Sejm ogłosił patronów roku 2021: Lem, Różewicz, Norwid i Baczyński

LubimyCzytać
30.11.2020

Polski Sejm ogłosił patronów 2021 roku. Oprócz Stanisława Lema, którego patronat już zapowiadaliśmy, są to wyjątkowo zasłużone postaci polskiej literatury: Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz oraz Krzysztof Kamil Baczyński. Wybór właśnie tych pisarzy związany jest z ich datami urodzin: w przyszłym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Baczyńskiego, Lema i Różewicza oraz dwusetną rocznicę urodzin Norwida. 

Sejm ogłosił patronów roku 2021: Lem, Różewicz, Norwid i Baczyński Fot. Krzysztof Kamil Baczyński (domena publiczna), Stanisław Lem (CC BY-SA 3.0), Cyprian Kamil Norwid (domena publiczna), Tadeusz Różewicz (CC BY-SA 2.5)
Reklama

Patroni roku 2021: Lem, Norwid...

W uchwale przyjętej w piątek 27 listopada izba niższa polskiego parlamentu zdecydowała się uhononorować w specjalny sposób czterech wybitnych literatów oraz kard. Stefana Wyszyńskiego. Wybór Stanisława Lema ogłaszaliśmy już wspólnie KBF, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwem Literackim i Fundacją Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Również w serwisie lubimyczytac.pl przygotowujemy się do obchodów setnej rocznicy urodzin wybitnego fantasty i szykujemy dla naszych użytkowników kilka niespodzianek. Wszystkie wydarzenia odbywające się z okazji urodzin pisarza będą zebrane pod jednym adresem: roklema.pl. Kilka dni temu pisaliśmy więcej na temat Roku Lema, zamiieściliśmy informację na temat obchodów oraz komentarze do decyzji Sejmu, którą uzasadniono w następujący sposób:

„W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu”.

Kolejnym uhonorowanym przez Sejm jest Cyprian Kamil Norwid, jeden z najwybitniejszych poetów romantyzmu. Choć za życia nie doczekał się chwały, a po śmierci często bywał wymieniany jako ten trzeci, za Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim, wartość jego dzieł jest wciąż doceniana jako wyprzedzająca pod pewnymi względami swoją epokę. Wybór tego wybitnego poety, dramatopisarza, grafika, eseisty, rzeźbiarza, malarza i filozofa, a także tłumacza uzasadnił Sejm następująco: 

„Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida”.

Reklama

... Baczyński i Różewicz

Krzysztof Kamil Baczyński to jeden z Kolumbów, pokolenia młodych, wybitnie zdolnych pisarzy i artystów, których życie przypadło nieszczęśliwie na czas II wojny światowej. Poeta zginął młodo, w czasie walk Powstania Warszawskiego, w którym brał udział jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Choć zmarł w wieku zaledwie 23 lat, pozostawił po sobie niemały dorobek poetycki. Już w czasie wojny opublikował cztery tomiki, a w sumie na jego twórczość składa się kilkaset wierszy, kilkanaście poematów i około dwadzieścia opowiadań. W uchwale sejmowej możemy przeczytać:

„W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”.

Ostatnim z literackich patronów przyszłego roku jest Tadeusz Różewicz. Ten znakomity poeta, prozaik, dramaturg, eseista swoją pracę twórczą rozpoczął przed wybuchem II wojny światowej, jednak zadebiutował już po jej zakończeniu, tomikiem „Niepokój”. Współtworzył również scenariusze filmowe do filmów kręconych przez swojego brata Stanisława. Wyróżniony został wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Nagrodą Literacką Nike w roku 2000 za tom „Matka odchodzi”. Przez wiele lat wymieniany był w gronie kandydatów do Nagrody Nobla. W uchwale Sejmu napisano o Różewiczu:

„Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”.

Obok czterech wybitnych pisarzy piątym patronem 2021 roku wskazanym przez Sejm jest kard. Stefan Wyszyński. W uchwale ogłoszono także, że 2021 będzie Rokiem Konstytucji 3 Maja.

[jj]

Reklama

komentarze [9]

Sortuj:
0
0
05.12.2020 09:31

Nie mam nic przeciwko tym twórcom, Lema czytam od zawsze. Ale czy Sejm nie zauważył, że w tym kraju tworzyły również kobiety? I dlaczego wśród poetów poległych w czasie Okupacji nie zauważył choćby Zuzanny Ginczanki - bo nie walczyła z bronią w ręku, tylko zginęła zadenuncjowana przez patriotyczną rodaczkę?

A do tego jeszcze prymas Wyszyński, jako piąty - żeby podkreślić,...

więcej

0
1364
06.12.2020 19:20

Cyprian Kamil Norwid urodził się w 1821 roku
Tadeusz Różewicz urodził się w 1921 roku
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w 1921 roku
Stanisław Lem urodził się w 1921 roku
Zuzanna Ginczanka (Gincburg) urodziła się w 1917 roku
Ks. Stefan (to jego imię) Wyszyński urodził się w 1901 roku.
Dwie ostatnie postaci z Pani/Pana propozycji nie pasują do klucza. Zgadzam się z...

więcej

1177
55
01.12.2020 18:02

Będzie okazja na nowo sięgnąć do ich twórczości:)


222
39
30.11.2020 22:10

zerknęli do kalendarza, zobaczyli kto podpasowuje się pod okrągłe urodziny i cyk, zatwierdzili. nazwiska zacne, nie powiem. idąc tym tropem, rok 2022 będzie rokiem Białoszewskiego :)


3834
228
30.11.2020 21:49Ma racje Dobromir Sośnierz, ze takimi bzdurami Sejm jako całość nie powinien się zajmować. Praca w komisji - jak najbardziej ale kilkugodzinne obrady nad tym kto ma być patronem to gruba przesada. Jakby nie było ważniejszych spraw. Urzędnik partyjny, kiedy zostaje posłem staje się ekspertem od wszystkiego - od poezji i literatury przez rolnictwo aż po energetykę i...

więcej

1984
195
30.11.2020 20:39

Plan na 2021  Szpital Przemienienia Szpital Przemienienia
Niestety, ale z poezją i S-f ostatnio mi nie po drodze....


977
32
01.12.2020 11:21

Szpital Przemienienia to świetne książka psychologiczna. Miłej lektury!


284
67
30.11.2020 17:21

Z Baczyńskim przeszedłem prawie całą swoją młodość, okres buntu, pierwszą miłość, chwile młodzieńczej nostalgii...
 Po stronie nadziei Po stronie nadziei


2859
4
30.11.2020 11:27

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd