rozwiń zwiń

Trzymaj swoich przyjaciół blisko, ale jeszcze bliżej trzymaj swoich wrogów

skygge skygge
13.12.2012
Okładka książki Przyjaciele z daleka Matti Rönkä

Jest coś pociągającego w skandynawskich kryminałach. Są pozbawione banału, sentymentalizmu i romantycznych happy endów przez co zyskały sobie licznych fanów w Polsce. Ta literatura dzieli się na tę znaną - jak powieści Jo Nesbo czy Stiega Larssona i tę, o której nie mamy pojęcia, że istnieje. Wydawnictwo Czarne ciągle zaskakuje nas nowinkami z Norwegii, Danii czy Finlandii, przedstawiając trochę inne książki. Jedne są lepsze, drugie gorsze, ale większość z nich zasługuje na naszą uwagę. Nie inaczej jest w przypadku Mattiego Ronki i jego cyklu o gruboskórnym detektywie o fińsko-rosyjkim pochodzeniu.

Viktor Karppa, pomału porządkuje sobie życie u boku ukochanej kobiety. Wszystko wydaje się zmierzać ku dobremu, kiedy nagle pojawia się u niego dwóch Rosjan. Pogróżki, płonący dom i wielka niewiadoma. Karppa rusza w niebezpieczną podróż, aby dowiedzieć się kto chce jego śmierci. Stawka jest wysoka, więc postanawia zagrać w rosyjską ruletkę z duchami, które zagrażają jego najbliższym.

Książka liczy zaledwie 200 stron, a akcja jest wartka i dynamiczna. Nie ma zbyt wielu opisów, znajduje się w niej tylko to, co jest potrzebne do opowiedzenia konkretnych zdarzeń. Autor bardziej postawił na zarys społeczeństwa fińskiego i rosyjskiego - obyczaje i tradycje, które często wywołują uśmiech na twarzy nie tylko głównego bohatera, ale również czytelnika.

Mamy trochę humoru, ciekawe, znane postaci i dobrze skonstruowaną intrygę. Nie jest to powieść specjalnie ambitna, ale co najważniejsze autor do takiej nie dąży. Skupił się na najważniejszych elementach kryminału czyli tajemnicy. Na zimowe wieczory w sam raz. A właściwie, zważywszy na wartkość akcji i objętość książki, na jeden wieczór.

Katarzyna Barańska