rozwiń zwiń

Rasowa tolerancja – „Jak wymówić knife”, nagradzany zbiór opowiadań o życiu imigrantów już w Polsce

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
14.10.2022

Co definiuje człowieczeństwo? W jaki sposób uczyć się tolerancji? Czym jest współczesny rasizm? „Jak wymówić knife” to niesamowity zbiór opowiadań, którego autorką jest Souvankham Thammavongsa. Podstawą historii są doświadczenia z życia imigrantów. Książka ukazała się właśnie na polskim rynku za sprawą starań wydawnictwa Labreto.

Rasowa tolerancja – „Jak wymówić knife”, nagradzany zbiór opowiadań o życiu imigrantów już w Polsce Materiały wydawnictwa

[Opis wydawcy] „Jak wymówić knife" to czternaście krótkich opowiadań o uchodźcach z Laosu, spisanych oszczędną, intymną prozą, nasyconą ładunkiem emocjonalnym i błyskotliwym dowcipem. Mamy tu przegranego boksera, który maluje paznokcie w lokalnym salonie. Kobietę oskubującą pióra w przetwórni kurczaków. Matkę uczącą córkę sztuki łapania robaków. To opowieści o ludziach, którzy muszą zaczynać wszystko od nowa, jakby życie, które mieli, nie miało znaczenia. To ludzie, którzy chcą jedynie znaleźć pracę, kochać, nazwać jakieś miejsce swoim, przetrwać. I właśnie to robią w niniejszych historiach - pogodnie, zaciekle, niezapomnianie.

Miłka Raulin o książce:

„Jak wymówić knife” to zbiór z pozoru niepowiązanych ze sobą historii, które łączy jeden element – Laos – ojczyzna bohaterów. „Jak wymówić knfie” opowiada o losach uchodźców, ich zmaganiach w nowej rzeczywistości, poczuciu wyobcowania i nieprzynależności. To historie o walce z nieprzechylnością, stereotypami, a czasem ich łamaniem. To losy ludzi wrzuconych w nową rolę – rolę uchodźcy. To opowieść o próbach przystosowania się i tęsknocie za domem – za miejscem, w którym ważne są nie tylko bezpieczne cztery ściany i laotańska kuchnia, ale przede wszystkim ojczysty język słyszany na ulicy.

Souvankham Thammavongsa to kanadyjska pisarka, która pochodzi z Laosu. Literatka urodziła się w obozie dla laotańskich uchodźców Nong Khai w Tajlandii, natomiast wychowała się i wykształciła w Toronto, gdzie obecnie mieszka. Życiowe doświadczenia imigrantów są zatem dla niej czymś bliskim i zrozumiałym i stanowią tym samym istotny motyw twórczości pisarki. Krytycy są zgodni, że to nowy i ważny głos zarówno w kanadyjskiej, jak również światowej literaturze. „Jak wymówić knife” to proza, która porusza na bardzo wielu bardzo różnych poziomach czytelniczego doświadczenia.

Głos imigrantów – różne obrazy i wyzwania codzienności

„Jak wymówić knife” to zbiór opowiadań, w którym autorka próbuje uchwycić i skomentować najważniejsze tematy definiujące współczesną kulturę. Rasizm i system klasowy. Etniczne różnice, kulturowa asymilacja, sztuka tolerancji, komunikacja międzyludzka. Souvankham Thammavongsa w niezwykle świadomy sposób wykorzystuje swój literacki warsztat, aby przemówić głosami imigrantów, którzy są narażeni na różne wyzwania codzienności. Zarówno w odniesieniu do problemów politycznych, ekonomicznych, systemowych i językowych barier, jak i obyczajowych różnic. Autorka wykazuje w tym względzie bardzo dużą empatię, zrozumienie, co w połączeniu ze znakomitym stylem sprawia, że „Jak wymówić knife” to zbiór niezwykle wartościowy.

Zbiór opowiadań składa się z 14 różnych opowieści, które zostały ujęte w konwencji realistycznej prozy obyczajowej. To książka skłaniająca do myślenia między innymi z uwagi na bardzo hipnotyzujący język, jak również – a może przede wszystkim – definiowanie głównych bohaterów. Souvankham Thammavongsa wykorzystała pełną paletę międzyludzkich charakterów, wskazując na różnice, jak również podobieństwa różnych grup imigrantów. Kobiet i mężczyzn. Osób wrażliwych, lecz również charakternych. Samoświadomych, choć poszukujących własnego głosu. „Jak wymówić knife” pozostawia trwały ślad w pamięci czytelników, którzy chcą odkryć nowy głos w światowej literaturze.

