Zastrzyk sztuki w codzienność

jusola jusola
09.08.2012
Okładka książki Polski Street Art Elżbieta Dymna, Marcin Rutkiewicz
Średnia ocen:
7,3 / 10
27 ocen
Czytelnicy: 111 Opinie: 2

Street art. To chyba największy zastrzyk sztuki w codzienność Aleksander Hudzik, "Wyobraźnia na ulice"

"Polski street art" to świetna lektura na wakacje! Człowiek włóczy się po ulicach, czasu ma sporo, lekko rozleniwiony może zajrzeć tam, gdzie normalnie, między pracą, przedszkolem, a spożywczym nigdy by nie zajrzał. Jest czas, by przestrzeń, w której się przebywa na co dzień, ujrzeć na nowo. A w tym szansa, że zobaczy się coś ciekawego. Bo może działał w niej jakiś streetarter? Może to, co dotąd uważaliśmy za zwykłe bohomazy, przy uważniejszej obserwacji zyska?

Album "Polski street art" na pewno podpowie, jak i gdzie patrzeć. Elżbieta Dymna i Marcin Rutkiewicz zrobili dokumentację ogromnej liczby działań artystycznych różnego rodzaju: vlepek, tagów, murali, graffiti, instalacji… Pełno ich na murach, ścianach opuszczonych budynków, w parkach, na wiatach przystanków autobusowych, na koszach, lampach ulicznych, słupach, na bilboardach, nawet w galeriach – słowem, gdzie się da! Niektóre widoczne, inne ukryte, jedne wyraźnie "obce" przestrzeni, drugie wtopione w nią czy ją adaptujące. Zachwycają i denerwują, bawią i drażnią, o czymś mówią i służą samym sobie. Na prawie 400 stronach albumu ogromna liczba zdjęć prezentujących to ciągle dyskusyjne zjawisko w polskiej sztuce.

Fotografie pokazują, że ingerencja artystów w publiczną przestrzeń bywa zaskakująca. Kto by pomyślał, że drzwiczki skrzynki elektrycznej czy fragment skrzynki pocztowej to projekt artystyczny?

Album gromadzi działania wielu artystów, bardziej lub mniej znanych. Pojawiają się oni w porządku alfabetycznym, ukrywając się pod pseudonimami, czasem ujawniając nazwisko. Każdemu towarzyszy krótki tekst, co ciekawe, często napisany przez samego artystę oraz adres jego strony internetowej. Można szukać dzięki temu dalej.

A materiału mnóstwo – słynny Banksy niech się schowa, Polacy również potrafią być niezwykle kreatywni.
Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o historii polskiego street artu - krótkie eseje Izabeli Paluch, Igora Dzierzanowskiego i Aleksandra Hudzika na temat historii i technik sztuki ulicznej.

A jeśli komuś mało – warto sięgnąć do albumu „Graffiti w Polsce 1940-2010” Tomasza Sikorskiego i Marcina Rutkiewicza.
A potem już tylko – uważnie buszować w przestrzeni wokół, szukając w niej sztuki.

Justyna Radomińska

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja