Wywiad z wampirem

Anne Rice Wydawnictwo: Rebis Cykl: Kroniki wampirów (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
Interview with the Vampire
Kroniki wampirów (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction
Tomasz Olszewski
wampiry wampir wampiryzm kroniki wampirów Lestat Ann Rice

Powieść uwodzi i oczarowuje czytelnika.
Tym razem najbardziej znana, również dzięki genialnej ekranizacji, książka autorki jest faktycznie najlepszą pozycją w jej dorobku.

Książka po każdej stronie coraz bardziej uzależnia czytelnika. Czytasz ją i nie chcesz się od niej oderwać. Przesłania w książce ponadczasowe. Bardzo dużo metafor jestestwa. Polecam ją przeczytać w wieku dojrzalszym, z bagażem doświadczeń aby swoją osobę w niej ulokować. Za parę lat wrócę do niej na pewno. Styl,język i treść 10/10.

Klasyki literatury to coś za co chciałabym sięgać w roku 2020. Pierwszą pozycją okazał się niesamowicie sławny ''Wywiad z Wampirem'' i nie zawiodłam się. Na pewno była to powieść pełna emocji, bohaterów tak niesamowicie barwnych, że znalazłam parę archetypów, które mnie samą zainspirowały. Postacie Louisa i Lestata to wspaniali główni protagoniści, z którymi historia się...

Męcząca, rozwlekła, łzawa opowieść o człekokształtnych, nieśmiertelnych, egocentrycznych pijawkach, okraszona pseudoambitnymi przemyśleniami, patosem i taką ilością nie-życiowego, acz rzyciowego bólu, że po skończonej lekturze niemal wyłam z ulgi, że mam to już za sobą.
Plus za jako taki warsztat Ann Rice i za całkiem niezłe, barwne tło historyczne. Minus - za całą resztę.

Książka ikoniczna, IMHO najlepsza z całej twórczości pani Rice.

Ktoś pomyśli, że czepiam się dziwnych rzeczy, ale największym mankamentem ten pozycji jest.. brak rozdziałów! Strasznie ciężko czyta mi się książki, które nie mają rozdziałów, więc gdyby nie fakt, że jednak mnie zainteresowała i wciągnęła, to pewnie bym nie przebrnęła. Ale dałam radę i z zaciekawieniem sięgnę po kolejne tomy.

Kiedyś czytałam książkę Anne Rice o tytule Mumia. Wydawała mi się płaskim, mdłym, pełnym nonensensow romansem. Dlatego obawiałam się sięgnąć po Wywiad z wampirem. Oczywiście najpierw obejrzalam film i spodobała mi się jego atmosfera. Wzięłam się więc za książkę, która od filmu trochę się różni... ale do rzeczy: czytaniu towarzyszyły mieszane uczucia. Doceniam gęstą,...

Na półkach: , , , ,

Sięgnąłem po filmie, który choć mi się nie podobał to zaintrygował mnie paroma wątkami, liczyłem, że książka je rozwinie. Niestety dostałem to samo co w filmie, dość nieciekawą historie, nie prowadzącą w żadne interesujące rejony z postaciami na jedną nute. Powieść ratują trochę refleksje głównego bohatera, które czytało mi się całkiem przyjemnie.

Całkiem dobrze napisana książka, która sprawia, że zadajemy sobie pytanie nad sensem życia i dająca odpowiedź na pytanie czym jest nieśmiertelność. Po przeczytaniu cieszę się z swojej śmiertelności.

Wspaniała.

Dyskusje