rozwiń zwiń

A może by tak... bogato wyjść za mąż?

Brylant Brylant
04.05.2016
Okładka książki Większy kawałek nieba Krystyna Mirek Logo Patronat

Wyobraźmy sobie kawiarniany ogródek i piękny słoneczny dzień na krakowskim Rynku. Dwie kobiety starające się o posadę kelnerki rozmawiają o życiu i dochodzą do wspólnych wniosków. A może by tak bogato wyjść za mąż? Wystarczy tylko dobrze się ustawić, a potem żyć szczęśliwie, bezpiecznie i beztrosko. Facet idealny zazwyczaj ma dobrze płatną posadę, willę za miastem, jest szarmancki i przystojny. Ot taki szef restauracji. Facet ideał. Pytanie tylko jak takiego zdobyć? Trzy, dwa, jeden, zero. polowanie na męża czas zacząć!

Nasz idealny mężczyzna Wiktor, to majętny właściciel dobrze prosperującej restauracji z wieloletnimi tradycjami. To samotny wdowiec po trzydziestce, obdarzony wszelkimi atutami, którymi mógłby zaimponować kobiecie. Kobiety naokoło wzdychają do niego ukradkiem. Kobiety krążą wokół niego spragnione romansu, jednak Wiktor nie jest świadomy tego, że jest obiektem ciągłego polowania. Po śmierci ukochanej żony Łucji, wybudował wokół siebie mur i tkwi w ciągłej tęsknocie i przedłużającej się w nieskończoność żałobie. Ma piękną dziewczynę Natalię, jednak najważniejszy jest dla niego jego syn Olivier. Dla syna jest zdolny do największych poświęceń.

Natalia to silna, elegancka kobieta, która jest w stanie zrobić wszystko, żeby zastać żoną Wiktora. Z jednej strony jej działaniami kieruje uczucie, z drugiej strach przed przyszłością. Kobieta chce zapewnić sobie pewny byt u boku bogatego męża. Pozornie piękna, troskliwa kobieta jest tak naprawdę obłudna i fałszywa. Za wszelką cenę stara się być wierną kopią zmarłej żony Wiktora, chce mu się całkowicie przypodobać, aby zyskać względy i wymusić swój upragniony cel.

Jednak czy naturalną koleją rzeczy jest, aby mysz polowała na kota? Czy mężczyzna, nawet zagubiony i pozwalający kierować sobą wszystkim kobietom naokoło pójdzie na taki układ? Podobno facet to zdobywca, a zdobywca nie lubi mieć kobiety podstawionej pod sam nos.

Kiedy w życie Wiktora przypadkowo wkracza tajemnicza skromna dziewczyna Iga, burzy mu dobrze poukładany dotąd plan. Wszystko zaczyna się zmieniać, a w nim zaczynają rodzić się nieznane dotąd uczucia. Natalia kontra Iga. Zadbana, nadająca się na bankiety, światowa kobieta z wyższych sfer czy młoda, naturalna dziewczyna bez grosza przy duszy z dobrem i tajemnicą w oczach?

Autorka stworzyła kolejną kojącą, pozytywną opowieść. Zagłębiając się w krąg rodziny, pracowników i przyjaciół opisywanej restauracji, wręcz czujemy wzajemną troskę o siebie i życzliwość. Aż chciało by się  przysiąść się na chwilę obok nich w kawiarnianym ogródku i poczuć zapach ciepłego ciasta i najlepiej parzonej kawy w mieście. Momentami nawet czarne charaktery odkrywają przed nami kawałek prawdziwego serca. Można by twierdzić, że opowieść jest po części bajką o kopciuszku, który wkroczył przypadkiem do świata ze swoich marzeń i ma szansę tam pozostać. Nic z tych rzeczy. Kopciuszek żyje w prawdziwym życiu, pozostali bohaterowie też.

Magdalena Wentrys