rozwiń zwiń

Fortyfikacje

Okładka książki Fortyfikacje
Jarosław Chorzępa Wydawnictwo: Carta Blanca Seria: Przewodnik po Polsce turystyka, mapy, atlasy
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
turystyka, mapy, atlasy
Seria:
Przewodnik po Polsce
Wydawnictwo:
Carta Blanca
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360887042
Tagi:
fortyfikacje umocnienia twierdze historia Polski
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Włochy. Cuda świata. 100 kultowych rzeczy, zjawisk, miejsc Elżbieta Charysz, Joanna Cieślewska, Tomasz Ławecki, Maciej Szopa, Magdalena Turowska-Rawicz, Marek Waśkiel, Monika Zalewska-Biełło
Ocena 6,6
Włochy. Cuda ś... Elżbieta Charysz, J...
Okładka książki Zakopane. Przewodnik historyczny Lidia Długołęcka-Pinkwart, Maciej Pinkwart
Ocena 7,6
Zakopane. Prze... Lidia Długołęcka-Pi...
Okładka książki Spacerownik: Łódź Filmowa Joanna Podolska, Jakub Wiewiórski
Ocena 7,7
Spacerownik: Ł... Joanna Podolska, Ja...
Okładka książki Cuda Polski. Najpiękniejsze miasta Tadeusz Glinka, Marek Piasecki
Ocena 6,7
Cuda Polski. N... Tadeusz Glinka, Mar...

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
494
492

Na półkach:

Brrr, książka okropna w lekturze. Przyznaję, że imponujący jest zakres przedstawianego materiału (ilość omówionych obiektów), przynajmniej jeśli chodzi o fortyfikacje nowożytne, i za to pozytywna ocena, ale autor zorganizował ten materiał w najgorszy możliwy sposób. Spośród wszelkich możliwych kluczy uporządkowania materiału wybrał... geograficzny. No, po prostu omawia co w danym obszarze geograficznym się znajduje. Jak w książce telefonicznej.
Do mnie to nie trafia. Oczekiwałbym od takiej pracy klucza albo historycznego (historia rozwoju fortyfikacji, wiele przykładów adaptacji do nowych sytuacji w jednym miejscu), albo architektonicznego (omawianie pewnych klas fortyfikacji po kolei). Tego tu nie ma. Jest groch z kapustą. Schrony z II wojny światowej przeplatane są twierdzami bastionowymi...
Na domiar złego, zbyt małe jest wprowadzenie teoretyczne. W ogóle nie dowiedziałem się z książki dlaczego np. nowocześniejsze są schrony do prowadzenia ognia bocznego niż do ognia czołowego. Dopiero musiałem w internecie wygrzebać, że liczy się tutaj m. in. łatwość fortyfikacji ściany czołowej i jej maskowania. Podobnie autor często posługuje się określeniami w rodzaju "schron typu 115", ale nigdzie nie opisuje jakimi cechami taki, a taki rodzaj schronu powinien się legitymować... Pomijam już brak dokładniejszej dyskusji tak przełomowych wydarzeń, jak wojna francusko-pruska czy rosyjsko-turecka.
Koncentracja autora na fortyfikacjach nowożytnych uwidacznia się np. brakiem omówienia twierdzy na Jasnej Górze, Pieskowej Skały czy Tenczyna (tak chętnie przytaczanego przez Bogdanowskiego). O zamkach można zapomnieć.
Wśród opisywanych budowli często trudno było mi odróżnić opisy świetlanej przeszłości omawianych obiektów od tego, co pozostało do zwiedzania obecnie. Niekiedy wprawdzie autor umieszcza paragraf "warto zobaczyć", ale jakoś brakuje w tym konsekwencji. Ostatecznie chciałem bardzo znaleźć np. jakiś fort tradytorowy i modelowy, półkolisty fort piechoty, ale z przytoczonych w książce przykładów nic nie okazało się być tym, czego potrzebuję... "Nie okazało się" po długim grzebaniu w internecie w poszukiwaniu fotografii, bo w książce zdjęć jest jak na lekarstwo... Może 2% obiektów się ich doczekało na kolorowych wkładkach.
Wspomnę też o czcionce, jaką zastosowano w książce. Okropnie małe literki.

Brrr, książka okropna w lekturze. Przyznaję, że imponujący jest zakres przedstawianego materiału (ilość omówionych obiektów), przynajmniej jeśli chodzi o fortyfikacje nowożytne, i za to pozytywna ocena, ale autor zorganizował ten materiał w najgorszy możliwy sposób. Spośród wszelkich możliwych kluczy uporządkowania materiału wybrał... geograficzny. No, po prostu omawia co w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    6
  • Chcę przeczytać
    6
  • Na regale
    1
  • Albumy
    1
  • Przewodniki
    1
  • Turystyka/geografia/podróże
    1
  • 0- Posiadam -0
    1
  • Architektura obronna
    1
  • Do przeczytania
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Fortyfikacje


Podobne książki

Przeczytaj także