rozwiń zwiń

Sprawa aukcji wojska na tle sytuacji politycznej przed Sejmem Czteroletnim

Okładka książki Sprawa aukcji wojska na tle sytuacji politycznej przed Sejmem Czteroletnim
Emanuel Rostworowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
294 str. 4 godz. 54 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Sprawa aukcji wojska na tle sytuacji politycznej przed Sejmem Czteroletnim
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1957-08-13
Data 1. wyd. pol.:
1957-08-13
Liczba stron:
294
Czas czytania
4 godz. 54 min.
Język:
polski
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
297
297

Na półkach: ,

Degrengolada polskich sił zbrojnych w XVIII wieku była ewenementem na niespotykaną skalę, biorąc pod uwagę wielkość państwa i jego rangę polityczną w XVII wieku. Autor ukazuje w książce proces formowania się nowożytnych armii, szczególnie intensywnie przebiegający wśród sąsiadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jej późniejszych rozbiorców. Dysproporcja pod względem militarnym między państwem polskim rządzonym przez dynastię Saską, a Prusami króla Fryderyka II, Rosją carycy Elżbiety (a później Katarzyny) i Austrią Cesarzowej Marii Teresy jest wprost niebywała. Emanuel Rostworowski tłumaczy istotę tego zjawiska antymilitaryzmem szlacheckim ("kto służy - wolność traci", mawiali nasi przodkowie), który miał swoje korzenie nie tylko w czasach rujnującej Polskę III wojny północnej oraz tradycyjnej niechęci szlachty do płacenia podatków. Każdy kto wysuwał pomysł powiększenia wojska był odsądzany od czci i wiary, jako pragnący wprowadzić absolutum dominium, tzn. chcący aby władca przy pomocy zwiększonej siły militarnej wprowadził rządy absolutne. Strach szlachty przed tą wizją był wprost groteskowy. W takiej sytuacji bezbronna Rzeczpospolita skazana była na panoszenie się na swym terytorium obcych wojsk, oraz nie potrafiła w żaden sposób przeciwstawić się rosnącej presji politycznej mocarstw ościennych, od których zależało wszystko co działo się u ich słabego sąsiada. Sytuacja zaczęła się odwracać w czasie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jakkolwiek oligarchia/anarchia magnacka trzymała się w dalszy ciągu bardzo mocno, to tu i ówdzie zaczęły pojawiać się nieśmiałe projekty aukcji wojska. Ogólny duch reformatorski objął także sferę wojskowości, ideolodzy szlacheccy, reprezentanci polskiego Oświecenia, zaczęli bić na alarm. Rostworowski skupia się w swojej pracy szczególnie na latach bezpośrednio poprzedzających przełomowe czasy Sejmu Wielkiego. Fermentacja umysłów, jak to określił król Poniatowski, postępowała coraz bardziej, i nawet wśród bardziej postępowych przedstawicieli magnaterii znaleźli się tacy, którzy dostrzegli problem. Otóż bardzo młody podówczas książę Adam Jerzy Czartoryski wysunął projekt powiększenia liczby wojska szlacheckiego o zaciąg chłopski. Proponował on, aby po wysłużeniu przez chłopa - z ojca na syna - przez 6 generacji po 20 lat w armii, następne pokolenie włościańskie uzyskiwało wolność osobistą. Pomysł ten zakładał że już... w drugiej połowie XX wieku, rodziny chłopskie, których przodkowie, zgodnie z ww. zasadami, odsłużą (łącznie 120 lat!) w wojsku przewidywany okres, nabędą w końcu wolność osobistą. Nie było wszakże w projekcie mowy o prawach politycznych dla tak łaskawie potraktowanego chłopstwa.
Po książkę Emanuela Rostworowskiego powinien sięgnąć każdy, kto interesuje się sytuacją polityczną Rzeczypospolitej w II połowie XVIII wieku. Wyjaśnia ona w przystępny sposób genezę słynnej uchwały Sejmu Czteroletniego o powołaniu 100 tyś. armii.

Degrengolada polskich sił zbrojnych w XVIII wieku była ewenementem na niespotykaną skalę, biorąc pod uwagę wielkość państwa i jego rangę polityczną w XVII wieku. Autor ukazuje w książce proces formowania się nowożytnych armii, szczególnie intensywnie przebiegający wśród sąsiadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jej późniejszych rozbiorców. Dysproporcja pod względem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • Nowożytność
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sprawa aukcji wojska na tle sytuacji politycznej przed Sejmem Czteroletnim


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne