rozwiń zwiń

Koroner prawdę ci powie

sweeciak sweeciak
29.09.2022
Okładka książki Oko w oko ze śmiercią Louis Cataldie

Czy wiecie, na czym polega praca koronera? Czym on się zajmuje? Co należy do jego obowiązków? Pewnie pierwsza myśl, jaka wam się pojawi, to to, że jest wzywany do zwłok. I macie rację. Ale czy przeprowadza sekcję? Określa okoliczności śmierci? Bierze udział w śledztwie? Jest patologiem, lekarzem medycyny sądowej czy zwykłym urzędnikiem? Czy wiedzieliście, że w niektórych stanach USA odpowiada za badanie kwestii zdrowia psychicznego? Jeśli owe pytania obudziły w was odrobinę zainteresowania, to powinniście sięgnąć po książkę „Oko w oko ze śmiercią”.

Dr Louis Cataldie jest koronerem z wieloletnim doświadczeniem. Brał udział w wielu śledztwach mogących budzić grozę, w tym dotyczącym znanego seryjnego mordercy Baton Rouge – Derricka Todda Lee. Wzywany był do przypadkowych śmierci, tych wynikających z niefortunnych wydarzeń, jak i zadanych ręką drugiego człowieka. Widział, co siły natury mogą zrobić z ludzkim ciałem. Swoją historię, a dokładniej mówiąc zapis swojej pracy jako koronera, opisał w książce „Oko w oko ze śmiercią”.

Przygodę z ową lekturą rozpoczynamy od poznania Katriny. Nie, nie dziewczyny, a huraganu, który uderzył w 2005 roku w Luizjanę i Wybrzeże Zatoki Missisipi. Dr Louis Cataldie został poproszony o pomoc przy tej tragedii, a po przejściu Rity został mianowany lekarzem medycyny sądowej stanu Luizjana. Przenosi nas on w środek tej katastrofy. Bez ubarwiania i ostrzegania opisuje to, z czym on i inni musieli się zmagać. Po tym mocnym wstępie przechodzi do kolejnych historii, historii opisujących sprawy, z którymi spotkał się jako koroner. Dowiemy się, jak stawiał pierwsze kroki w zawodzie koronera, czego od niego oczekiwano i jak sobie radził, pracując w tym depresyjnym i przygnębiającym zawodzie. Autor w sposób prosty opisuje swoją historię, nie ubarwia jej i nie zmiękcza. Ale nie jest to suchy opis, bo z książki wypływają emocje autora. Bezsilność, z którą musi walczyć, spotykając ofiary bezsensownej śmierci. Złość, gdy widzi dzieło morderców. Czytając, natrafimy także na trochę ciekawostek z zakresu rozkładu zwłok czy prowadzenia śledztwa, ale nie jest tego za dużo.

„Oko w oko ze śmiercią” to swego rodzaju pamiętnik dr. Louisa Cataldiego, w którym przybliża nam on pracę koronera. Pokazuje ją w całej krasie, z jej wadami i zaletami. Ukazuje nam świat śmierci, tej przypadkowej i niespodziewanej, nagłej i brutalnej, ale też i tej zwykłej. Dostajemy kawałek życia koronera, który nie do końca pokrywa się z tym, co znamy z seriali telewizyjnych czy też filmów. To reportaż z prawdziwego życia.

Dr Louis Cataldie oddał w ręce czytelników lekturę, która nie przyprawi nas o gęsią skórkę i nie przerazi. Nie wzbudzi zachwytu, ale na pewno wciągnie i zaciekawi. Jeśli szukacie sensacji, to możecie poczuć się zawiedzeni, ale jeśli zależy wam na prawdzie, bez ubarwień i fikcji, to będziecie zadowoleni. Tak więc jeśli jesteście gotowi, by stanąć oko w oko ze śmiercią, jak to robią koronerzy, to na co jeszcze czekacie?

Agnieszka Zwolska-Szydłowska