Dziecięca wrażliwość w niebezpiecznym świecie

W kilku opowiadaniach zbioru „Jak wymówić knife” narratorami są dzieci, które wędrują między dwiema kulturami. Wywodząc się z jednego kraju, muszą zostać obywatelami innego państwa. Odmienna wrażliwość, zupełnie inny język, religijne wierzenia i wychowanie. To wszystko składa się na autentyczny obraz bohaterów i bohaterek książki. Autorka podkreśla zarówno odporność, jak i wrażliwość dzieci, które muszą przezwyciężać własne słabości. Na przykład w tytułowym opowiadaniu zbioru uczennica próbuje poradzić sobie z językowymi barierami, walcząc o własny głos, chroniąc również rodziców przed wyśmianiem ze strony społeczności. Jest w tym prozatorskim obrazie magnetyzująca siła i ważna nauka związana z humanizmem.

„Jak wymówić knife”, czyli niezwykła nauka tolerancji

Właściwie w każdym z 14 opowiadań Thammavongsa portretuje inny wycinek rzeczywistości laotańskich imigrantów w świecie zachodu. Bohaterowie muszą walczyć z uprzedzeniami, dyskryminacją, bardzo często też brakiem elementarnej wrażliwości. Autorka oddaje głos pokrzywdzonym, starając się uwrażliwić czytelników na krzywdę i niesprawiedliwość. Pisarka analizuje, czym jest współczesny rasizm, jak niebezpieczna jest klasowość oraz seksizm, ujawniając przy tym, jak bardzo uprzywilejowana jest władza silniejszych.

Zbiór opowiadań, który ukazuje inność świata

„Jak wymówić knife” to oszałamiający zbiór opowiadań, które przedstawiają doświadczenia imigrantów w przerażająco fascynującej, naprawdę pięknej prozie. Emocjonalna rozpiętość opisana w tym zbiorze pozostaje niezwykła. Historie zawarte w książce są w pewnym sensie naczyniami różnych idei oraz emocji – nadziei, zranienia, odrzucenia, utraty – i próbą odnalezienia się w nowej i dziwnej krainie. Twórczość Thammavongsy „dotyka samej imigranckiej rzeczywistości jak nóż – niezależnie od tego, jak się go wymawia” – czytamy w opisie nominacji jury nagrody Scotiabank Giller Prize 2020. Książka była również nominowana do nagrody New York Times Editors.

Krytycy podkreślają, że twórczyni zbioru stworzyła niezwykle istotny tekst, wzbogacony autorskim stylem, osobistymi przeżyciami, a także wielką wrażliwością. „Jak wymówić knife” to książka, która powinna zostać zauważona nie tylko z uwagi na istotność problemu emigracji, ale również bardzo złożony obraz codzienności, którą w niezwykle fascynujący sposób sportretowała Souvankham Thammavongsa. Co definiuje podstawę człowieczeństwa? W jaki sposób uczyć się tolerancji? Czym jest współczesny rasizm? To pytania o sprawy najważniejsze, do których w niesamowicie mądry, pozbawiony uprzedzeń sposób odnosi się autorka książki. „Jak wymówić knife” to zbiór opowiadań, który poprzez wartościowe historie ukazuje inność współczesnego świata.

Przeczytaj fragment książki „Jak wymówić knife”:

Jak wymówić knife

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Jak wymówić knife” jest dostępna w sprzedaży


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Cleopatrapl  - awatar
Cleopatrapl 16.10.2022 10:40
Czytelniczka

Osobiście jestem zainteresowana i przeczytam tą książkę. Sama jestem imigrantką, aczkolwiek w ogóle nie czuje się z tego powodu ofiarą losu, której trzeba pomóc i nad, którą trzeba się litować. Ogólnie uważam, że pomoc przynajmniej w Niemczech jest ok. Państwo opłaciło mi kursy niemieckiego i zwróciło koszty dojazdu na kurs. W pracy nigdy nie spotkałam się z sytuacją...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Marcin Waincetel - awatar
Marcin Waincetel 14.10.2022 09:36
Oficjalny recenzent

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post