Obyczajowe zbrodnie i piętno duszy. „Na wieczne potępienie” – nowy thriller Małgorzaty Rogali

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
04.11.2022

Traumy z przeszłości to blizny na sercu. Co sprawia, że ludzie czynią zło? Czy w każdym z nas znajduje się źródło szaleństwa? „Na wieczne potępienie”, najnowszy thriller psychologiczny Małgorzaty Rogali, to niezwykle intrygujące przedstawienie świata zbrodni i moralnej niejednoznaczności. Książka stanowi już trzeci tom cyklu „Pełnia tajemnic”, którego bohaterką jest Monika Gniewosz. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona.

Obyczajowe zbrodnie i piętno duszy. „Na wieczne potępienie” – nowy thriller Małgorzaty Rogali Materiały wydawnictwa

Społeczne tematy tabu, lęki i fobie, nieprzepracowane traumy, które prowokują do zbrodni. Oto motywy stanowiące często podstawę twórczości Małgorzaty Rogali. Specjalistka od thrillerów psychologicznych i kryminałów jest jedną z najbardziej wrażliwych rodzimych autorek, która z namysłem podchodzi do obyczajowej strony naszego życia. „Na wieczne potępienie”, najnowsza książka z cyklu o Monice Gniewosz, to wyjątkowo interesujące spojrzenie na naturę zła, cierpienia, jak również walka o emocjonalną wolność i powrót do codzienności po traumie.

„Pełnia tajemnic” – bolesne traumy i zbrodnie sprzed lat

Podkomisarz Monika Gniewosz musi zerwać z przeszłością i zmienić otoczenie. Decyduje się więc na przeprowadzkę z Warszawy do sennego miasteczka Pełnia, w którym zbrodnia utożsamiana jest z koszmarnym podaniem – mieszkańcy wierzą bowiem, że nad jeziorem przechadza się duch topielicy. Oto podstawa książki „Milczeć jak grób”, która dała początek nowemu cyklowi spod znaku thrillerów psychologicznych. Bestsellerowa twórczyni jest prawdziwą ekspertką od tworzenia pełnych napięcia historii, w których obnaża ułomności natury człowieka.

Małgorzata Rogala wielokrotnie przyznaje, że w swojej twórczości stara się podejmować tematy, które budzą jej emocjonalny sprzeciw, a nawet gniew. Autorka znana również za sprawą udziału w antologii kryminalnej „Awers” odnosi się do spraw moralnie najistotniejszych, o czym dowiadujemy się również w powieści „Za cenę śmierci”, czyli kontynuacji losów podkomisarz Gniewosz. Choć bohaterka w Pełni, sennym miasteczku, znajduje swój życiowy azyl, to stosunkowo szybko okazuje się, że jest to miejsce, które przypomina czyściec dla udręczonych dusz. „Na wieczne potępienie” jest na to wyjątkowo sugestywnym dowodem.

Oblicze zła i odcienie moralności – „Na wieczne potępienie”

Mogłoby się wydawać, że życie podkomisarz Gniewosz powoli się stabilizuje. Pełnia staje się dla niej prawdziwym miejscem do życia. Jednak zbrodnia wpisana jest w zawodową codzienność bohaterki, która tym razem musi zmierzyć się ze sprawą zapisaną w powieści „Na wieczne potępienie”. Małgorzata Rogala znów w doskonały sposób potrafiła zniuansować kryminalną intrygę, sekrety z przeszłości, które wpływają na teraźniejszość, a przy okazji odnosi się do uniwersalnych prawd mówiących o sprawiedliwości, spokoju ducha i różnych odcieniach moralności.

I oto niespodziewanie w pociągu relacji Gdynia – Grudziądz dochodzi do morderstwa. Ofiarą jest młoda pasażerka. Co ciekawe, pasażerami byli mieszkańcy Pełni, a kolejne morderstwo sprawia, że śledczy zaczynają doszukiwać się prawa serii. Nieoczywista sprawa – zbrodnia, która wytrąca z równowagi. Kiedy nad miejscowym jeziorem ktoś trafia na zwłoki kobiety i na jaw wychodzi sprawa molestowania uczennic liceum, Gniewosz ponownie rzuca się w wir śledztwa. Wkrótce zostaje znalezione następne ciało. „Na wieczne potępienie” to doskonale zrealizowany thriller psychologiczny, w którym diabeł tkwi w szczegółach.

Analiza zbrodni, obyczajowe sekrety

„Na wieczne potępienie” to powieść, w której wielowymiarowe wątki postaci łączą się ze szczególnym kolorytem sennego miasteczka. Szczególnie ważna jest jednak również postać Gniewosz, która przez lata żyła w przemocowym związku. Z jednej strony nieustępliwa, obdarzona twardym i niezłomnym charakterem, z drugiej wrażliwa, skrzywdzona. Postać pełna kontrastów, zdeterminowana, aby odkryć prawdę. A czym ona jest?

Czy następujące po sobie wydarzenia mają coś wspólnego z zabójstwem w pociągu? Co się kryje w umyśle mordercy? Kolejne elementy układanki zaczynają tworzyć niepokojący obraz. „Na wieczne potępienie” to swoisty wzór, który dla Małgorzaty Rogali jest pretekstem do rozważań o ludzkiej duszy, prawie do samostanowienia, radzeniu sobie z traumą.

Małgorzata Rogala – mistrzyni thrillerów psychologicznych

Nieoczywiste zbrodnie, pasjonujące dochodzenie, analiza świadectw – sekret tożsamości sprawcy, jak również ofiar. Oto elementy, które tworzą literacki świat kryminałów Małgorzaty Rogali. Co sprawia, że przekraczamy granicę sprawiedliwości? W jaki sposób zdefiniować obłęd i szaleństwo? Autorka „Pełni tajemnic” w wyjątkowo przekonujący sposób potrafi kreować intrygi, dając czytelnikowi poczucie satysfakcji i spełnienia.

Twórczyni „Kopii doskonałej” czy „Zastrzyku śmierci” pozostawia jednak swoim odbiorcom przestrzeń do refleksji i własnej interpretacji zachowań bohaterów. „Na wieczne potępienie” – obyczajowe zbrodnie i piętno duszy – to doskonale napisana powieść, która jest zrealizowana według najważniejszych prawideł gatunku. Małgorzata Rogala pozostaje autorką świadomą, wrażliwą na społeczne tematy tabu, która w swojej prozie dba zarówno o uniwersalny przekaz, jak również o odpowiednie napięcie. „Na wieczne potępienie” to thriller najwyższej próby.

Książka „Na wieczne potępienie” jest dostępna w sprzedaży

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Efendi 08.11.2022 12:25
Czytelnik

W całej serii "Pełnia tajemnic" najbardziej podoba mi się sama Pełnia, jej okolice i jej mieszkańcy. Trochę jak u Puzyńskiej Lipowo. Cenię też "kobiecy" , rozumiany jako nieepatujący nadmierną makabrą, sposób opisu kryminalnych historii i dobre wyczucie psychologii opisywanych postaci. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 04.11.2022 13:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post