Ciekawość to pierwszy stopień do piekła

KenGoKang
04.11.2019
Okładka książki Cynowa księga Philip Reeve
Średnia ocen:
6,3 / 10
52 ocen
Czytelnicy: 184 Opinie: 4

Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z potencjalnych niebezpieczeństw, pragnąc tego, co nowe i tajemnicze. Nie inna jest Wren, córka Toma i Hester, dobrze znanych z poprzednich części „Żywych maszyn”. Dziewczyna mieszka wraz z rodzicami w osiadłym na terenie dawnej Ameryki Północnej lodowym mieście Anchorage. Jej życie jest spokojne i szczęśliwe, aczkolwiek nudne, co sprytnie wykorzystuje jeden z Zaginionych Chłopców, pragnący wykraść niezwykle ciekawy artefakt minionego świata, Cynową Księgę. Wren nie zdaje sobie sprawy, że w momencie gdy zdecyduje się pomóc przybyszowi, będzie musiała opuścić swój uporządkowany świat i szybko dorosnąć.

Całe szczęście w trzeciej części trylogii wątki romantyczne odgrywają mniej istotną rolę. Co więcej, możemy poznać inne, niekiedy mniej sympatyczne oblicza niektórych postaci. Szczególnie dużą zmianę dostrzegamy w zachowaniu Hester, niepotrafiącej poradzić sobie z wychowaniem dorastającej córki. Oszpeconą, osieroconą w dzieciństwie bohaterkę ścigają duchy przeszłości, zaś jej postępowanie prawdopodobnie wyda się niektórym czytelnikom nielogiczne. Zadowoli natomiast tych odbiorców, którzy nie dowierzają szczęśliwym zakończeniom historii, gdzie piękna niewiasta i przystojny mąż pokonują wszelkie napotkane przeszkody, a później żyją długo i szczęśliwie.

Jeśli sięgniemy po „Cynową księgę”, otrzymamy bardzo dobrą rozrywkę dla młodego czytelnika, pełną niespodziewanych zwrotów akcji. Nie udało się oczywiście uniknąć pewnych uproszczeń, typowych dla literatury młodzieżowej, jednak trzecia część okazuje się o wiele bardziej dynamiczna niż „Złoto drapieżcy”. Warto zauważyć również, że posiada pewien walor edukacyjny, gdyż w mało nachalny i moralizatorski sposób udowadnia, że trawa wcale nie musi być bardziej zielona po drugiej stronie płotu (w tym przypadku oceanu), zaś największą wartość ma dla człowieka rodzina.

Jedynym elementem budzącym niedosyt może być otwarte zakończenie oraz kilka wątków, które aż proszą się o kontynuację. Czy dowiemy się, jaką rolę odegra tajemnicza Cynowa Księga? Jakie będą dalsze losy Toma, Hester i Wren? Czytelnicy, którzy polubili bohaterów cyklu „Żywe maszyny”, całe szczęście nie będą musieli długo czekać, gdyż pod koniec listopada na rynku ukaże się ostatnia część serii – „Zielona burza”. Trzeba liczyć więc na mocny finał opowieści!

Ewa Szymczak

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd