Mistycy i magowie Tybetu

Okładka książki Mistycy i magowie Tybetu Alexandra David-Néel
Okładka książki Mistycy i magowie Tybetu
Alexandra David-Néel Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Podróże retro turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Podróże retro
Mystiques et Magiciens du Tibet
Zysk i S-ka
2011-01-01
1938-01-01
1988-01-01
Iwona Banach
Tybet buddyzm magia lamaizm buddyzm tybetański

– Puszą się i dumni są ze siebie i z tego, co czynią – mruczał naldjorpa zaciskając zęby – a są przecież tylko robactwem pełzającym w gnoju.
Nie przypuszczałam, że taki człowiek może w ten sposób wyrażać się.
– A ty, człowieku – spytałam – jesteś nie pokalany?
Zaśmiał się głośno.
– Ten, kto pragnie tego unikać, pogrąża się jeszcze głębiej. Tarzam się w brudzie jak świnia. Przetrawiam go i zamieniam w czyste złoto, w źródło czystej wody. O, wielkie jest to dzieło – móc tworzyć gwiazdy z psiego kału!
Asceta ten najwyraźniej lubił wyrażać się sprośnie.

Nie przypuszczałam, że taki człowiek może w ten sposób wyrażać się.
– A ty, człowieku – spytałam – jesteś nie pokalany?
Zaśmiał się głośno.

Przede wszystkim wielkie uznanie dla autorki, która zdecydowała się na styl życia, który nawet dziś wydaje się dość niezwykły dla kobiety. Książka niesamowita i napisana w przystępny sposób. Jednakże sprawy, o których w niej mowa, wykraczają poza nasze europejskie pojmowanie świata.

Przepiękne wydanie. Twarda oprawa (stylizowana zresztą na starą książkę),gruby kredowy papier, kolorowe ilustracje i - biorąc to wszystko pod uwagę - niska cena (zwłaszcza, jak kupisz z dwudziesto- lub trzydziestoprocentowym rabatem w jakieś księgarni internetowej.

Treść - mimo, że ma prawie sto lat - nadal zdumiewa. Autorka zwiedziła Tybet i widziała rzeczy nie mieszczące się w głowie przeciętnego zjadacza chleba zachodniej cywilizacji. A że ma naukowe, sceptyczne, obiektywne podejście do obserwacji - tym większej są one wartości.

(Fani buddyzmu i wolnego Tybetu mogą być zaskoczeni, jak brutalny, szamański może być tybetański buddyzm).

Jakoś mi tak pasowała ta książka - relacja z wyprawy do Tybetu go świata Midgaardu Grzędowicza. Szkoda, że nie miałam okazji jej przeczytać w wieku nastoletnim, dziś miejscami relacja pani Neel wydaje mi się naiwna, a kiedyś? Heyerdahla by na pewno nie przebiła, ale inne książki podróżnicze? Kto wie?

2067

Na półkach: , , , , , , ,

Bardzo ciekawa wizja buddyzmu tybetańskiego kreowana przez Autorkę, Opisuje ona z lekką ironią praktyki magiczne i okultystyczne uprawiane przez mnichów żyjących na Wyżynie Tybetańskiej, które według niej mają mało wspólnego z buddyzmem klasycznym, a naznaczone są wpływami bön, czyli wierzeń istniejących w Tybecie przed nadejściem buddyzmu, mających w części charakter szamański. Autorka rozprawia o nadnaturalnych zdolnościach jakie posiedli mnisi tybetańscy, o ich rytuałach, przytaczając przy tym przykłady z własnych doświadczeń, zdobytych podczas wieloletnich podróży po Tybecie, Indiach, Nepalu, Chinach, Mongolii.

• Tybet
  • Azja