rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

A może tak rzucić wszystko i ruszyć na city break? Jeżeli Wasza odpowiedź jest twierdząca, to przychodzę do Was z ciekawą propozycją “Europa city break. 30 pomysłów na weekend pełen wrażeń” autorstwa Anny Koneckiej.

W książce znajdziecie 30 propozycji na krótki lub weekendowy wyjazd po Europie i jak się do niego przygotować w sposób, który nie wymaga dużych nakładów finansowych oraz, żeby spędzić wyjazd w jak najlepszy sposób, korzystając z wielu atrakcji. Oprócz ciekawych inspiracji, znajdziecie całą masę przydatnych porad, zaczynając od tego, jak szukać tanich lotów i kiedy najlepiej kupić bilety oraz wiele innych praktycznych informacji dotyczących samego lotu, kontroli bezpieczeństwa, potencjalnego odszkodowania za spóźniony lot, rezerwacji noclegu, pakowania i wiele innych.

Każda z propozycji na wyjazd ma wskazanie, jak dojechać z lotniska, jakie miejsca warto odwiedzić, co zobaczyć, jak poruszać się po danym miejscu, gdzie nocować, gdzie udać się wieczorem. I coś, co bardzo mi się podobało, czyli co warto skosztować będąc na miejscu.

Przewodnik napisany jest w sposób rzeczowy. Czytając nie ma się poczucia natłoku informacji. Dodatkowo pozycja ta zawiera sporo zdjęć.

“Europa city break. 30 pomysłów na weekend pełen wrażeń” jest dobrą propozycją dla osób, które chciałyby samodzielnie organizować swoje wyjazdy, ale mają obawy i nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Książka ta na pewno Wam to ułatwi.

A może tak rzucić wszystko i ruszyć na city break? Jeżeli Wasza odpowiedź jest twierdząca, to przychodzę do Was z ciekawą propozycją “Europa city break. 30 pomysłów na weekend pełen wrażeń” autorstwa Anny Koneckiej.

W książce znajdziecie 30 propozycji na krótki lub weekendowy wyjazd po Europie i jak się do niego przygotować w sposób, który nie wymaga dużych nakładów...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Japonia - niewątpliwie kraj, który jest marzeniem turystycznym wielu z nas i muszę przyznać, że jeszcze do niedawna nie był to dla mnie kierunek, który wybrałabym w pierwszej kolejności. Ostatnio jednak mi się to zmieniło, dlatego zrodziła się we mnie potrzeba, żeby dowiedzieć się na temat Japonii czegoś więcej.

Przewodnik “Japonia. #Travel&Style” autorstwa Krzysztofa Dopierały swoją premierę miał 12.03.2024 r. i jest to drugie wydanie. Podzielony jest na pięć części: “Oto Japonia”, “Tokio”, “Japonia środkowa”, “Japonia północna” i “Japonia południowa”.

Japonia - Kraj Kwitnącej Wiśni, zróżnicowany kulturowo, z całą masą zabytków, piękną przyrodą, trasami trekkingowymi. Kraj słynący z samurajów i gejsz. Dzięki tej pozycji będziecie mogli poznać wiele z tych niesamowitych zakątków, dowiecie się, gdzie warto udać się będąc na miejscu, zaplanować wędrówki górskimi szlakami. Poznacie trochę historii, otrzymacie informacje z jakich kulinarnych przysmaków słynie dane miejsce.

Na pewno zaletą tego przewodnika jest to, że znajdziecie w nim cenne informacje pozwalające na zaplanowanie budżetu wyjazdowego. Rozwijając, mamy opisane miejsca i zabytki, z których słynie Japonia i są to miejsca znane i popularne, z dodatkowo podanymi orientacyjnymi cenami za wstęp, ale obok tych najbardziej topowych miejsc, Autor wskazuje podobne, gdzie wejście jest tańsze lub nawet darmowe.

A co jeszcze znajdziecie w przewodniku? Dużo pięknych zdjęć, informacji praktycznych o konkretnych miejscach (informacja turystyczna, komunikacja, noclegi i wyżywienie), mapy, niezbędnik i informacje, które są potrzebne, jak już jest się na miejscu.

Jeżeli macie ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o Japonii lub planujecie wybrać się tam na wakacje, to ten przewodnik będzie dobrą pozycją do poznania tego kraju i zaplanowaniu wyjazdu

Japonia - niewątpliwie kraj, który jest marzeniem turystycznym wielu z nas i muszę przyznać, że jeszcze do niedawna nie był to dla mnie kierunek, który wybrałabym w pierwszej kolejności. Ostatnio jednak mi się to zmieniło, dlatego zrodziła się we mnie potrzeba, żeby dowiedzieć się na temat Japonii czegoś więcej.

Przewodnik “Japonia. #Travel&Style” autorstwa Krzysztofa...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Jeśli brakowało Wam twórczości Juana Gómeza-Jurado, to 15.02.2024 została wydana “Blizna”, która jest prequelem książki "Loba Negra. Czarna wilczyca”.

Simon Sax młody programista, staje przed swoją życiową szansą, próbuje sprzedać swoje dzieło - algorytm, który zrewolucjonizuje branżę zakupów. Nabyciem algorytmu zainteresowana jest duża korporacja, a pomyślność tej transakcji sprawi, że Simon stanie się bogatym człowiekiem. I staje się nim, ale czuje się samotny, dlatego postanawia swój algorytm wykorzystać w znalezieniu wymarzonej partnerki, tak znajduje Irinę - dziewczynę z blizną.

“Blizna” Juana Gómeza-Jurado przypadła mi do gustu, zresztą, jak i poprzednia seria. Nawet zastanawiam się, czy ta książka nie podobała mi się bardziej niż wcześniejszy cykl. Muszę przyznać, że poruszyła mnie, zwłaszcza relacja bohatera z jego bratem.

“Blizna” jest mroczna, bardziej brutalna. Bohaterowie mają swoje tajemnice, lęki. Książka jest też o samotności, zemście. Bardzo podoba mi się kreacja bohaterów, ich motywacja, dążenie do osiągnięcia celów i to jakie konsekwencje mają ich wybory.

Odpowiada mi styl Autora, myślę, że dlatego książkę czyta się bardzo szybko (zresztą, jak i poprzednie tomy). Historia jest bardzo ciekawa, cała ta międzynarodowa sieć przestępcza, to jak Simon stał się jej częścią, wszystko to napędza akcję tej powieści.

“Bliznę” czyta się bardzo szybko, znajdziecie tutaj ciekawe dialogi, świetnie wykreowane postacie. Według mnie warto przyjrzeć się tej pozycji.

A i jeszcze jedno, nie martwcie się, jeżeli czekacie na kolejne książki Autora, to w 2024 r. zostaną wydane jeszcze dwa prequele.

Recenzja powstała w ramach przedpremierowej akcji recenzenckiej Wydawnictwa SQN.

Jeśli brakowało Wam twórczości Juana Gómeza-Jurado, to 15.02.2024 została wydana “Blizna”, która jest prequelem książki "Loba Negra. Czarna wilczyca”.

Simon Sax młody programista, staje przed swoją życiową szansą, próbuje sprzedać swoje dzieło - algorytm, który zrewolucjonizuje branżę zakupów. Nabyciem algorytmu zainteresowana jest duża korporacja, a pomyślność tej...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Riley Thorn - nie jest już samotną rozwódką, mieszkającą w starej kamienicy z grupą ekscentrycznych emerytów. Do tego ciekawego towarzystwa dołącza Nick i pies Burt. Riley zmieniła też pracę na ciekawszą - została zatrudniona w agencji detektywistycznej Nicka. Nie zmieniło się tylko jej podejście do daru jasnowidzenia, którego nie chce mieć, ale który może pomóc rozwiązać sprawę kolejnego morderstwa.

“Riley Thorn i trup w garderobie” utrzymał poziom pierwszej części. W tym tomie będzie sporo humoru, jeszcze więcej bohaterów oraz ciekawych i zabawnych sytuacji. Bohaterowie będą uczyć się żyć ze sobą i całym towarzystwem ekscentrycznych emerytów. Będą się zastanawiać, która rodzina jest bardziej pokręcona. W tym tomie pojawią się wyznania miłości.

Ciekawy jest też motywy morderstw (o ile można tak się wyrazić) - hejt w sieci, czyli tematyka bardzo aktualna.

Czekam na trzeci tom, bo myślę, że będzie bardzo ciekawie i sporo może się wydarzyć, biorąc pod uwagę, jak zakończył się “Riley Thorn i trup w garderobie”.

Jeżeli macie ochotę przeczytać ciekawą komedię romantyczną, to ta seria powinna się Wam spodobać.

Riley Thorn - nie jest już samotną rozwódką, mieszkającą w starej kamienicy z grupą ekscentrycznych emerytów. Do tego ciekawego towarzystwa dołącza Nick i pies Burt. Riley zmieniła też pracę na ciekawszą - została zatrudniona w agencji detektywistycznej Nicka. Nie zmieniło się tylko jej podejście do daru jasnowidzenia, którego nie chce mieć, ale który może pomóc rozwiązać...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Nadia zostaje postawiona w sytuacji bez wyjścia, musi zająć się nastoletnią bratanicą, o której istnieniu nie miała pojęcia. Wiki - zbuntowana nastolatka, od początku wpędza je w ogromne kłopoty, które powodują, że naraziły się niebezpiecznym ludziom. Nadii przychodzi do głowy tylko jedna osoba, która może wyciągnąć je z tych tarapatów - Igor, brat jej byłego chłopaka, który dodatkowo nie pała do niej sympatią, ale czy na pewno?

“Życz mi szczęścia” jest moją pierwszą książką świąteczną przeczytaną w tym roku. Wcześniej, jak przeglądałam zapowiedzi wydawnicze, to właśnie ta pozycja wzbudziła moje największe zainteresowanie. Myślę, że wynika to z tego, że nie jest to typowa powieść świąteczna, w której czuć tzw. aromat cynamonu, piernika itp. Mamy tutaj kilka wątków: obyczajowy, kryminalny i trochę erotyczny, które fajnie się ze sobą przeplatają. Dużym atutem tej powieści są bohaterowie, którzy mają ciekawe charaktery (dość ogniste) i mowa tutaj o całej trójce, dzięki temu książkę szybko się czyta. Dodatkowo w “Życz mi szczęścia” znajdziecie ciekawe dialogi, ze sporą dawką humoru, ale będą też poważne tematy - relacja Wiki z jej rodzicami, temat samotności i trochę porzucenia.

Pozycja przypadła mi do gustu i myślę, że warto po nią sięgnąć, zwłaszcza jeżeli lubicie miks gatunkowy i macie ochotę na niestandardową lekturę świąteczną.

Nadia zostaje postawiona w sytuacji bez wyjścia, musi zająć się nastoletnią bratanicą, o której istnieniu nie miała pojęcia. Wiki - zbuntowana nastolatka, od początku wpędza je w ogromne kłopoty, które powodują, że naraziły się niebezpiecznym ludziom. Nadii przychodzi do głowy tylko jedna osoba, która może wyciągnąć je z tych tarapatów - Igor, brat jej byłego chłopaka,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Wacław Wolf wyrusza do Jastrzębia-Zdroju na odczytanie testamentu swojej ciotki, sęk w tym, że nawet nie wiedział, że ją ma. W trakcie podróży dochodzi do kolizji drogowej, która wydaje się nie być przypadkowa.
Na miejscu dowiaduje się, że odziedziczył dom, a właściwie to, co po nim zostało. Poznaje też Klementynę Jaworek, która miała w posiadaniu sejf, który znajdował się w domu jego ciotki. W środku były listy skrywające pewną tajemnicę, którą bohaterowie postanawiają rozwiązać.

Książkę przeczytałam kilka dni temu i cały czas zastanawiam się, czy ona mi się w sumie podobała, czy jednak nie. "Ataraksja" nie jest długą pozycją, ale czytałam ją prawie miesiąc. Problemem było to, że jak przestałam czytać, to ciężko było do tej książki wrócić, ale gdy wracałam, to wciągałam się w historię.

Bohaterowie są ciekawi, fajnie było widać kontrast między ich charakterami i zarazem to, jak się wzajemnie dopasowali. W "Ataraksji" znajdziecie ciekawe dialogi, sporo zabawnych scen sytuacyjnych. Sama książka podzielona jest na teraźniejszości i przyszłości, dzięki temu poznajemy historię rodzinną Wacława.

Po przeczytaniu "Ataraksji" czuję pewien niedosyt, mam wrażenie, że niektóre wątki można było bardziej rozbudować, zwłaszcza ten z tajemną organizacją, bo to był naprawdę ciekawy pomysł.

Wacław Wolf wyrusza do Jastrzębia-Zdroju na odczytanie testamentu swojej ciotki, sęk w tym, że nawet nie wiedział, że ją ma. W trakcie podróży dochodzi do kolizji drogowej, która wydaje się nie być przypadkowa.
Na miejscu dowiaduje się, że odziedziczył dom, a właściwie to, co po nim zostało. Poznaje też Klementynę Jaworek, która miała w posiadaniu sejf, który znajdował się...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Czekaliście na powrót Antonii Scott i Jona Gutiérreza? Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to koniecznie musicie przeczytać trzeci tom pt. "Rey Blanco. Biały Król" autorstwa Juana Gómeza-Jurado.

Tak, jak podejrzewałam, ten tom moim zdaniem jest najlepszy z całej trylogii. W tej części było tyle zwrotów akcji i zmyłek. Pojawiały się wskazówki, które sprawiały, że myślałam, "nie no, to zbyt oczywiste, szkoda", po czym okazywało się zupełnie inaczej i wpadałam w dalszy gąszcz intryg.

"Rey Blanco. Biały Król" ma ponad 500 stron, ale przez te wszystkie zwroty akcji w trakcie czytania zupełnie tego nie odczuwałam, ten tom fajnie łączy większość wątków. Mam nadzieję, że te pewne niedomknięte sprawy są furtką dla kolejnych tomów, żeby nie było, tych wątków nie ma dużo.

Powtarzam się, ale dla mnie kreacja Antonii i Jona jest naprawdę na wysokim poziomie i pozostaną oni jednymi z moich ulubionych bohaterów. I myślę, że niedługo wrócę do tych książek.

Miała być trylogia, ale mam nadzieję, że jeszcze spotkam Antonię i Jona w ich kolejnych historiach.

„Recenzja powstała w ramach przedpremierowej akcji recenzenckiej Wydawnictwa SQN".

Czekaliście na powrót Antonii Scott i Jona Gutiérreza? Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to koniecznie musicie przeczytać trzeci tom pt. "Rey Blanco. Biały Król" autorstwa Juana Gómeza-Jurado.

Tak, jak podejrzewałam, ten tom moim zdaniem jest najlepszy z całej trylogii. W tej części było tyle zwrotów akcji i zmyłek. Pojawiały się wskazówki, które sprawiały, że myślałam,...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Ocena 7,3
Wioski i siels... Beata Pomykalska, P...

Na półkach: ,

Były miasta i miasteczka, więc myślę, że teraz czas by wyruszyć w kolejną podróż i poznać jeszcze mniejsze zakątki Polski. Po tych miejscach oprowadzą nas Beata i Paweł Pomykalscy, więc siadamy i ruszamy przez "Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem".

W książce znajdziecie ponad sto wiosek i miejsc, w których będziecie mogli cieszyć się niepowtarzalną atmosferę oraz odnajdziecie ciszę i spokój.

Dowiecie się, gdzie znajdują się ciekawe skanseny, w której części Polski jest opuszczona wioska, dlaczego domy w Chochołowie mimo, że mają ponad sto lat, to są czyste i jasne, skąd Władysław Reymont czerpał inspirację pisząc "Chłopów" oraz poznacie wiele innych ciekawostek i atrakcji.

Jeżeli uznacie, że zwiedzania jest za mało, to nasi Przewodnicy podpowiedzą Wam, co można jeszcze zobaczyć w okolicy.

Standardowo przy czytaniu "Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem", będą towarzyszyć Wam piękne zdjęcia, które pobudzają wyobraźnię i zachęcą do planowania kolejnej wyprawy.

Właśnie rozpoczęliśmy długi weekend. Pewnie część z Was wyruszy w podróż, a część może szuka pomysłu na ciekawą wycieczkę, jeżeli tak, to w tej książce znajdziecie bardzo dużo inspiracji na wypady krótsze i dłuższe, zarówno w swojej okolicy, jak i w odległych częściach Polski

Były miasta i miasteczka, więc myślę, że teraz czas by wyruszyć w kolejną podróż i poznać jeszcze mniejsze zakątki Polski. Po tych miejscach oprowadzą nas Beata i Paweł Pomykalscy, więc siadamy i ruszamy przez "Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem".

W książce znajdziecie ponad sto wiosek i miejsc, w których będziecie mogli cieszyć się niepowtarzalną atmosferę oraz...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Dziś skończyłam czytać "Riley Thorn i martwy sąsiad" autorstwa Lucy Score. Jest to komedia romantyczna, ale z wątkiem kryminalnym i nadprzyrodzonym.

Riley Thorn - rozwódka, która mieszka w starej kamienicy z grupą ekscentrycznych emerytów, bez dobrej pracy i perspektyw na przyszłość, ale posiadająca nadprzyrodzone zdolności, których nie chce mieć - ma dar jasnowidzenia.

Nick Santiago - prywatny detektyw z czarującymi dołeczkami, który uwielbia kobiety, ale nie chce wiązać się na stałe. Ma zlecenie na dostarczenie dokumentów sąsiadowi Riley.

W ten sposób bohaterowie się poznają, ale sprawy przybierają nieoczekiwany obrót, sąsiad zostaje zamordowany, a jego morderstwo przewidziała Riley. I tak bohaterowie rozpoczynają wspólne poszukiwania mordercy, a co z tego wyniknie - przekonajcie się sami.

Moje wrażenia po przeczytaniu "Riley Thorn i martwy sąsiad"? Potrzebowałam takiej książki, lekkiej, zabawnej, nieprzewidywalnej i z fajnymi bohaterami, których jest sporo. Bardzo podobały mi się sceny z emerytami oraz z rodzicami bohaterki, które były przezabawne.

Książka jest wielowątkowa, a ja lubię takie pozycje. Motyw romantyczny i kryminalny fajnie się ze sobą przeplata, akcja jest dynamiczna, bardzo dużo się dzieje, do tego wszystkiego fajne dialogi. Dodatkowo ciekawy jest też wątek jasnowidzenia bohaterki (i nie tylko jej) oraz perypetie z nim związane.

Podsumowując, świat Riley Thorn przypadł mi do gustu. Jeżeli lubicie komedie romantyczne, to myślę, że książka "Riley Thorn i martwy sąsiad" powinna Wam się spodobać. Na stronie Wydawnictwa jest informacja, że kolejne dwa tomy są w przygotowaniu i na pewno je przeczytam.

Dziś skończyłam czytać "Riley Thorn i martwy sąsiad" autorstwa Lucy Score. Jest to komedia romantyczna, ale z wątkiem kryminalnym i nadprzyrodzonym.

Riley Thorn - rozwódka, która mieszka w starej kamienicy z grupą ekscentrycznych emerytów, bez dobrej pracy i perspektyw na przyszłość, ale posiadająca nadprzyrodzone zdolności, których nie chce mieć - ma dar jasnowidzenia....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Ostatnio miałam możliwość przeczytania "Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców" autorstwa Zofii Jurczak.

Zainteresowałam się tą pozycją ze względu na to, że nie lubię Krakowa i chciałam spojrzeć na Kraków z innej perspektywy i po prostu się z nim polubić.

"Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców" ze względu na swoją treść daje możliwość poznania zupełnie innych miejsc - takich, do których przy zwiedzaniu raczej byśmy nie dotarli. Mamy tutaj do czynienia z tzw. turystyką zrównoważoną, a osobiście bardzo podoba mi się ten trend, czyli zamiast zwiedzać najpopularniejsze miejsca, odkrywamy te mniej znane.

"Nieprzewodnik" podzielony jest na trzy główne grupy tematyczne: "Osobliwości", "Ludzie", "Zabytki". Najbardziej podobały mi się rozdziały z dwóch ostatnich kategorii.

Czego dowiecie się z "Nieprzewodnika"?
- w którym muzeum można zobaczyć kołtun,
- czy w Krakowie można spotkać groby wampirów?,
- czy jest możliwe wykonać 525,5% normy w pracy?,
- o krakowskich seryjnych mordercach,
- kim mógł zostać Roman Polański, zanim został reżyserem,
- na jaką kwotę były ubezpieczone arrasy, kiedy wracały do Krakowa?
I wiele więcej ciekawostek, wspomnień o znanych ludziach, historii, legend itp.

Po zakończeniu niektórych opisów są wskazane tytułu do innych publikacji, co jest przydatne, jeśli zaciekawi Was jakiś temat.

Fajne jest to, że czytając miałam wrażenie jakby oprowadzał mnie przewodnik.

Jakie są moje wrażenia po przeczytaniu? Ogólnie pozytywne. Znajdziecie tutaj naprawdę bardzo dużo informacji i w moim przypadku sprawiło to, że czasami musiałam sobie dawkować czytanie, bo w pewnych momentach było ich za dużo i nie byłam w stanie wszystkiego przyswoić. Dotyczyło to głównie tematów, które mniej mnie interesowały. Jest to też plus, bo właśnie przez różnorodność tematyczną każdy znajdzie coś dla siebie.

Ostatnio miałam możliwość przeczytania "Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców" autorstwa Zofii Jurczak.

Zainteresowałam się tą pozycją ze względu na to, że nie lubię Krakowa i chciałam spojrzeć na Kraków z innej perspektywy i po prostu się z nim polubić.

"Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców" ze względu na swoją treść daje możliwość poznania...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Paweł Frankowski i Adam Chałuda przygotowali kompendium na temat pierwszej pomocy - "Pierwsza pomoc przedmedyczna. Outdoor - Survival - Wojna".

Jeżeli po przeczytaniu tytułu będziesz mieć wątpliwości, czy aby na pewno ta pozycja jest dla Ciebie, to od razu odpowiem, że jest. We wstępie Autorzy wyjaśniają, że książka ta "jest skierowana do wszystkich świadomych osób, które zdają sobie sprawę z tego, że wypadki się zdarzają każdego dnia o dowolnej porze i na ogół wtedy, kiedy najmniej się ich spodziewamy".

"Pierwsza pomoc przedmedyczna. Outdoor - Survival - Wojna" składa się z 14 rozdziałów, a zawarte w nich treści zaczynają się od informacji typu, jakie są różnice między ratownictwem cywilnym a wojskowym, różnice w wyposażeniu apteczki (cywilna, wojskowa, survivalowa), kiedy wezwać służby ratunkowe. Kolejne rozdziały dotyczą konkretnych sytuacji, w których trzeba udzielić pierwszej pomocy np. odma, hipotermia i inne. Ciekawym rozdziałem jest opis mitów, które często są w obiegu, a ich zastosowanie przy udzielaniu pierwszej pomocy może poważnie zaszkodzić poszkodowanemu. To tylko niewielka część tego, czego dowiesz się z tej pozycji.

Dodatkowo znajdziesz tutaj słowniczek, kartę ewakuacyjną oraz listę szkoleń i kursów.

Publikacja napisana jest przystępnym językiem, fachowa terminologia, która się pojawia jest wyjaśniona, więc nie ma problemu ze zrozumieniem treści. Informacji jest dużo, ale książkę czyta się bardzo szybko.

"Pierwsza pomoc przedmedyczna. Outdoor - Survival - Wojna" nie sprawi, że staniemy się specjalistami w udzielaniu pierwszej pomocy, ale jeżeli kiedyś znajdziemy się w sytuacji, która będzie wymagała podjęcia czynności przedmedycznych, to może uda się wykorzystać wiedzę, którą znajdziecie w tej książce, a finalnie uratować komuś życie.

Paweł Frankowski i Adam Chałuda przygotowali kompendium na temat pierwszej pomocy - "Pierwsza pomoc przedmedyczna. Outdoor - Survival - Wojna".

Jeżeli po przeczytaniu tytułu będziesz mieć wątpliwości, czy aby na pewno ta pozycja jest dla Ciebie, to od razu odpowiem, że jest. We wstępie Autorzy wyjaśniają, że książka ta "jest skierowana do wszystkich świadomych osób, które...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest żyć w odległych częściach świata, gdzie nie ma wielkich aglomeracji, a żeby się do nich dostać, to trzeba nie lada wysiłku? Gdzie wszystko rządzi się swoimi prawami i rytmem?

Jednym z takich miejsc są właśnie Wyspy Owcze. W sumie można powiedzieć, że jest to dość "egzotyczny" kierunek. Mało popularny jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy, aczkolwiek coraz więcej turystów zaczyna tam docierać. Wyspy Owcze kojarzą mi się z pewną surowością, tajemniczością i chciałam dowiedzieć się o nich więcej.

Kuba Witek napisał reportaż "Uciec z Wysp Owczych", zebrał w nim swoje doświadczenia, które nagromadził podczas swojej bytności na Wyspach.

W książce znajdziecie trochę historii Wysp Owczych, legend, tradycji i ciekawostek. Autor przeprowadził wiele rozmów z mieszkańcami i tymi rodzimymi, jak i Polakami, którzy od wielu lat mieszkają na Wyspach. Te spotkania dają obraz, jak się tam żyje obecnie. Dowiecie się też, jak się to zmieniało na przestrzeni wieków, a trzeba podkreślić, że początki i późniejsze lata dla mieszkańców były naprawdę ciężkie.

Bardzo podoba mi się to, że w tym reportażu zostało poruszone wiele kwestii, łącznie z tymi, które obecnie budzą sporo kontrowersji, jak grindadráp - polowanie na wieloryby. Autor przy tym jest bezstronny, przedstawia fakty i opinie osób, z którymi rozmawiał na ten temat.

Trzeba podkreślić, że mieszkańcy Wyspy Owczych są zamkniętą społecznością, nieufną i nie jest takie proste, żeby przeprowadzać z nimi rozmowy, zwłaszcza na trudne tematy. Kuba Witek jednak zdobył zaufanie mieszkańców i czuć to naprawdę czytając ten reportaż.

Książka ta jest częścią projektu multimedialnego, na stronie internetowej www.kubawitek.com możecie znaleźć więcej informacji oraz dwa filmy dokumentalne, które Autor nakręcił w trakcie swojego pobytu na Wyspach Owczych (na stronie są też inne filmy Autora).

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest żyć w odległych częściach świata, gdzie nie ma wielkich aglomeracji, a żeby się do nich dostać, to trzeba nie lada wysiłku? Gdzie wszystko rządzi się swoimi prawami i rytmem?

Jednym z takich miejsc są właśnie Wyspy Owcze. W sumie można powiedzieć, że jest to dość "egzotyczny" kierunek. Mało popularny jeśli chodzi o wakacyjne...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Juan Gómez-Jurado "Loba Negra. Czarna Wilczyca".

Jesteście gotowi na kolejne spotkanie z Antonią Scott i Jonem Gutierrezem?

Skarbnik rosyjskiej mafii zostaje zamordowany w swoim domu w Marbelli. Jego żonie udaje się uniknąć śmierci i zapada się pod ziemię. Antonia i Jon dostają zadanie, żeby odnaleźć żonę mafiosa, ale nie tylko oni jej szukają, do gry dołącza Czarna Wilczyca. Trwa walka z czasem, a życie kobiety jest w rękach Antonii i Jona. Więcej nie zdradzam, ale uprzedzam, że sporo się dzieje.

Po przeczytaniu pierwszego tomu sporo zastanawiałam się, jaka będzie następna część. Czy historia będzie dalej mi się podobać, czy zmienię nastawienie do bohaterów itp.
"Loba Negra. Czarna Wilczyca" już za mną, drugi tom jest tak samo dobry, jak poprzedni. A jak mam odpowiedzieć, co mi się najbardziej podoba w tej książce, to odpowiem krótko - bohaterowie. Po lekturze "Reina Roja. Czerwona królowa" napisałam, że dawno nie czytałam książki, w której bohaterowie zostali tak dobrze wykreowani. I w tym tomie jest tak samo. Czytanie tych książek sprawiło mi ogromną przyjemność właśnie, dzięki tak stworzonym postaciom i prowadzonym przez nich dialogom.

W tym tomie historia jest bardziej przewidywalna, ale nie zmienia to faktu, że jest bardzo ciekawa, wszystko szybko się dzieje, mamy spojrzenie na całą historię z perspektywy kilku bohaterów, ale jest to napisane w taki sposób, że nie powoduje zagubienia się w treści i wątkach.

Jeżeli lubicie literaturę hiszpańską, thrillery i ciekawe postacie, to zachęcam do zapoznania się z tą serią. Tymczasem niecierpliwie czekam na trzeci tom, bo ponoć najlepsze jest zawsze na końcu. I jestem ciekawa, czy w tym przypadku będzie tak samo.

Recenzja powstała w ramach przedpremierowej akcji recenzenckiej Wydawnictwa SQN.

Juan Gómez-Jurado "Loba Negra. Czarna Wilczyca".

Jesteście gotowi na kolejne spotkanie z Antonią Scott i Jonem Gutierrezem?

Skarbnik rosyjskiej mafii zostaje zamordowany w swoim domu w Marbelli. Jego żonie udaje się uniknąć śmierci i zapada się pod ziemię. Antonia i Jon dostają zadanie, żeby odnaleźć żonę mafiosa, ale nie tylko oni jej szukają, do gry dołącza Czarna...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Ostatnio skończyłam czytać "Dzika Polska. Tam, gdzie wciąż rządzi natura" autorstwa Magdaleny Dziadosz. Autorka w swojej książce zabiera czytelników w miejsca, które są z dala od zgiełku miasta, w których można zrelaksować się na łonie natury.

Książka jest zbiorem 72 miejsc, a dzięki opisom dowiecie się, gdzie można spotkać rośliny i owady, których ciężko szukać w innych zakątkach Polski oraz rzadko spotykane gatunki zwierząt. Znajdziecie tutaj miejsca znane, jak i te, o których rzadko się słyszy.

Nie jest to typowy przewodnik z dokładnym opisem szlaków, czasami przejść, poziomem trudności, mapami tras itp. Oczywiście znajdują się informacje skąd najlepiej zacząć wędrówkę i kiedy trasa jest np. bardziej wymagająca, albo która pora roku będzie najlepsza, żeby wybrać się na spacer.

Książkę czyta się bardzo dobrze, opisy są ciekawe, zawierają ciekawostki typu, jak powstało dane miejsce np. jeziora, które powstały na terenach dawnych kopalni, jak przywrócono populację żubra na terenach Białowieży itp.

Dodatkowo znajdziecie dużo pięknych zdjęć, które tylko zachęcają, żeby się gdzieś wybrać.

Ja już znalazłam ciekawą propozycję na wyjazd w bliskiej okolicy Warszawy i teraz tylko czekać, żeby tam pojechać. Myślę, że Wy też wybierzcie dla siebie coś ciekawego.

Zachęcam do zapoznania się z tą pozycją.

Ostatnio skończyłam czytać "Dzika Polska. Tam, gdzie wciąż rządzi natura" autorstwa Magdaleny Dziadosz. Autorka w swojej książce zabiera czytelników w miejsca, które są z dala od zgiełku miasta, w których można zrelaksować się na łonie natury.

Książka jest zbiorem 72 miejsc, a dzięki opisom dowiecie się, gdzie można spotkać rośliny i owady, których ciężko szukać w innych...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Szlaki turystyczne Polski. 77 najciekawszych tras pieszych, rowerowych, wodnych, kolejowych i tematycznych Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Ocena 8,4
Szlaki turysty... Beata Pomykalska, P...

Na półkach: ,

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, dlatego dziś przychodzę do Was z kolejną ciekawą propozycją, w której będziecie mogli znaleźć inspiracje do spędzenia wolnego czasu. "Szlaki turystyczne Polski. 77 najciekawszych tras pieszych, rowerowych, wodnych, kolejowych i tematycznych" autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich.

Jeżeli lubicie spędzać aktywnie czas, to ten przewodnik jest właśnie dla Was. Autorzy w pięciu kategoriach przedstawili najciekawsze trasy w Polsce. Każdy szlak zawiera podstawowe informacje o długości trasy, orientacyjnym czasie przejścia/przejazdu/ spływu, oznakowaniu szlaków i infrastrukturze, a jeżeli będziecie odczuwać niedosyt, to znajdziecie dodatkowe propozycje wycieczek lub rozszerzenie danej trasy.

W przewodniku znajdziecie wiele zdjęć, map szlaków oraz kody QR z trasami, a także dodatkowych ciekawostek oraz fakty historyczne na temat danych miejsc.

W tamtym roku miałam okazję zapoznać się z inną pozycją tych Autorów i przyznaję, że lektura tych książek była bardzo satysfakcjonująca. Kilka tras już sobie zapisałam i teraz czekam na to, żeby się wybrać, na którąś z nich. Szczególnie zaciekawiła mnie opcja przejażdżki drezyną rowerową i szlak Kolorowych Jeziorek.

A jeżeli będziecie mieć dylemat, którą trasę wybrać, to szczególnie polecam Wam Szlak Prawosławnych Świątyń i Żnińską Kolej Powiatową.

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, dlatego dziś przychodzę do Was z kolejną ciekawą propozycją, w której będziecie mogli znaleźć inspiracje do spędzenia wolnego czasu. "Szlaki turystyczne Polski. 77 najciekawszych tras pieszych, rowerowych, wodnych, kolejowych i tematycznych" autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich.

Jeżeli lubicie spędzać aktywnie czas, to ten...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

W Madrycie zostaje popełnione morderstwo niemożliwe. Na osiedlu, które ma zapewnić mieszkańcom anonimowość i bezpieczeństwo, w jednej z will zostaje odnalezione ciało. Ofiarą jest syn prezeski jednego z największych banków w Hiszpanii. Morderca nie zostawił, żadnych śladów. Do rozwiązania sprawy zostaje zaangażowany inspektor Jon Gutiérrez, dla którego od tej sprawy zależy dalsza praca w policji i wcale nie chodzi o znalezienie mordercy. Musi na początek przekonać Antoninę Scott do tego, żeby wróciła do pracy i zaangażowała się w śledztwo. Antonina nie jest policjantką, nie nosi broni, ale ma ponadprzeciętne zdolności analityczne.

Co się stanie, gdy do rozwiązania sprawy zostaje przydzielona najinteligentniejsza kobieta na świecie i policjant po przejściach? Tego Wam nie zdradzę. Przekonajcie się sami.

Dawno nie czytałam książki, w której bohaterowie zostali tak dobrze wykreowani. Antonina Scott jest bardzo inteligentną kobietą, posiadającą zdolność logicznego myślenia, wykraczającą poza schematy, ale przy tym jest osobą bardzo zamkniętą na świat zewnętrzny.
Jon Gutierrez z kolei jest dobrym obserwatorem, który wyciąga trafne wnioski, jest obdarzony poczuciem humoru i do tego posiada ogromny dystans do siebie.
Bohaterowie bardzo do siebie pasują i naprawdę czytanie tej książki sprawiło mi dużą przyjemność, właśnie przez ich kreację.

Sama historia jest ciekawa, bardzo tajemnicza i ciężko przewidzieć, co będzie dalej. Książkę czyta się bardzo szybko, sporo się w niej dzieje. Styl i humor Autor trafił w mój gust.

Pewne wątki nie zostały wyjaśnione, zostały mi luki i jakieś niedopowiedzenie. Mam nadzieję, że wszystkiego dowiem się z pozostałych tomów.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Juana Gómez-Jurado i chciałabym zapoznać się z jego wcześniej wydanymi książkami.

Recenzja powstała w ramach przedpremierowej akcji recenzenckiej Wydawnictwa SQN.

W Madrycie zostaje popełnione morderstwo niemożliwe. Na osiedlu, które ma zapewnić mieszkańcom anonimowość i bezpieczeństwo, w jednej z will zostaje odnalezione ciało. Ofiarą jest syn prezeski jednego z największych banków w Hiszpanii. Morderca nie zostawił, żadnych śladów. Do rozwiązania sprawy zostaje zaangażowany inspektor Jon Gutiérrez, dla którego od tej sprawy zależy...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Polska z widokiem. Przewodnik dla łowców panoram. 104 wieże, szczyty i inne punkty widokowe Nikoletta Kula, Marcin Winkiel
Ocena 8,4
Polska z widok... Nikoletta Kula, Mar...

Na półkach: ,

A gdyby tak spojrzeć na wszystko z góry i mieć szerszą perspektywę? I gdyby w trakcie podróży można było zobaczyć więcej? Mam dla Was ciekawą propozycję.

"Polska z widokiem. Przewodnik dla łowców panoram. 104 wieże, szczyty i inne punkty widokowe". Autorami tego przewodnika są Nikoletta Kula i Marcin Winkiel.

Przewodnik ten podzielony jest na trzy części: Karpaty, Sudety i Poza górami. Opisane są w nim
widokowe szczyty, wieże i platformy widokowe oraz zabytki i inne budynki z "widokiem". Wewnątrz okładki znajduje się mapa, na której zostały zaznaczone wszystkie opisane miejsca.

Przy każdej propozycji widokowej znajdują się podstawowe informacje o danym miejscu, panoramie czy jest pełna, czy częściowa np. 360 stopni, co z danego punktu będzie można dostrzec np. inne szczyty, budynki itp., jak najlepiej dojechać/dojść. Dodatkowo wskazane są inne miejsca widokowe w pobliżu. Znaleźć tutaj można wiele ciekawostek i informacji praktycznych np., czy wejście jest bezpłatne.

Przewodnik posiada kody QR z trasami dojść, które ja osobiście lubię przeglądać.

Według mnie jest to ciekawa propozycja. Zwłaszcza dla osób, które lubią wysokości i panoramy. W przewodniku są 104 propozycje widokowe (właściwe jest ich więcej, dzięki wskazaniu miejsc widokowych w pobliżu), dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

A gdyby tak spojrzeć na wszystko z góry i mieć szerszą perspektywę? I gdyby w trakcie podróży można było zobaczyć więcej? Mam dla Was ciekawą propozycję.

"Polska z widokiem. Przewodnik dla łowców panoram. 104 wieże, szczyty i inne punkty widokowe". Autorami tego przewodnika są Nikoletta Kula i Marcin Winkiel.

Przewodnik ten podzielony jest na trzy części: Karpaty,...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Hasające Zające w górach. 50 wycieczek dla małych i dużych Justyna Zając, Krystian Zając
Ocena 8,6
Hasające Zając... Justyna Zając, Krys...

Na półkach: ,

Często ze znajomymi poruszamy temat górskich wędrówek. Niejednokrotnie dyskutujemy, czy chodzenie z dziećmi po górskich szlakach jest możliwe, czy dzieci dadzą radę, jakie trasy będą odpowiednie. Myślę, że sporo osób chciałoby spróbować wspólnych wyjść, ale może mają wątpliwość, dlatego zachęcam do zapoznania się z przewodnikiem "Hasające Zające w górach. 50 wycieczek dla małych i dużych". Autorami tej pozycji są Justyna Zając i Krystian Zając.

Przewodnik zawiera 50 wycieczek o różnym stopniu trudności. Każda wyprawa posiada oznaczenia o przebiegu, długości, czasie i profilu wysokości tras. Dodatkowo znajdziecie informacje o trudności danej trasy, czy jest możliwość zabrania psa, wózka. Propozycje wyjść dotyczą głównie Polski, ale w przewodniku znajdziecie też kilka ciekawych propozycji na wędrówki u naszych sąsiadów (Czechy, Słowacja). Osoby, które będą czuły niedosyt, znajdą propozycje wycieczek poza główną trasę. W przewodniku znajdują się również informacje, na których szlakach zachować szczególną ostrożność.

Dodatkowo na marginesach pojawiają się ciekawostki i legendy oraz atrakcje, które można zobaczyć poza szlakiem.

W przewodniku znajdują się kody QR, które umiejscowione są na każdej stronie rozpoczynającej opis danego szlaku. Po pobraniu pliku można zobaczyć przebieg trasy na smartfonie lub zegarku sportowym.

Ponadto w przewodniku znajdziecie piękne zdjęcia wykonane przez Autorów.

Ja dla siebie znalazłam kilka wycieczek, które mam nadzieję sprawdzić przy nadarzającej się okazji.

Zachęcam do zapoznania się z "Hasające Zające w górach. 50 wycieczek dla małych i dużych". Myślę, że Wy też znajdziecie coś dla siebie.

Często ze znajomymi poruszamy temat górskich wędrówek. Niejednokrotnie dyskutujemy, czy chodzenie z dziećmi po górskich szlakach jest możliwe, czy dzieci dadzą radę, jakie trasy będą odpowiednie. Myślę, że sporo osób chciałoby spróbować wspólnych wyjść, ale może mają wątpliwość, dlatego zachęcam do zapoznania się z przewodnikiem "Hasające Zające w górach. 50 wycieczek dla...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Czas na kolejną książkę paragrafową, czyli "Świrownię"Łukasza Radeckiego.

Dla przypomnienia - w takiej literaturze mamy wolność wyboru, my decydujemy, co zrobią bohaterowie, a nasze decyzje mają wpływ na fabułę.

Tytułowa Świrownia jest opuszczonym budynkiem w środku lasu, w którym kiedyś mieścił się szpital psychiatryczny. Miejsce cieszy się popularnością wśród młodzieży, która chcąc poznać tajemnice Świrowni, wyrusza na nocne zwiedzanie tego budynku. Wyprawy te zazwyczaj kończą się tragicznie, a śmiałkowie często z tych wypadów nie wracają żywi. Tak poznajemy naszych bohaterów: Beatę, Patrycję, Krzyśka i Bartka, z którymi wybieramy się na wspólną wyprawę do Świrowni, aby poznać jej tajemnice.

W książce tej mamy około dwudziestu zakończeń, optymistyczne zakończenie to takie, w którym wszystkim uda się przeżyć, ale wiadomo, jak to bywa… Zaznaczę, że nie jest łatwo dokonać odpowiednich wyborów, które doprowadzą do szczęśliwego zakończenia.

Pozycja ta przypadła mi do gustu: fajne dialogi, ciekawi bohaterowie, nawiązania do literatury oraz filmu i oczywiście dreszczyk emocji, którego przy horrorze nie mogło zabraknąć.

Książkę czyta się bardzo szybko, treść jest wciągająca. Osobiście dawkowałam sobie po kilka zakończeń dziennie. Czasami moje decyzje powodowały szybką śmierć bohaterów, a czasami akcja trwała naprawdę długo - było też rozczarowanie, kiedy przy długiej akcji nie udało mi się uratować bohaterów.

Przyznaję, że książki paragrafowe mnie zainteresowały. Trochę poczytałam o ich historii, okresie rozkwitu itp. Myślę, że to dopiero początek mojej przygody z tego typu literaturą.

Polecam.

Czas na kolejną książkę paragrafową, czyli "Świrownię"Łukasza Radeckiego.

Dla przypomnienia - w takiej literaturze mamy wolność wyboru, my decydujemy, co zrobią bohaterowie, a nasze decyzje mają wpływ na fabułę.

Tytułowa Świrownia jest opuszczonym budynkiem w środku lasu, w którym kiedyś mieścił się szpital psychiatryczny. Miejsce cieszy się popularnością wśród...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Ocena 7,7
Polska z pomys... Beata Pomykalska, P...

Na półkach: ,

Dziś przychodzę do Was z kolejną książką podróżniczą - "Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka" autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich. Znajdziecie w niej opis 85 miast i miasteczek, a nawet znacznie więcej, bo są wspomniane inne okoliczne miejsca, które warto odwiedzić po drodze.

Książka podzielona jest na województwa, każdy rozdział zaczyna się od małego wstępu i mapy. Dalej znajdziecie dużo ciekawych informacji tj. z czego znane jest opisywane miasto/miasteczko, wspomnienie miejscowych legend, co się wytwarza w danym miejscu, jakie imprezy są organizowane itp., ale też opis architektury: zamki, ratusze, kościoły, cerkwie itp.

Dodatkowo dowiecie się, jak wpływ danej kultury ma odzwierciedlenie w danym miejscu np. na budownictwo. W Polsce mamy naprawdę sporą różnorodność, w każdym województwie można spotkać zupełnie coś innego.

Ciekawostka - zaciekawiła mnie pewna teza, że zdarzenie, które miało miejsce w Ząbkowicach Śląskich w 1606 r. mogło przyczynić się do powstania książki "Frankenstein". Nawet jest organizowany festiwal, na który chętnie bym się wybrała. W tej pozycji znajdziecie też i inne odniesienia zarówno do literatury, jak i filmu.

Opisy nie są bardzo szczegółowe. Właściwie tak, jak lubię - krótko, zwięźle i na temat.

W trakcie czytania doszłam do wniosku, że w okolicach, niektórych z tych miejsc byłam i najgorsze jest to, że do nich nie trafiłam. Przynajmniej jest powód, żeby wrócić.

W tamtą niedzielę postanowiłam wybrać się do jednego z opisanych miasteczek i jego okolic. Jak chcecie zobaczyć relację z tej wycieczki, to zerknijcie na pozostałe zdjęcia. Było pięknie.

Polecam Wam tę książkę, ma bardzo dużo zdjęć i ciekawą treść. Myślę, że znajdziecie dużo fajnych pomysłów na wyjazdy.

Dziś przychodzę do Was z kolejną książką podróżniczą - "Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka" autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich. Znajdziecie w niej opis 85 miast i miasteczek, a nawet znacznie więcej, bo są wspomniane inne okoliczne miejsca, które warto odwiedzić po drodze.

Książka podzielona jest na województwa, każdy rozdział zaczyna się od małego wstępu i mapy....

więcej Pokaż mimo to