rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

Factfulness to jedna z książek, które zmieniają spojrzenie na świat. Całkowicie zgadzam się z opinią na okładce, że "trzy minuty z Hansem Roslingiem zmienią Twoje spojrzenie na świat". Nie przeczytałem książki w trzy minuty (swoją drogą nie da się, szczególnie, że rozbudza ciekawość, aby doczytywać więcej, szukać danych czy oddawać się co rusz refleksji), ale wystarczy obejrzeć wykład Hansa na konferencji TED, żeby być zaskoczonym.
Osobiście bardzo cenię sobie tę pozycję ze względu na kilka kwestii:
1) Uczy krytycznego myślenia, a jest to kompetencja, którą staram się w sobie wykształcić. Przede wszystkim uświadomiłem sobie, że największym zniekształceniem poznawczym, które mi towarzyszy jest osadzenie w bańce patrzenia na świat jako osoba z poziomu czwartego.
2) Uwielbiam reportaże z innych zakątków świata i literaturę podróżniczą, jednak zdałem sobie sprawę, że mówią one o wycinku (stosunkowo małym) rzeczywistości. Opowiadanie historii z perspektywy danej społeczności stanowi magiczny składnik reportażu, ale jednak warto z tyłu głowy mieć świadomość, że to taka właśnie perspektywa. Podobnie zacząłem patrzeć nieco inaczej na wiadomości z innych regionów świata, w których mam znajomych.
3) Podnosi na duchu i pozwala uporządkować wiedzę o współczesnym świecie oraz własne przemyślenia.
4) Jest kluczem do zmiany pewnych przekonań i walczy ze stereotypami. Jednym z rodzajów takich stereotypów są te kulturowo-religijne. Pewne różnice w tym zakresie są faktem, ale nie mają aż tak dużego wpływu jak się wydaje. To również jest dla mnie ważne jako dla osoby zafascynowanej różnicami kulturowymi.
5) Książka mówi o oparciu na danych, ale nie tylko! Nie trzeba uczyć się na pamięć statystyk - chodzi o rozumienie świata i LUDZI, którzy ten świat tworzą. Nawet w podziękowaniach znalazł się fragment o tym, że autorzy najwięcej o świecie dowiedzieli się z dyskusji z ludźmi, obserwowania ich, podróży itp.

Factfulness to jedna z książek, które zmieniają spojrzenie na świat. Całkowicie zgadzam się z opinią na okładce, że "trzy minuty z Hansem Roslingiem zmienią Twoje spojrzenie na świat". Nie przeczytałem książki w trzy minuty (swoją drogą nie da się, szczególnie, że rozbudza ciekawość, aby doczytywać więcej, szukać danych czy oddawać się co rusz refleksji), ale wystarczy...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Szczerze polecam książkę Jakub Sawulski - blog ekonomiczny - Pokolenie '89 Młodzi o polskiej transformacji!

Chociaż tytuł przywodzi na myśl rozliczenie z przeszłością, to autor samej transformacji poświęca stosunkowo niewiele uwagi, a książka stanowi krytyczną (nie krytykującą) analizę polskiej gospodarki w jej obecnym stanie. Nie jest to przy tym typowa książka ekonomiczna, zawierająca mnóstwo trudnych sformułowań.
Co najważniejsze książka stanowi konstruktywny głos młodego pokolenia, które transformacji polskiej gospodarki nie pamięta (w tej chwili tytułowe pokolenie ma od 24 do 33 lat), a świadome życie rozpoczęło w czasach kiedy członkostwo Polski w Unii Europejskiej, otwarte granice, dostęp do Internetu i wiele innych było już rzeczą oczywistą.

Mamy kilka lat doświadczeń na rynku pracy, próbę wynajęcia lub kupna mieszkania i pierwsze zapłacone składki na emeryturę. Niektórzy z nas właśnie zakładają rodziny. W tej książce autor stara się pokazać, gdzie jest źródło naszych problemów (nie w samej transformacji lat 90-tych, a w decyzjach podjętych w ciągu ostatnich kilkunastu lat) i jak można je dzisiaj rozwiązać.

Przed uzyskaniem tytułu magistra usłyszałem, że "odebranie dyplomu to najwyzszy czas, żeby zacząć się uczyć". Jako przedstawiciel najmłodszego rocznika tytułowego pokolenia '89 polecam książkę również ze względu na to, że uświadamia wiele w kontekście rzeczy najistotniejszych dla rozwoju osób młodych takich jak bezpieczeństwo mieszkaniowe, związane z pracą, edukacją oraz zabezpieczeniem starości. Zgadzam się z opinią przeczytaną na lubimyczytac.pl:
"Ekonomiczno-społeczna biblia naszego pokolenia. Jestem pod wrażeniem wyjątkowo dojrzałych, empatycznych, wyważonych poglądów i przemyśleń autora."

Szczerze polecam książkę Jakub Sawulski - blog ekonomiczny - Pokolenie '89 Młodzi o polskiej transformacji!

Chociaż tytuł przywodzi na myśl rozliczenie z przeszłością, to autor samej transformacji poświęca stosunkowo niewiele uwagi, a książka stanowi krytyczną (nie krytykującą) analizę polskiej gospodarki w jej obecnym stanie. Nie jest to przy tym typowa książka...

więcej Pokaż mimo to