rozwiń zwiń

Samobójstwo analiza narracji osób po próbach samobójczych

Okładka książki Samobójstwo analiza narracji osób po próbach samobójczych
Justyna Ziółkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301186401
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Ból emocjonalny. Strategie i ćwiczenia, dzięki którym przezwyciężysz cierpienie psychiczne Patrick Fanning, Matthew McKay, Patricia Zurita Ona, Erica Pool
Ocena 10,0
Ból emocjonaln... Patrick Fanning, Ma...
Okładka książki Dlaczego narody przegrywają Daron Acemoglu, James A. Robinson
Ocena 7,6
Dlaczego narod... Daron Acemoglu, Jam...
Okładka książki Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy Ann Frederick, Peter A. Levine
Ocena 7,5
Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...
Okładka książki Narcystyczna osobowość naszych czasów W. Keith Campbell, Carolyn Crist
Ocena 8,1
Narcystyczna o... W. Keith Campbell, ...
Okładka książki Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu Philip Miele, José Silva
Ocena 7,8
Kontrola umysł... Philip Miele, José ...
Okładka książki Aktywizator seniorów. Scenariusze zajęć Małgorzata Brzezińska, Małgorzata Graczkowska, Anna Kwaśniewska
Ocena 6,8
Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...
Okładka książki Niechciane myśli i silne emocje. Jak je zrozumieć i nad nimi zapanować Blaise Aguirre, Jon Hershfield
Ocena 7,5
Niechciane myś... Blaise Aguirre, Jon...

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
533
521

Na półkach: ,

Ze względów osobistych postanowiłam trochę pogłębić moją wiedzę na temat samobójstw i depresji, która jest często impulsem, by zdecydować się na ten czyn. Sądziłam, że literatura wskaże mi jakieś sposoby postępowania z ludźmi, którzy wyszli z próby samobójczej. Szukając konkretnych tytułów trafiłam na książkę Justyny Ziółkowskiej pt. „Samobójstwo – analiza narracji osób po próbach samobójczych”. Zachęcający opis tej pozycji sprawił, iż uznałam, że to może być książka której szukam. Niestety, po jej przeczytaniu praktycznie nie jestem bogatsza o żadną nową wiedzę.

Książka ta jest zdecydowanie naukową rozprawą pisaną w większości bardzo trudnym i zagmatwanym językiem, który ciężko jest zrozumieć człowiekowi na co dzień nie mającemu zbyt wiele do czynienia z analizami psychologicznymi, mimo iż czytanie ze zrozumieniem nie przysparza mi problemu. Autorka w swojej książce skupia się głównie na analizowaniu licznych badań dotyczących prób samobójczych. Rozbiera wypowiedzi hospitalizowanych osób, z którymi prowadziła wywiady, na czynniki pierwsze, skupiając się np. na przypadkach gramatycznych i trybach czasowników jakich używają opowiadając o swoich doświadczeniach. Przypomina to chwilami badania lingwistyczne, a nie psychologiczne ujęcie problemu. Liczne przypisy, które stanowią ok 30% treści książki, powodują, iż może być ona wstępem do tematu i przyczynkiem do sięgnięcia po bardziej szczegółowe pozycje opisujące szeroki temat samobójstw.

Jedyną zaletą powyższej książki wg mnie były przedstawione w niej transkrypcje wywiadów przeprowadzonych podczas badań, z osobami, które doświadczyły prób samobójczych. Pacjenci anonimowo opowiadali o swoich doświadczeniach opisując sam akt, ale i to, co przeżywali przed, co ich skłoniło do tego ostatecznego i tragicznego czynu oraz nakreślali dość ogólnie jak widzą swoją przyszłość teraz – „po” – i czy w ogóle jest to możliwe. Niestety, wypowiedzi te stanowią bardzo niewielki procent treści i przedstawione są zdecydowanie fragmentarycznie.

Autorka sama pisze, iż jej „książka jest próbą spojrzenia na samobójstwo oczami ludzi, którzy doświadczyli myśli, decyzji, przygotowań i wreszcie próby samobójczej”. Wg mnie próbą bardzo nieudaną. Chyba, że jedynym odbiorcą, o którym myślała tworząc ją, byli „koledzy po fachu” zajmujący się badaniami naukowymi. Osoba „z zewnątrz” raczej nie znajdzie tam żadnych porad, które mogłaby wykorzystać w swoich prywatnych relacjach. Szkoda.

Ze względów osobistych postanowiłam trochę pogłębić moją wiedzę na temat samobójstw i depresji, która jest często impulsem, by zdecydować się na ten czyn. Sądziłam, że literatura wskaże mi jakieś sposoby postępowania z ludźmi, którzy wyszli z próby samobójczej. Szukając konkretnych tytułów trafiłam na książkę Justyny Ziółkowskiej pt. „Samobójstwo – analiza narracji osób po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    49
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    5
  • Moja biblioteczka❣️
    1
  • 💔 Suicydologia
    1
  • Psychologia
    1
  • Depresja
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Studia.
    1
  • Psychologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Samobójstwo analiza narracji osób po próbach samobójczych


Podobne książki

Przeczytaj także