O co spytasz Wojciecha Engelkinga? Zadaj pytanie i weź udział w spotkaniu online

LubimyCzytać
05.03.2021

„Serce pełne skorpionów” - taki tytuł ma nowa książka Wojciecha Engelkinga, autora znanego między innymi z debiutanckiej powieści „(niepotrzebne skreślić)”. Z autorem porozmawiamy już niedługo na żywo. O co chcielibyście go spytać? Autorzy najciekawszych pytań otrzymają w nagrodę książki od wydawnictwa W.A.B. 

O co spytasz Wojciecha Engelkinga? Zadaj pytanie i weź udział w spotkaniu online

„Serce pełne skorpionów” to historia siedemnastoletniego Jacka Korolewicza, syna wysoko postawionego urzędnika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aspirującego piłkarza i… pewnej dziewczyny. Gdy pojawia się ona w życiu Jacka, wszystko ulega zmianie.

Chłopak przeżywa pierwsze uniesienia miłosne, zaczyna podejmować samodzielne decyzje, wkracza w okres buntu i wbrew woli ojca wstępuje do warszawskiej Legii. Dziewczyna nie jest jednak tym, za kogo się podaje, a w tle rozgrywa się wielki spisek, który ma na celu zmianę rozkładu sił na politycznej scenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Nas jednak, dzieciaków, nie dziwiło to nijak. Byliśmy zupełnie obojętni wobec informacji, kto kogo ma za ojca, którego z mężczyzn występujących na łamach „Trybuny Ludu” albo piszących w tej gazecie. Nazywaliśmy się tak, jak się nazywaliśmy, i jeśli przez grające w trakcie przerw radio padło któreś z naszych nazwisk, znaczyło to tylko, że należy ono do taty chłopaka, którego my akurat znamy; a tata i ten chłopak to są dwie różne osoby i nie należy ich mylić.

Fragment książki „Serce pełne skorpionów”

Wojciech Engelking

Wojciech Engelking (ur. 1992) – pisarz, publicysta. Autor powieści: „(niepotrzebne skreślić)”, „Lekcje anatomii doktora D.” i „Człowiek znikąd”. Publikował m.in. w „Newsweeku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Aspen Review” i „Pismie”. W TVP Kultura prowadził program „Zakładka”. Lubi jazz, papierosy, szachy i czerwone wino. Mieszka w Warszawie, na Muranowie.

W tym samym momencie, w którym ja po raz pierwszy zobaczyłem Ninę Andriejewną Wachsztum, mój ojciec był już w połowie sprawozdania, które w czwartkowe przedpołudnia składał Władysławowi Wisze, ministrowi spraw wewnętrznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Jak co tydzień tata spotkał się z Wichą w jego gabinecie w siedzibie ministerstwa przy ulicy Rakowieckiej i jak co tydzień nie mógł uwierzyć, jak wielki siedzi przed nim idiota.

Fragment książki „Serce pełne skorpionów”

Przeczytaj fragment pierwszego rozdziału książki „Serce pełne skorpionów”

Serce pełne skorpionów

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Reklama

Zadaj pytanie Wojciechowi Engelkingowi i wygraj książkę

Spotkanie na żywo z Wojciechem Engelkingiem odbędzie się w czwartek, 11 marca o godz. 18.00. Poprowadzi je redaktor lubimyczytać.pl, Grzegorz Przepiórka, który przekaże autorowi kilka pytań od użytkowników serwisu lubimyczytać.pl. Już teraz możecie je zadawać w komentarzach. Macie na to czas do wtorku 9 marca. Najciekawsze z pytań zadamy podczas spotkania na żywo.

Dla autorów pytań wydawnictwo W.A.B. przygotowało nagrody: 5 egzemplarzy najnowszej powieści Wojciecha Engelkinga „Serce pełne skorpionów”. Więcej szczegółów w regulaminie konkrsu

Rozmowa z pisarzem będzie transmitowana w serwisie lubimyczytać.pl, a także w LC.TV na naszym kanale w serwisie YouTube. Możecie także oglądać ją na fanpage'u lubimyczytac.pl oraz na Facebooku Wydawnictwa W.A.B.

