rozwiń zwiń

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.04.2021

W tym tygodniu nie zabraknie emocji i mocnych wrażeń! Wśród dziesięciu książek, które serwis lubimyczytać.pl objął swoim patronatem medialnym, znalazły się thrillery i kryminały oraz literatura obyczajowa. Na czytelników czeka między innymi nowe wydanie kultowej powieści Agathy Christie czy powieść Lee Childa z cyklu Jack Reacher. 

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

„Winny” Joanna Opiat-Bojarska (wyd. Burda)

Mrocznie, duszno i nieprzewidywalnie – Joanna Opiat-Bojarska opracowała wzór na thriller, od którego przechodzą dreszcze. Doskonale skonstruowana, pochłaniająca intryga to gra z czytelnikiem na najwyższym poziomie. A zakończenie zaskoczy nawet najbardziej wytrawnych miłośników gatunku.

Szum wody. Ciepło otaczające zanurzone w wannie ciało. Blask migoczącego płomienia.

To jest właśnie reset. Tylko tak Marcin może się uspokoić. Wyciszyć nadwrażliwy na bodźce umysł. Utrzymać w ryzach tę część siebie, która nie mieści się w ogólnie przyjętych normach.

Kiedyś popełnił błąd. Myślał, że tak będzie lepiej. Dla wszystkich.
Ale bardzo się pomylił, życie to nie jest bajka z morałem. Nie wystarczy odpokutować. Choć spłacił swoje długi, piętno winy zostanie z nim na zawsze.
Zwłaszcza że jest ktoś, komu zależy na tym, by prawda nigdy nie wyszła na jaw. Nawet za cenę życia.

„Towarzyszu mój” Julija Jakowlewa, tłumaczenie: Michał Rogalski (wyd. Czarna Owca)

Seria brutalnych morderstw wstrząsa Leningradem u progu wielkiego terroru!

Zabita: Faina Baranowa, lat trzydzieści cztery, bezpartyjna. Księgowa w spółdzielni przemysłowej. Panna.

Rewolucja trwa i mieszkańcy Leningradu mają większe problemy na głowie niż seria morderstw. Jedynie śledczy Zajcew, nie zwracając uwagi na atmosferę strachu i podejrzliwości panującą w mieście, jest zdeterminowany, by odnaleźć sprawcę.

Na pierwszy rzut oka morderstwa nie mają ze sobą nic wspólnego. Ofiary to samotna księgowa, młody złodziejaszek, dwie prostytutki i czarnoskóry komunista. Każde zginęło w innej części miasta. Zajcew przeczuwa, że te pozornie przypadkowe zbrodnie wskazują na jednego mordercę, który inscenizuje swoje zbrodnie w dziwaczny sposób. Przebiera ofiary, ustawia ciała w nienaturalnych, sztywnych pozach, a miejsca zbrodni porządkuje i modeluje, przestawiając meble.

Jednocześnie Zajcew musi mieć się na baczności – ostatnio trudno odróżnić ofiary zbrodni od zdrajców systemu. Śledczy nie ma innego wyjścia jak dopaść zabójcę, lawirując między pułapkami politycznej rzeczywistości. Tylko co będzie, kiedy władza sama weźmie go na cel?

Julija Jakowlewa jako pierwsza rosyjska pisarka tworzy powieść gatunkową osadzoną w pełnej makabrycznego absurdu stalinowskiej Rosji. Towarzyszu mój to mroczna powieść detektywistyczna, w której autorka nie romantyzuje radzieckiej rzeczywistości lat trzydziestych.

„Strażnik” Lee Child, Andrew Child, tłumaczenie: Jan Kraśko (wyd. Albatros)

Jack Reacher wraca z podwójnym wsparciem!

Tym razem zatrzymuje się w sennej mieścinie w okolicy Nashville w Tennessee.

Planuje wypić kubek kawy i ruszyć w dalszą drogę.

Ale to się oczywiście nie uda…

Reacher właśnie rozwiązał w Nashville palący problem – jak powiesić nad barem właściciela pubu, żeby za bardzo nie uszkodzić sufitu? – i nic go już nie trzyma w tym mieście. Kiedy więc trafia się podwózka, chętnie z niej korzysta. W sennej mieścinie 120 km dalej raczej nie ma nic ciekawego, ale kawę pewnie mają, więc czemu nie? I na kawie by się skończyło, gdyby Reacher nie stał się świadkiem próby porwania. Czterech na jednego. Wprawdzie radził już sobie z większą liczbą przeciwników, ale Rusty Rutherford nie, bo jest specjalistą od informatyki, a nie od walenia ludzi po mordach. I wyraźnie potrzebuje pomocy. Mieszkańcy miasta mają Rusty’emu za złe, że dopuścił do cyberataku, z powodu którego całe hrabstwo jest sparaliżowane. Ale to nie oni stoją za atakami na niego. Ci, którzy chcą go dopaść, są bezwzględnymi profesjonalistami.

A Reacher ma dwa wyjścia. Albo nieustannie odgrywać rolę niańki Rusty’ego, albo jak najszybciej ustalić, co mu się do diabła przydarzyło… i naprawić to, w swoim niepowtarzalnym stylu.

„Ucieczka” Ada Nowak (wyd. Lipstick Books)

Marta właśnie zaczęła swoją pierwszą pracę – terapeutki na więziennym oddziale leczenia uzależnień. Tam poznaje Adama. Kulturalnego, przystojnego, inteligentnego młodego mężczyznę, który twierdzi, że nie popełnił zbrodni, o które go oskarżono. Marta mu wierzy. Nie tylko dlatego, że jego argumenty ją przekonują, lecz także dlatego, że on budzi w niej zupełnie nieznane emocje – pożądanie, ekscytację, ale też strach. Jaki związek ma Adam z tragiczną śmiercią ojca Marty, której świadkiem była jako dziecko? I o co mu chodzi: o miłość, seks, wolność – a może tylko o zagadkę, klucz do rozwikłania której kryje się we wspomnieniach Marty? To historia uczucia, niemożliwego do spełnienia, rodzącego się między spokojną dziewczyną, wciąż próbującą zapomnieć o traumie sprzed lat i płatnym zabójcą.

„Kurtyna” Agatha Christie (wyd. Wydawnictwo Dolnośląskie)

Sędziwy, schorowany Herkules Poirot wzywa na pomoc swojego Watsona, czyli kapitana Hastingsa. Kiedyś właśnie tutaj, w Styles, zaczynali karierę. Teraz znakomity detektyw staje przed zagadką morderstwa… które dopiero ma zostać popełnione.

Książkę można czytać jako wciągający kryminał, ale też jako przypowieść wykraczającą daleko poza zobowiązania powieści detektywistycznej. Naprawdę warto spuścić kurtynę na codzienność i przy filiżance dobrej kawy lub herbaty zagłębić się w lekturze…

„Pieśń bogini Kali” Dan Simmons, tłumaczenie: Janusz Ochab (wyd. Vesper)

Lata 70. XX wieku. Kalkuta. Miasto, które zdaje się nie kończyć. Tak samo, jak nie kończą się rozległe dzielnice biedoty toczone przez choroby i nieszczęścia ich mieszkańców. Kalkuta przytłacza i onieśmiela, odrzuca i przyciąga jednocześnie.

Robert Luczak, wysłannik amerykańskiego czasopisma literackiego, udaje się tam wraz z żoną i maleńką córeczką. Jego celem jest pozyskanie praw do publikacji najnowszego poematu jednego z największych indyjskich poetów. Szkopuł w tym, że poeta ów – Das – przepadł bez wieści kilka lat wcześniej i powszechnie uważany jest za zmarłego. Luczak wplątuje się w intrygę, którą zaplanowali czciciele potężnej patronki miasta, krwawej i okrutnej Kali… bogini bólu i zniszczenia, czasu i śmierci, bezlitosnej pani kosmicznego ładu. Luczak stanie oko w oko z tajemnicami, których poznanie sprowadzi najprawdziwszy horror na niego i jego rodzinę.

„Pieśń bogini Kali” to nagrodzona World Fantasy Award za rok 1986 debiutancka powieść Dana Simmonsa („Terror”, „Abominacja”, cykl „Hyperion”) w nowym tłumaczeniu Janusza Ochaba, wzbogacona ilustracjami Macieja Kamudy.

„Dziewczyna ze szkła” Laura Anderson Kurk, tłumaczenie: Joanna Olejarczyk (wyd. Wydawnictwo Dreams)

Meg Kavanagh zawsze była niezwykle wrażliwa, jednak kochająca rodzina, a zwłaszcza relacja ze starszym bratem były prawdziwą ostoją dla jej „inności”. Kiedy brat dziewczyny ginie, a matka nie radzi sobie z tragedią, ojciec przenosi rodzinę do małego miasteczka w Wyoming. Meg coraz mocniej czuje, że jest zdana tylko na siebie w uporaniu się ze stratą, jednak właśnie wtedy w jej życie wkracza ktoś niespodziewany.

Henry Whitmire ma zbyt dużo pracy w gospodarstwie rodziców, by poza szkołą znajdować jeszcze czas na życie towarzyskie. Gdy w klasie pojawia się nowa dziewczyna, która nikomu nie chce zdradzić swojej historii, chłopak jest przekonany, że Bóg postawił na jego drodze wyjątkową relację.

„Dziewczyna ze szkła” to poruszająca historia o tym, że przyjęcie najcenniejszych darów wymaga odwagi, a to, co świat uważa za słabość, może okazać się największą siłą.

„Bez planu B” Wioletta Piasecka (wyd. Szara Godzina)

Renata ma wspaniałą rodzinę, wciąż jednak szuka poklasku w towarzystwie i w życiu zawodowym. Ewa zaś jest singielką, która stawia na karierę w korporacji. Nie ma czasu na rodzinę, przyjaźń czy choćby przelotne romanse.

Niespodziewanie w firmie, w której pracują, dochodzi do zmiany prezesa. Stery w korporacji i w życiu przejmują intrygi, plotki i wzajemne oskarżenia. Przyjaźń kobiet przeradza się w rywalizację, a ich wybory zaskakują.

Naraz na ich drodze pojawia się… No właśnie! Co takiego wywróci życie Renaty i Ewy do góry nogami? Czy znajdą w sobie odwagę, by zmierzyć się z igraszkami losu?

Nowa, dynamiczna, pełna polotu, a jednocześnie refleksyjna powieść Wioletty Piaseckiej Bez planu B pokazuje, że trzeba zaufać życiu. To ono pisze najlepsze scenariusze. Wyrzucając nas z siodła, daje szansę na poznanie prawdy o sobie, a niekiedy na znalezienie szczęścia – czasem na innym kontynencie, a czasem we własnym domu.

„Pocztówki ze Wschodu” Reyes Monforte, tłumaczenie: Joanna Ostrowska (wyd. MANDO)

Tych wspomnień nie zniszczy nawet piekło obozu koncentracyjnego.

We wrześniu 1943 roku Ella zostaje wywieziona do obozu w Auschwitz-Birkenau. Od razu staje się uprzywilejowaną więźniarką i pomocnicą Marii Mandel zwanej Bestią. Mimo że Ella ma lepsze warunki niż reszta więźniów, jest zdana na łaskę i niełaskę Bestii, która często wpada w furię i znęca się nad dziewczyną. Ella pracuje w tak zwanej Kanadzie, gdzie w bagażach deportowanych znajduje liczne pocztówki i zdjęcia. Wykrada je i w ukryciu zapisuje na nich obozowe historie, a także imiona towarzyszek, by nikt o nich nie zapomniał.

Prawie czterdzieści lat później Bella próbuje się pogodzić ze śmiercią matki. Kiedy wydaje się, że życie powoli wraca na właściwe tory, dziewczyna dostaje tajemnicze pudełko pełne starych pocztówek, które jej matka przechowywała, będąc więźniarką obozu Auschwitz- Birkenau.

Chciałam, żebyś je miała i oczywiście żebyś je przeczytała. I żebyś zrobiła to we właściwym czasie. Ten czas właśnie nadszedł.

