Książę

Okładka książki Książę
Niccolò Machiavelli Wydawnictwo: Bellona Ekranizacje: Książę (2014) filozofia, etyka
150 str. 2 godz. 30 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Il principe
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2023-01-25
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Data 1. wydania:
2014-01-01
Liczba stron:
150
Czas czytania
2 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311165618
Ekranizacje:
Książę (2014)

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
3311 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
51
50

Na półkach:

„Makiaweliczny” ma zabarwienie pejoratywne (z synonimy.pl: cyniczny, przebiegły, podstępny, przewrotny, diaboliczny, perfidny, obłudny, nikczemny, szubrawcy, judaszowy, nieszlachetny). Tymczasem makiawelizm w polityce, w biznesie, a nawet w życiu – to racjonalne podejście wykorzystujące wiedzę o relacjach społecznych i o ludzkich słabościach do skutecznego działania. Dziś ta wiedza i umiejętność nabywana jest przez polityków w stadium przedszkolnym. Że to niemoralne? Cóż.
Tylko że Machiavelli twierdził, że wartością usprawiedliwiającą działanie moralnie wątpliwe, jest skuteczna egzekucja racji stanu. A dziś jej miejsce zajmuje racja partii lub nawet „moja racja” przekonanego o swej nieomylności polityka. Makiawelizm nasz powszechny. Próbuje się go, za radą Mistrza, pakować w pachnące papierki i wielkie słówka, a przede wszystkim do końca zaprzeczać faktom. Mistrz się cieszy w zaświatach?
„Kiedy więc konieczność wymaga, aby książę potrafił zapatrywać się na zwierzęta, musi lisa i lwa naśladować. Lisem trzeba być aby się poznać na sidłach, lwem, aby przestraszyć wilków. Kto tylko lwa naśladuje, ten nie rozumie rzeczy. Roztropny książę nie może i nie powinien dotrzymać słowa, jeśli by to było ze szkodą dla niego i jeśliby ustały powody, które go do dania słowa skłoniły. Gdyby wszyscy ludzie byli uczciwi, rada ta nie byłaby na miejscu, lecz są przewrotni i na dane tobie słowo nie zważają, więc i ty nie powinieneś dotrzymać twego słowa.(…) Tym dalej zajdziemy, im lepiej lisa naśladujemy. Ale ten przymiot trzeba umieć doskonale zamaskować oraz być niepospolitym zmyślaczem i obłudnikiem. Ludzie bowiem są do tyla dobroduszni, a chwilowa potrzeba tak bardzo na nich wpływa, że zwodziciel zawżdy znajdzie tego, co się da oszukać. Powołam tutaj tylko jeden przykład. Papież Aleksander VI nic nie robił, tylko oszukiwał ludzi. Nawet o czym innym nie myślał, przecie zawsze znalazł takich, którzy mu się podejść dali. Nikt też nad niego nie posiadał więcej wprawy w dawaniu przyrzeczeń i w umocnieniu tychże największymi zaklęciami. Przy tym wszystkim zgoła nic nikomu nie dotrzymał. Jednakowoż udawały mu się jego plany, bo dobrze znał tę stronę świata.”



Mam czasem wrażenie, że w naszej ojczyźnianej rzeczywistości (choć pewnie nie tylko naszej) funkcjonuje niezwykle głęboko zakorzeniony pewien mit dotyczący politycznego pragmatyzmu. Głosi on mianowicie, że my, Polacy, jesteśmy narodem reprezentującym siły czystego Dobra, kierujemy się wyłącznie wzniosłymi, wielkimi, najwyższymi wartościami, typu Wierność Sojusznikom (i niezachwiana wiara w ich wierność…), Wola Narodu, Dobro Powszechne, Walka o Wolność Uciśnionych, Chwała Poległym, Wspólnota w Walce Przeciw (czemuś, komuś) i tak dalej. Kierowanie się racjonalnymi przesłankami, wykorzystywanie znanych z historii mechanizmów i korzystanie z nich na użytek władzy uważa się, najogólniej rzecz ujmując, za niegodne, za kulisy polityki uprawianej cichaczem za zamkniętymi drzwiami gabinetów. Makiawelizm traktuje się jako negatywnie nacechowany moralnie, ponieważ opisuje – i doradza stosowanie – zasad moralnie wątpliwych. Pamiętajmy jednak, że mowa tu o polityce. Gdzie w polityce dziś przestrzega się jakichkolwiek zasad moralnych? Czyżby ktoś wierzył jeszcze, że są politycy prawi i czyści? Czy polityka MOŻE być moralnie czysta? Wydaje się więc, że wszyscy znakomicie poruszają się w makiawelicznej rzeczywistości, a z rad Machiavellego korzystają całymi garściami.

„Makiaweliczny” ma zabarwienie pejoratywne (z synonimy.pl: cyniczny, przebiegły, podstępny, przewrotny, diaboliczny, perfidny, obłudny, nikczemny, szubrawcy, judaszowy, nieszlachetny). Tymczasem makiawelizm w polityce, w biznesie, a nawet w życiu – to racjonalne podejście wykorzystujące wiedzę o relacjach społecznych i o ludzkich słabościach do skutecznego działania. Dziś...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 787
  • Chcę przeczytać
    4 004
  • Posiadam
    1 205
  • Teraz czytam
    221
  • Ulubione
    135
  • Filozofia
    89
  • Klasyka
    44
  • Chcę w prezencie
    42
  • Historia
    31
  • 2018
    26

Cytaty

Więcej
Niccolò Machiavelli Książę Zobacz więcej
Niccolò Machiavelli Książę Zobacz więcej
Niccolò Machiavelli Książę Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także