czy istnieje przestępstwo, którą można było przewidzieć? Pytanie otwarte, odpowiedzi niejednoznaczne. Tak zaczyna się historia „Telepaty”.

Mroczna strona rzeczywistości – dary i przekleństwa losu

Ksycki potrafi w przekonujący sposób określać ramy rzeczywistości. Pozostaje wierny konwencji realistycznej, choć równocześnie sygnalizuje bardzo interesujące motywy związane z tym, co wychodzi poza racjonalne rozumowanie. W niektórych fragmentach „Telepaty” pojawiają się intrygujące znaki zapytania. Jak zdefiniować szaleństwo? Co jest przyczyną zła? Czy duch siostry to metafora żałoby? Czy jednak prawdziwy zwiastun złego losu? Autor wykazuje się zmysłem do wykorzystywania bardzo różnych symboli, przedstawiając świat hipnotyzerów, jasnowidzów, przedstawicieli prawa i ludzi, którzy przekroczyli granicę sprawiedliwości. Motywem wyjściowym jest zaginięcie małej dziewczynki. Lecz to dopiero początek spirali zła – wir wciąga coraz to nowe ofiary, świadome i nieświadome procesu, w którym będą musieli uczestniczyć.

Mistyczny mechanizm – moc przeznaczenia, wolna wola człowieka

Choć Adrian Ksycki może być przede wszystkim klasyfikowany jako autor specjalizujący się w powieści na pograniczu kryminału i thrillera, to warto zaznaczyć, że „Telepata” jest tak naprawdę literaturą, która odnosi się do konwencji grozy. Pojawiają się fragmenty upiorne, niekonwencjonalne, prowokujące do przemyśleń – na temat życia, śmierci, jak również wszystkiego, co pomiędzy.

W tej chwili drzwi szafy zaskrzypiały i otworzyły się powoli. Poświata księżyca obrysowała cień. Kształt główki z opadającymi na ramiona włosami wychylił się nieśmiało spod wiszących ubrań.

Adrian Ksycki, „Telepata”

Ksycki w naturalnej formule opowieści rozrywkowej potrafi dzielić się – głosem narratora – nawiązaniami do kultury popularnej, filozofii, badań naukowych związanych z genetyką, jak również metafizyczną stroną naszej codzienności. „To nie zbieg okoliczności. Na pewno nie. Zbieg okoliczności wskazuje na zupełną przypadkowość. To, że akurat Michał Pakulski zajął się zaginięciem Marysi, wynika z synchroniczności”. Czym jest w istocie siła? I kto wypowiada słowa? Odpowiedzi potrafią być przerażające. „Telepata” spełnia właściwie wszystkie warunki dreszczowca, który potrafi zaskakiwać – formą, wymową, końcowym znaczeniem.

Walka dobra ze złem, czyli początek historii „Telepaty”

Co stanowi istotę zła? Czy dobro zawsze równoważy siły ciemności? W jaki sposób dar jasnowidzenia może okazać się przekleństwem? I czy taka zdolność jest prawdziwa? Adrian Ksycki podsuwa nam bardzo ciekawe pytania i tropy fabularne, jednak nie podaje gotowych rozwiązań. Potrafi niuansować problematyką. W kluczowym momencie książki padają zresztą bardzo symboliczne słowa związane z tym, czym jest wina i kara. Skoro więzienie nie zwróci sprawiedliwości rodzinom, a śmierć będzie trwała chwilę, to w jaki sposób rozstrzygnąć moralny konflikt związany z istnieniem dobra i zła? I w tym aspekcie Adrian Ksycki wykazuje się dużą pomysłowością, erudycją, a przede wszystkim – w pewnym sensie – zdolnością do przewidywania. Choć czytelnicy zaznajomieni z gatunkową konwencją będą mogli się spodziewać, kto odpowiada za zbrodnie przed lat, to finałowa rozgrywka pozostawia poczucie niezwykłej satysfakcji. Walka dobra ze złem przybiera niecodzienną formułę. A to dopiero początek historii zapisanej na kartach cyklu, którego pierwszym tomem jest „Telepata”.

Tajemnice ostateczne, sekrety „Telepaty”

„Telepata” to nowe rozdanie. Powieść kryminalna, w której ważna jest emocjonalna konstrukcja bohaterów, określona struktura opowieści, a także charakter historii – związany z tym, co prawdziwe i wykraczające poza racjonalizm. We wstępie pojawia się zresztą nawiązanie do serialu „Z archiwum X”. Warto przytoczyć bardzo sugestywny fragment: „Chcę wierzyć, że boska kara i nagroda wymykają się naszemu pojmowaniu. Że nie potrafimy dostrzec tej prawdy. Że to, co rodzi się i żyje, nie może być pogrzebane w ziemi” – to wszystko określa w pewnym sensie charakter „Telepaty”, który zapewnia emocjonującą rozrywkę, ale także odnosi się do spraw ostatecznych. Bo choć zło często czai się w ukryciu, to bardzo często potrafi przybierać znajome oblicze. Opowieść będzie magnetyzującym doświadczeniem zarówno dla wyrobionych czytelników gatunku, jak również nowych miłośników thrillerów i kryminałów.

Kiedyś dzieciaki znikały na całe dnie i nie można było ich utrzymać w domu. Rowerowe wycieczki, wspinanie się po drzewach, ewolucje na trzepaku i skoki do wody wydawały się atrakcyjniejsze niż cztery ściany sypialni. Obecnie rodzice zaczynali traktować pociechy jak domowe psy. Spacer, a potem reszta dnia w mieszkaniu. „Spacer", pomyślał, rozglądając się dookoła ogrodzonego płotem placu. „Już od małego trzymamy dzieciaki w niewoli".

Adrian Ksycki, „Telepata”

Adrian Ksycki, czyli nowy specjalista od niejednoznacznego kryminału

Na polskiej scenie literatury kryminalnej pojawiło się nowe nazwisko. Ksycki urodził się w 1985 roku w Kołobrzegu. Pochodzi z Darłowa. Jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pozostaje nauczycielem oraz lektorem języka angielskiego. Metodyk i autor książki do nauki słownictwa. Przygodę z pisaniem rozpoczął od debiutanckiej powieści „Przysięga Pięciu”, która ukazała się w 2020 roku.Jego pasją jest sport, sztuki walki, muzyka i nowinki naukowe. Obecnie mieszka pod Poznaniem, pracując nad kolejnymi powieściami. „Telepata” to dowód na to, że w formule opowieści spod znaku zbrodni wciąż można wydobyć bardzo duży potencjał, który w tym przypadku przejawia się w niejednoznaczności – charakterów, intrygi i sekretów pogrzebanych w przeszłości.

Stal hartuje się w ogniu, a człowiek w walce z trudnościami, jak powiedział Ignacy Chiger. Trauma, której doświadczyła Wiktoria w młodości, mogła ją zniszczyć, ale tak się nie stało. Wręcz przeciwnie, wzmocniła ją i ukierunkowała. Zaginięcia dzieci to najcięższy kaliber – presja czasu, media i wiele błędów, które popełnia się pod wpływem stresu. Ale przecież tylko ona mogła to unieść.

Adrian Ksycki, „Telepata”

WSPIERAMY: 116 000 Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka

Telefon jest częścią międzynarodowej sieci numerów „116 000”. Polskim operatorem Telefonu jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Pod numerem 116 000 bezpłatną pomoc poszukiwawczą, psychologiczną i prawną uzyskują rodzice i opiekunowie w sytuacji zaginięcia dziecka.

Fundacja prowadzi także szereg działań profilaktycznych, mających na celu edukację społeczeństwa w temacie profilaktyki zaginięć dzieci, w tym kampanię „Opiekuj się dzieckiem” i „Nie uciekaj”.

Patroni medialni: Portal kryminalny, The Teacher, lubimyczytac.pl, Zupełnie inna opowieść, Pocisk

Pan B rozejrzał się po pomieszczeniu. Było w nim coś fascynującego. Coś, co przywodziło na myśl los człowieka. Niegdyś włożono w jego powstanie wiele wysiłku, stworzono coś fantastycznego, coś co miało służyć dobremu celowi, ale ludzka pycha doprowadziła do tego, że miejsce, choć piękne, pozostawione zostało same sobie. Miało popaść w niepamięć i ostatecznie rozlecieć się w niebyt. Ludzie chętnie tworzą, ale jeszcze chętniej niszczą. Pan B wstał od laptopa i zbliżył się do dziewczynki.

– Obudź się kochanie.

Pstryknięcie palcami sprowadziło jej świadomość. Otworzyła powoli oczy. Leżała spokojnie jak owieczka, ze wzrokiem utkwionym w sufit. Nie chciała na niego spojrzeć. Nie wiedziała, że tego chce. Nie wiedziała nawet, że kucnął tuż obok.

– Ludzie chętnie tworzą, ale jeszcze chętniej niszczą – zwrócił się do Marysi. Spocone żylaste dłonie pogłaskały włosy dziewczynki. – Ja też stworzę dziś coś wspaniałego, tylko po to, żeby to zniszczyć.

Adrian Ksycki, „Telepata”

Przeczytaj fragment książki:

Telepata

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Telepata” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marcin Waincetel 22.02.2022 11:01
Oficjalny recenzent

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post