„Pocztówki ze Wschodu” to chwytająca za serce opowieść o doświadczeniach, które na zawsze nas zmieniają, woli walki i dramacie II wojny światowej

„Sąd Ostateczny” Mirosław M. Bujko (wyd. Sonia Draga)

Gdańsk. W hali dworca głównego pojawia się ogromne płótno i kilka na pozór zwyczajnych osób próbujących skupić na nim uwagę przechodniów. Już na pierwszy rzut oka widać, że Sąd Ostateczny Hansa Memlinga skrywa w sobie niejedną tajemnicę. A gdyby tak krok po kroku wiernie odtworzyć tego obrazu? Bohaterowie raz po raz przenoszą się z renesansowego miasteczka Dinant prosto na współczesny plan filmowy i z powrotem do Brugii, w której bankier Angelo Tani zamawia obraz mający zmienić losy świata. A to dopiero początek ich przygód…

Ksiądz Michał i amerykański aktor Ian MacEwan wpadają na zagadkowy trop związany z dziełem Memlinga. Choć różni ich wiele, łączy wspólna chęć odkrycia tajemnicy, do której droga prowadzi przez pełen przepychu i zepsucia świat kościelnych hierarchów, ciemnych interesów, a nawet miłosnych uniesień. By jednak zdołali zrozumieć, w czym tak naprawdę uczestniczą, muszą wspólnie prześledzić zdumiewającą historię obrazu.

W jaki sposób Sąd Ostateczny trafił do gdańskiej katedry Mariackiej? I jak dzięki nieustępliwości samych mieszczan udało się tam zatrzymać to arcydzieło? Odpowiedzi na te i wiele innych, także nieoczywistych pytań dostarcza ta wielowymiarowa powieść, pełna misternych szczegółów i frapujących ciekawostek ze świata sztuki, historii, a nawet sportu.

[kk]


komentarze [14]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
wesolamamusia 27.04.2021 19:49
Czytelniczka

Ciekawe pozycje. Kilka mam na liście do przeczytania.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Książka_koc_kot 27.04.2021 07:42
Czytelniczka

"Winny" przeczytany, polecam.
Ciekawi mnie "Towarzyszu mój".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jolanta 27.04.2021 07:25
Czytelniczka

Na pewno Pocztówki ze Wschodu:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pocztówki ze Wschodu
FioletowaRóża 26.04.2021 12:52
Czytelniczka

Szczególnie "Winny" czeka w kolejce do przeczytania. Bardzo żałuję, że nie udało mi się wygrać tej powieści. A biblioteki na razie zamknięte, koszmar...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna-Maria 26.04.2021 13:14
Czytelniczka

A w Gdańsku biblioteki otwarte i to z możliwością wejścia między półki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FioletowaRóża 26.04.2021 13:48
Czytelniczka

W Poznaniu można chodzić między półkami, jednak od dłuższego czasu filie są całkowicie zamknięte, teraz do 3 maja. Dobrze, że mam jeszcze co czytać, bo ja nie istnieję bez ksiażki, a e-booki to nie dla mnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna-Maria 26.04.2021 19:06
Czytelniczka

Pewnie otworzą po długim weekendzie. Ja też bez papierowych książek nie wyobrażam sobie życia. Wersji elektronicznych nie znoszę. W dobie pracy zdalnej ekranów mam po kokardę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FioletowaRóża 26.04.2021 20:38
Czytelniczka

A ja nawet nie tak na to patrzę. Dla mnie książka to papier, zapach druku, ładna (w moim wydaniu kocia) zakładka. Ładnie poukładane książki na półce sprawiają mi radość. Czytnik mi tego nigdy nie da...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna-Maria 27.04.2021 09:13
Czytelniczka

To prawda. Książka musi pachnieć papierem, szeleścić, nawet mieć pozaginane rogi. Wtedy jest żywa. Ja w ogóle nie czytam e-booków, ani innych elektronicznych wynalazków. Nie lubię.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Strzelba 26.04.2021 12:43
Bibliotekarka

W tym tygodniu czekam na Rój Hellstroma i oczywiście przeczytam Pieśń bogini Kali (wydanie poprawione, ilustrowane), ale premiera tej książki była już prawie dwa tygodnie temu :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Rój Hellstroma  Pieśń bogini Kali (wydanie poprawione, ilustrowane)
Gerbera41 26.04.2021 11:35
Czytelniczka

Dużo ciekawych propozycji książkowych, godnych uwagi📖📚😃🧡

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna-Maria 26.04.2021 10:35
Czytelniczka

Na pewno przeczytam "Sąd Ostateczny".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patrycja 26.04.2021 10:26
Czytelniczka

Pocztówki to zdecydowanie książka, która trafia w mój gust

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 22.04.2021 16:09
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post