Pamiętajcie, by dołączyć do wydarzenia na portalu Facebook. Do zobaczenia!  

Reklama

komentarze [13]

Sortuj:
990
32
18.03.2021 21:14

Mam pytanie do osób, których pytanie pojawiło się w rzeczonym wywiadzie. Czy kontaktował się już z Wami ktoś w sprawie nagrody? Bo regulamin konkursu jest trochę niejasny. Z jednej strony czytamy, że: "Laureaci zostaną powiadomieni o wygranej najpóźniej 22 marca 2021 roku."; z drugiej zaś: "Wysyłka/przekazanie nagród nastąpi w terminie nie późniejszym niż 15 marca 2021...

więcej

8
0
11.03.2021 17:48

1. Na pohybel czarnym czy czerwonym?
2. Gdyby Pana powieść została zekranizowana, kto zagrałby rolę ojca Niny i dlaczego byłby to Bogusław Linda?


26
20
09.03.2021 11:03

1. Jak powstała książka "Serce pełne skorpionów", co Pana do tego zachęcało/motywowało, a co odbierało tę motywację?
2. O kim/o czym Pan myśli pisząc książki? Do kogo Pan je kieruje i od jakiego wieku?
3. Czy książka "Serce pełne skorpionów" ma jakiś większy przekaz?


Reklama
16
11
08.03.2021 09:20

1.Jak w tej chwili w dobie internetu tworzy się w pewnym sensie wątek miłosny? choć z uknutą intrygą w tle?
2. Jestem skorpionem więc zadam przewrotne pytanie o tytuł - Który bohater ma tych Skorpionów w sercu więcej - syn, ojciec czy może dziewczyna ?


991
481
07.03.2021 20:15

W jaki sposób Pan pisze? Od gotowców, konspektów czy wychodząc od strumienia myśli i podążając za słowem?


49
19
07.03.2021 16:44

Słucham Pana podcastu "Woda w nożu" od samego początku i jestem nim wręcz zachwycona. Chciałam się zapytać, skąd czerpie Pan taką wiedzę o filmach? Czym ma Pan do polecenia jakąś literaturę, czasopisma czy strony internetowe? A może jakiś podcast o tematyce filmowej? Pozdrawiam serdecznie Pana redaktora.


590
459
07.03.2021 14:30

1. Czy konstruując postać głównego bohatera bazował się Pan na własnym doświadczeniu?

2. Co jest najtrudniejsze w stworzeniu głównego bohatera?

3. Jakie było pierwsze odczucie po napisaniu 3 rozdziałów w Pana książce?

4. Czy miał Pan jakieś wątpliwości w momencie zapisów pierwszych rozdziałów dotyczących dalszego rozwoju wydarzeń?

5. Skąd czerpie Pan pomysły na nadanie...

więcej

106
18
07.03.2021 10:20

Ostatnio nasze życie w dużej mierze uległo zmianie przez pandemię. Jaki wpływ pandemia miała na Pana twórczość, na proces pisania i wydawania powieści?


1231
62
06.03.2021 18:24

1. Studiował Pan prawo, filozofię i socjologię. Wiedza którego z tych kierunków jest najbardziej przydatna przy tworzeniu pańskich książek?
2. Lubi Pan jazz, papierosy, szachy i czerwone wino, a czego Pan nie znosi, co Panu działa na nerwy?
3. Czy ma Pan jakieś ulubione motto życiowe, sentencję?
4. Czy według Pana doświadczenia życiowe wpływają na postawę człowieka?
5....

więcej

990
32
06.03.2021 13:06

Czy figura ojca, Leszka Engelkinga, człowieka instytucji, zasłużonego na polu poezji, przekładu czy filologii, była dla Pana jakąkolwiek przeszkodą w chwili rozpoczęcia przygody z pisarstwem? Czy nie bał się Pan oceny swoich dzieł przez pryzmat dorobku ojca?


zgłoś błąd