rozwiń zwiń

Wyrusz w podróż do Krainy Zgub!

Inegrette Inegrette
18.10.2021
Okładka książki Gwiazdkowy Prosiaczek J.K. Rowling

Ukochana maskotka to bardzo często pierwszy przyjaciel, powiernik tajemnic i pocieszyciel. A kto kiedykolwiek zapodział lub zgubił swojego ulubionego pluszaka, ten wie, jak ciężko pogodzić się z jego zniknięciem. To noce wylanych przez dziecko łez, uczucie całkowitego opuszczenia i samotność, której nie ukoi żadna inna zabawka, ani miś kupiony specjalnie przez rodziców, aby zapełnić pustkę. I właśnie w takiej sytuacji znalazł się Jack. Po tym, jak jego przyrodnia siostra wyrzuciła jego kochaną maskotkę świnkę za okno pędzącego samochodu, otrzymuje zastępczego Gwiazdkowego Prosiaczka. Jednak zamiennik, jest tylko zamiennikiem.

A co jeśli w Wigilię przemawiają nie tylko zwierzęta, ale zabawki również? Jack, aby odzyskać swoją ukochaną przytulankę, będzie musiał udać się w niebezpieczną podróż do krainy, gdzie trafiają zagubione zabawki i przedmioty, za swojego jedynego sojusznika mając właśnie Gwiazdkowego Prosiaczka.

J.K. Rowling, w tej dość niepozornej na pierwszy rzut oka powieści dla najmłodszych czytelników, poruszyła naprawdę sporo ciekawych tematów. Od rodzin patchworokowych i tego, jak dzieci mogą czuć się w tej dynamicznej i niecodziennej sytuacji, do ciągłej presji wygrywania i spełniania oczekiwań rodziców. A dodatkowo zrobiła to w tak dobry sposób, że trafi to także do rodziców, którzy będą swoim pociechom czytać tę powieść na dobranoc. A zakończenie książki niejednego czytelnika, nieważne ile będzie miał on lat, przyprawi o łzy wzruszenia. Rowling sporo miejsca zostawia osobom czytającym tę powieść na zabawę wyobraźnią. I choć niesamowite ilustracje Jima Fielda delikatnie zasugerują, jak wyglądają poszczególne miejsca w tej wyjątkowej krainie, to jestem pewna, że ogromną frajdę sprawi najmłodszym czytelnikom i czytelniczkom wyobrażanie sobie, jak sami udają się w tę niezwykłą podróż razem ze swoimi zabawkami, by uratować inne zapomniane przez innych pluszaki i przedmioty.

To niezwykle ciepła i wzruszająca książka, której wcale nie trzeba zostawiać sobie na wigilijny wieczór. Bo choć akcja faktycznie odbywa się w świątecznym klimacie, to on jest jedynie tłem niezwykle wciągającej historii dla każdego, bo to powieść, która bez wątpienia trafi również do dorosłych, którzy może przypomną sobie swoje ukochane maskotki i wyciągną je z zakurzonych pudeł.

Kinga Kolenda