rozwiń zwiń

Być Żydem w okupowanej Polsce

Okładka książki Być Żydem w okupowanej Polsce
Stanisław Taubenschlag Wydawnictwo: Wydawnictwo Państwowego Muzeum Oświęcim-Brzezinka reportaż
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Być Żydem w okupowanej Polsce
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Państwowego Muzeum Oświęcim-Brzezinka
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8385331735
Tagi:
wojna Oświęcim wspomnienia holokaust
Średnia ocen

                9,5 9,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
473
404

Na półkach: ,

„Być Żydem w okupowanej Polsce” Stanisław Taubenschlag, urodzony w 1920 r. w Krakowie. Syn profesora i dziekana Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacza prawa rzymskiego i antycznego. W czasie okupacji ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem. Przesłuchiwany przez Gestapo. Aresztowany i zatrzymany w więzieniu na Montelupich. W 1942r., deportowany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie został mu nadany numer obozowy 39844. W marcu 1943 roku, dzięki wsparciu kilku „obozowych przyjaciół” został wysłany do KL Buchenwald z numerem 114876. W 1945 r., „szczęśliwie” udało mu się zbiec z pociągu, gdzie w po krótkim ukrywaniu się w lesie udał się do Angielskiej Komendy Głównej. Doczekał wyzwolenia. W 1945 r., wyjechał Stanów Zjednoczonych do przebywającego tam ojca, a następnie osiadł we Francji. W 1994 roku został doktorem honorowym Uniwersytetu w Tel Avivie.
.
„Lata okupacji wywołały we mnie jakąś dziwną chęć pokazania Niemcom, iż nie są tak szlachetną rasą, za jaką się uważają”. Świadectwo P. Stanisława, to nie tylko fakt w najczystszej i brutalnej postaci, ale jest w swego rodzaju potwierdzeniem wyjątkowej, pogodnej i towarzyskiej osobowości, inteligencji i jakby „innego” zmysłu, który sprawił, że P. Stanisław przeżył wojnę, okupację, oraz obozy zagłady. W tym wszystkim zawsze towarzyszył mu zupełnie inny pogląd na zastaną sytuację. Były to, niewątpliwie bardzo mocne cechy charakteru, które sprawiły, że z dna piekła, z otchłani śmierci, niewyobrażalnego ludzkiego cierpienia, wyszedł, ocalał, i opowiedział o tym co widział, co przeżył, czego doświadczył. Być może to tylko przypadek, być może to tylko szczęśliwy losy, być może … był jednym z niewielu, którym dane było żyć. „Nie do wiary jak pobyt w więzieniu zaostrza inteligencję i inwencję. Umysł pracuje z jakąś żywiołową siłą”.
.
Książka bardzo wartościowa, mimo iż bardzo odmienna od tego typu wspomnień. Spokojna narracja jest celowym zabiegiem, nawet wtedy kiedy trzeba odwrócić oczy i pozwolić łzom spokojnie płynąć.

„Być Żydem w okupowanej Polsce” Stanisław Taubenschlag, urodzony w 1920 r. w Krakowie. Syn profesora i dziekana Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacza prawa rzymskiego i antycznego. W czasie okupacji ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem. Przesłuchiwany przez Gestapo. Aresztowany i zatrzymany w więzieniu na Montelupich. W 1942r., deportowany do obozu koncentracyjnego w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Być Żydem w okupowanej Polsce


Podobne książki

Przeczytaj także