Wędrówka, która nie ma końca

KenGoKang KenGoKang
10.11.2020
Okładka książki Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę David Barrie
Średnia ocen:
7,3 / 10
18 ocen
Czytelnicy: 176 Opinie: 5

Ludzie zwykli postrzegać siebie jako najwyższy szczebel w drabinie ewolucji. Wiąże się to z przeświadczeniem, iż jesteśmy najinteligentniejszymi stworzeniami na planecie, zaś cała ziemia została nam całkowicie poddana. Podobne wierzenia czynią nas niekiedy kompletnymi ignorantami, jeśli mowa o zdolnościach, jakimi obdarzone zostały zwierzęta. Cóż bowiem potrafią takie gołębie, których pełno w parkach i na rynkach miejskich? Otóż moi drodzy, nasi ptasi przyjaciele z pewnością pobiliby nas na głowę, jeżeli chodzi o zdolności nawigacyjne, nawet gdybyśmy wpatrywali się zacięcie w szklane ekrany, wiedzeni nawigacją GPS.

David Barrie studiował psychologię eksperymentalną i filozofię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Z całą pewnością bezcennym doświadczeniem, wpływającym na wybór przedmiotu badań, była praca marynarza okrętowego na promie. Badacz pełnił również funkcję dyplomaty, menadżera kultury i działacza na rzecz reform społecznych. Jego publikacja zadaje kłam powszechnym wierzeniom i każe nam przewartościować własną pozycję w świecie przyrody.

„Supernawigatorzy” to brama do zaskakującego świata zwierząt. Ukazuje, jak niezwykłymi umiejętnościami odznaczają się mrówki, pszczoły, nietoperze, ptaki, czy wieloryby. Posiadają one nie tylko zmysł magnetyczny, lecz potrafią obserwować Drogę Mleczną i zmieniać kurs wędrówki w zależności od położenia gwiazd. Równie zdumiewające okazują się przypadki zwierząt, takich jak krokodyle, które, przeniesione w odległe miejsce, potrafią pokonać setki kilometrów, by powrócić w swe rodzime strony.

Kolejne rozdziały przybliżają nam poszczególne sposoby, dzięki którym zwierzęta orientują się w terenie oraz odbywają dalekie wędrówki. Sądzę, że niejednego czytelnika poruszą podróże monarchów — motyli, przemierzających prawie pięć tysięcy kilometrów z Gór Skalistych do Meksyku, by w cieplejszych rejonach odbyć motyle gody. To oczywiście tylko jeden z przykładów, gdyż całej książki nie sposób streścić w kilku słowach. W równie ciekawy sposób opisane zostały przygody żuków gnojowych, toczących swoje ulepione z łajna kulki ścieżką wyznaczaną przez światło gwiazd.

Zdziwiło mnie, jak wiele miejsca autor poświęcił historii badań nad nawigacją zwierząt. Śledzenie ich wędrówek okazywało się niekiedy czynnością niezwykle karkołomną, a i rezultaty badań często podawano w wątpliwość. Jeżeli spodziewacie się więc jednoznacznych odpowiedzi na niektóre pytania, możecie poczuć się srodze zawiedzeni. Sądzę jednak, że wysiłki licznych badaczy, ich trudy i znoje utwierdzają w przekonaniu, iż świat zwierząt pozostaje szalenie skomplikowany i niezwykły.

Niektóre fragmenty książki mogą okazać się zbyt wymagające dla niezaznajomionego z tematem laika. „Supernawigatorzy” będą jednak fascynującą lekturą dla miłośnika przyrody, którego pasją jest poznawanie i zgłębianie zwyczajów zwierząt. Książka pokazuje bowiem bardzo dobitnie, iż każde stworzenie — to najmniejsze, i to największe — posiada swoje niezbadane tajemnice, zaś ich śledzenie może okazać się pasjonującą przygodą.

Książka Davida Barriego staje się również ostrzeżeniem dla współczesnego człowieka. Czy uzależniając się od techniki, nie tracimy bezcennych umiejętności, dostępnych naszym przodkom? „GPS jest niemal cudownym narzędziem, uważanym za jedno z największych osiągnięć technologicznych współczesności. — pisze Barrie — Zawierzając mu jednak, czy nie stajemy się trochę jak Faust — człowiek, który sprzedał duszę za spełnienie swoich najgorętszych pragnień?”.

Ewa Szymczak

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd