Słowa, które ocalają od zapomnienia. „Pocztówki ze Wschodu” Reyes Monforte

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.04.2021

Reyes Monforte ma na swoim koncie wiele powieści, które stały się bestsellerami. Pokochały ją zarówno zagraniczne czytelniczki, jak i polskie. Z dużym zainteresowaniem spotkała się również najnowsza książka hiszpańskiej autorki „Pocztówki ze Wschodu”, która do księgarń trafiła 21 kwietnia. Co sprawia, że tak chętnie sięgamy po powieści Reyes Monforte?

Słowa, które ocalają od zapomnienia. „Pocztówki ze Wschodu” Reyes Monforte

Jej życie pustoszało, odchodziły z niego kolejne osoby. Za to pocztówki i fotografie wypełniały się imionami. Powoli zaczynało brakować na nich miejsca na te wszystkie opowieści.

– Reyes Monforte „Pocztówki ze wschodu”

Pocztówki ze wschodu Reyes MonforteFenomen jej książek polega na tym, że autorka nie boi się zmierzyć z trudnymi historiami kobiet. Nie chodzi tylko o często dramatyczne dylematy sercowe (choć w powieściach Monforte miłość gra bardzo ważną rolę), ale o to, że z każdą kolejną książką autorka przybliża nam inny kawałek świata i nowe okoliczności. Wraz z jej książkami możemy przenieść się zarówno na Bliski Wschód, jak i na rozgrzaną Saharę, a także do upalnej Hiszpanii, awangardowego Paryża, Nowego Jorku pełnego drapaczy chmur czy sowieckiej Rosji. W każdym z tych miejsc czeka na nas opowieść o kobietach, które wykazywały się siłą, wolą walki i determinacją.

Jest więc historia Marii, która zakochuje się w przystojnym Afgańczyku i postanawia wyjechać z nim do Afganistanu. Życie w islamskim kraju okazuje się jednak największym wyzwaniem, a burka, którą nosi, staje się symbolem więzienia. Jest również oparta na faktach opowieść o jednym z największych problemów współczesnego świata, czyli relacjach opartego na kulturze chrześcijańskiej Zachodu z Bliskim Wschodem ukształtowanym w dużej mierze na kulturze muzułmańskiej. Jest także historia nastoletniej Zehery, która przenosi nas do Serbii niedługo po rozpadzie Jugosławii, albo opowieść o Linie – muzie, żonie i kochance kompozytora Siergieja Prokofiewa oskarżonej o szpiegostwo i skazanej na kilka lat morderczej pracy w łagrze. I jest w końcu najnowsza powieść Reyes Monforte „Pocztówki ze Wschodu”, która pokazuje dramat drugiej wojny światowej i zesłania do Auschwitz-Birkenau. 

Pocztówki ze wschodu Reyes Monforte

W „Pocztówkach ze Wschodu” Reyes Monforte pierwszy raz sięga do tematyki obozowej, jednak na samym początku to nie Auschwitz-Birkenau wysuwa się na pierwszy plan. Najpierw poznajemy Bellę, córkę głównej bohaterki, której życie po stracie matki powoli wraca na właściwe tory. Kiedy wydaje się, że już nic nie zmąci dawno niewidzianego spokoju, ukochana ciotka Belli staje w progu jej domu, trzymając w rękach tajemnicze pudełko – jak się okazuje, jest ono pełne starych, zapisanych pocztówek. Wtedy właśnie Bella poznaje prawdę o swojej matce zesłanej we wrześniu 1943 roku do obozu w Auschwitz-Birkenau.

Od spotkania z Jóską myślała tylko o nim, o jego słowach, jego spojrzeniu, jego bojowości i gniewie, które zamieniały się w czułość, kiedy wspominał ich dawne życie i mówił o planach na przyszłość. Widziała dwóch różnych Jósków, ale nie musiała wybierać: kochała ich obu.

– Reyes Monforte „Pocztówki ze wschodu”

Pocztówki stają się dla Elli, bohaterki powieści Reyes Monforte, szansą nie tylko na przeżycie, ale przede wszystkim na uchronienie od zapomnienia towarzyszek, ich imion i historii, a także własnych doświadczeń i wspomnień. Ella sortuje osobiste rzeczy przybyłych do Auschwitz więźniów podczas pracy w tak zwanej Kanadzie i znajduje w nich pocztówki. W ukryciu zapełnia je słowami i przechowuje tak, aby nikt ich nie znalazł.

W obozie Ella wystawiona jest na wiele trudnych doświadczeń. Ze względu na to, że biegle włada kilkoma językami, staje się tłumaczką i pomocnicą samej Marii Mandel zwanej Bestią. Z jednej strony może dzięki temu liczyć na lepsze warunki, z drugiej staje się pierwszą osobą, na której Bestia wyładowuje swój gniew i wściekłość. Ella jest także naocznym świadkiem i uczestnikiem bestialskich eksperymentów medycznych Josefa Mengele. A to nie koniec dramatycznych wydarzeń, które nastąpią w życiu Elli. 

Sytuacja bohaterki, choć tragiczna i pełna najcięższych doświadczeń, pokazuje także niesamowitą wolę walki i przetrwania. Dzięki pocztówkom i ciotce Mii Bella dowie się, ile musiała poświęcić jej matka, aby przeżyć, i jak mocno życie Elli naznaczone było cierpieniem, bólem i strachem. 

Reyes Monforte

Reyes Monforte zwraca uwagę na to, jak ważne jest utrwalanie historii i ocalanie od niepamięci, choć często wspomnienia i doświadczenia są na tyle trudne, że chcielibyśmy je zamknąć w pudełku. Czasem te historie są tak bolesne, że nigdy nie wybrzmią – wówczas pozostają pamiątki, dowody, rzeczy, które same wszystko opowiadają.

Nie wiem, dlaczego to robisz, ale jeżeli ocalisz te zdjęcia przed spaleniem, ktoś kiedyś się dowie, że te osoby tu były. Ludzie pewnie spłoną, ale fotografie przetrwają. A oni zostaną zapamiętani takimi, jakimi byli.

– Reyes Monforte „Pocztówki ze wschodu”

Przeczytaj fragment książki „Pocztówki ze Wschodu”

Pocztówki ze wschodu

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książkę Reyes Monforte można już kupić w księgarniach online

Artykuł sponsorowany


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
wesolamamusia 27.04.2021 19:52
Czytelniczka

Mam chrapkę na tę książkę. Dopisuję ją sobie do listy :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna 27.04.2021 13:06
Czytelniczka

Opis zachęca do przeczytania

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iśka 27.04.2021 09:54
Czytelnik

Czytałam "Ukrytą różę" tej autorki. Świetna. Tylko uprzedzam rozszarpuje serce. Chyba skuszę się też na ta pozycję.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FioletowaRóża 26.04.2021 15:30
Czytelniczka

Warta uwagi, mieszanki kulturowe zawsze są ciekawe, to potężna dawka wiedzy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patrycja 26.04.2021 15:09
Czytelniczka

Na pewno będę chciała ją przeczytać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 26.04.2021 12:40
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post