rozwiń zwiń

Historia odkryć geograficznych i poznania Ziemi

Okładka książki Historia odkryć geograficznych i poznania Ziemi
Zbigniew Długosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301135225
Tagi:
odkrycia geograficzne historia turystyki
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1047
999

Na półkach: , , , ,

Znakomity pomysł na książkę. Z realizacją niestety już nie poszło tak świetnie, aczkolwiek nie z winy autora. Na szczęście plusy przeważają.
Chronologicznie, w poszczególnych okresach historycznych (od starożytności do XX wieku) autor przedstawia historię poszerzania horyzontu człowieka w poszczególnych cywilizacjach (np. egipska, rzymska, grecka, hinduska czy chińska). Oczywiście od wieku odkryć geograficznych omawiane są już tylko dzieje eksploracji ziemi przez państwa europejskie i z czasem USA oraz Kanadę. Autor uczciwie przedstawia fakty i oddziela je od hipotez i domysłów, nie potwierdzonych dowodami (np. możliwość dotarcia do Ameryki w starożytności czy też przez Iroszkotów).
W każdym rozdziale znajdują się ilustracje i mapy,bez których opis byłby bez sensu. Tym niemniej mapy powinny być kolorowe, albowiem szlaki naniesione są na nich w formie czarnych linii przerywanych w różny sposób, co w sytuacji, gdy się częściowo pokrywają, czyni niemożliwym ich odczytanie. Jako odrębne rozdziały zostały potraktowane Australia z Ocenią oraz Arktyka i Antarktyda, jako najpóźniej odkryte i eksplorowane. .
Tym niemniej pierwsze rozdziały są fascynujące. Autor nie koncentruje się na kulturach europejskich, doceniając starożytnych i średniowiecznych Hindusów i Chińczyków (w mniejszym stopniu Arabów). Pozwala odczytać horyzont geograficzny poszczególnych kultur w czasie i docenić ich możliwości nawigacyjne, przy dość prymitywnym sprzęcie.
Od XVII wieku książka robi się mniej czytelna. Ogrom informacji, nazw własnych, nazwisk i dat przytłacza. W kolejnym wydaniu te partie powinny być rozbudowane i podzielone na wiele mniejszych rozdziałów, koniecznie z kolorowymi mapami.
Ale w końcówce, dzięki rozdziałom o Antypodach i okolicy obu biegunów wszystko wraca do normy. Zmniejsza się ilość opisywanych podróży, nazw i nazwisk, co czyni wywód bardziej czytelnym i ciekawszym.
Znakomicie pomyślana książka aż prosi się o profesjonalną redakcję. Dziwne, że Wydawnictwo Naukowe PWN o nią nie zadbało. To pozycja do wielokrotnych powrotów i zaglądania do jej treści. Powinna zatem być szyta i w twardej oprawie, z kolorowymi mapami, czytelną strukturą rozdziałów, nie rozpoczynających się w połowie lub pod koniec strony. Mapy winny być kolorowe i w większej ilości, a bibliografia szersza. Jest to bowiem świetne kompendium historii ludzkiej eksploracji naszej planety.

Znakomity pomysł na książkę. Z realizacją niestety już nie poszło tak świetnie, aczkolwiek nie z winy autora. Na szczęście plusy przeważają.
Chronologicznie, w poszczególnych okresach historycznych (od starożytności do XX wieku) autor przedstawia historię poszerzania horyzontu człowieka w poszczególnych cywilizacjach (np. egipska, rzymska, grecka, hinduska czy chińska)....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    47
  • Przeczytane
    21
  • Posiadam
    10
  • Historia
    3
  • Marynistyka
    2
  • Geografia
    2
  • Odkrycia
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Around the world
    1
  • Własne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia odkryć geograficznych i poznania Ziemi


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne