Być Żydem w okupowanej Polsce

Okładka książki Być Żydem w okupowanej Polsce
Stanisław Taubenschlag Wydawnictwo: Wydawnictwo Państwowego Muzeum Oświęcim-Brzezinka reportaż
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Być Żydem w okupowanej Polsce
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Państwowego Muzeum Oświęcim-Brzezinka
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8385331735
Tagi:
wojna Oświęcim wspomnienia holokaust
Średnia ocen

                9,5 9,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
272
156

Na półkach:

Książka to wspomnienia autora z czasów wojny. Jako, że był Żydem, przeżycie tego czasu w Polsce okpowanej przez Niemców nie należało do łatwych. Autor jednak był wyjątkowym szczęściarzem. Nie bez znaczenia jest też, że był wyjątkowo inteligentny, bystry, potrafiący intuicyjnie wyczuć sytuację i posiadający spore grono prawdziwych przyjaciów wśród Polaków.
Narracja jest pozbawiona emocji, opinii i odczuć. Są momenty, że to aż przeszkadza, kiedy odrywa się oczy od tekstu i tłumi szloch. Myślę jednak, że był to celowy zabieg. W wielu miejscach autor bowiem daje wyraźnie odczuć, co myśli o ludobójstwie i bezprzedmiotowym traktowaniu innych ludzi.
Ciekawą, choć raczej dość oczywistą i znaną myśl, Taubenschlag umieścił na str. 127 swojej książki:
"Przez tyle lat nie słyszało się nic jak tylko o "wyższości" rasy niemieckiej nad innymi. Wtłaczało się to ludziom do głowy tyle razy, że z jakąś dziwną rezygnacją całkowicie poddawali się temu, stając się bitymi, popędzanymi, popychanymi, półludzkimi stworzeniami". Wiemy z historii, że faktycznie Żydzi szli jak owce na rzeź. Dobrze zdać sobie sprawę, co miało na to wpływ. Sącząca się nienawiść, podział na lepszych i gorszych. Wtłaczano to miesiącami i latami do głów, co dało niestety efekt w postaci głębokiego antysemityzmu, ale też samym ofiarom odebrało chęć walki. Sądzę, że jest to lekcja, która w dzisiejszej Polsce jest wyjątkowo aktualna.
Ale wracając do Stanisława Taubenschlaga, okazał się on odmienny od swoich współbratymców. Nazistowska propaganda wyzwoliła w nim zgoła odmienne reakcje: "Lata okupacji wywwołały we mnie jakąś dziwną chęć pokazania Niemcom, iż nie są taką szlachetną rasą, za jaką się uważają" , oraz: "We mnie natomiast zetknięcie się z Niemcami wyrobiło wprost przeciwne uczucie. Patrząc na te wyprostowane, dobrze ubrane i odżywione, zupełnie bezmyślne manekiny wykonujące mechanicznie, bez zastanowienia każdy, nawet najbrutalniejszy rozkaz, nabrałem najgłębszego przekonania, że w rzeczywistości jest to rasa tępych bałwanów". Książka bardzo wartościowa. Polecam.

Książka to wspomnienia autora z czasów wojny. Jako, że był Żydem, przeżycie tego czasu w Polsce okpowanej przez Niemców nie należało do łatwych. Autor jednak był wyjątkowym szczęściarzem. Nie bez znaczenia jest też, że był wyjątkowo inteligentny, bystry, potrafiący intuicyjnie wyczuć sytuację i posiadający spore grono prawdziwych przyjaciów wśród Polaków.
Narracja jest...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Być Żydem w okupowanej Polsce


Podobne książki

Przeczytaj także