rozwiń zwiń

Błąd Darwina

Okładka książki Błąd Darwina
Jerry FodorMassimo Piattelli-Palmarini Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Myśleć filozofia, etyka
298 str. 4 godz. 58 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Myśleć
Tytuł oryginału:
What Darwin Got Wrong
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2018-01-29
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-29
Liczba stron:
298
Czas czytania
4 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301197629
Tłumacz:
Marcin Gokieli
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
170
28

Na półkach:

Jerry Fodor i Massimo Piattelli-Palmarini przyzywają moce Okresów Kontrfaktycznych i Kontekstów Intensjonalnych, by pokazać, że nic takiego, jak teoria ewolucji, nie istnieje. Wygląda na to, że mają rację.

Teoria doboru naturalnego, poprzez który ewolucja miałaby zachodzić, mówi, że organizmy są selekcjonowane ze względu na cechy zwiększające ich dostosowanie do otoczenia. Weźmy serce – serce pompuje krew, ale również wydaje odgłosy. Która z tych cech była rzeczywistym przedmiotem selekcji? Gdyby pod ręką były serca pompujące, ale bezgłośne, i wydające dźwięki, ale niepompujące, to które byłyby faworyzowane? Najprościej byłoby spytać samą ewolucję, ale zrobić tego nie możemy, ponieważ wszyscy jesteśmy zdroworozsądkowymi naturalistami i wiemy, że ewolucja to proces przyrodniczy pozbawiony chęci, zamiarów i upodobań. Moglibyśmy się w takim razie odwołać do prawa przyrody o treści: „Za każdym razem, gdy w procesie doboru naturalnego udział biorą serca, są one selekcjonowane ze względu na ich funkcję pompującą, a nie akustyczną”. Tylko że chyba wszyscy się momentalnie skrzywimy – zaraz zaraz, prawa przyrody nie mogą być tak szczegółowe, to niepoważne! Istotnie, autorzy podają bardzo dobre argumenty na rzecz przekonania, że żadne prawa selekcji nie istnieją.

A przecież nie możemy się pozbyć wrażenia, że dobrze wiemy, która z cech serca się tu liczy. Jest tak dlatego, że potrafimy stworzyć na ten temat spójną opowieść. Potrafimy (przynajmniej w zarysie) opisać ciąg przyczyn i skutków, które doprowadziły do rozwoju organizmu w jego obecnym kształcie i w ciągu tym odróżnić moce przyczynowe pompowania i wydawania dźwięków. Ale to wszystko. Świat żywych organizmów przez miliony lat wytworzył miliony najróżniejszych fenotypów, ale nie dysponujemy żadną ogólną teorią, która generowałaby prawdziwe sądy na temat ich wszystkich, która chwytałaby coś wspólnego i nietrywialnego zarazem. Analogicznie nie dysponujemy teorią historii czy społeczeństwa, żadnym zbiorem praw odnośnie do wygrywania bitew czy ustanawiania porządku prawnego. Wszystko, co możemy w tym temacie zrobić, to kolekcjonować kolejne historie, śledzić kolejne serie przyczyn i następstw i wyciągać z nich naukę.

Czyli ostatecznie chodzi „tylko” o zmianę sposobu mówienia? Tak jak zazwyczaj. A jak świetnie się to przy okazji czyta. Wykład frunie, po drodze odnotujemy kilka błysków dystyngowanego szyderstwa. Idealna wakacyjna lektura.

Jerry Fodor i Massimo Piattelli-Palmarini przyzywają moce Okresów Kontrfaktycznych i Kontekstów Intensjonalnych, by pokazać, że nic takiego, jak teoria ewolucji, nie istnieje. Wygląda na to, że mają rację.

Teoria doboru naturalnego, poprzez który ewolucja miałaby zachodzić, mówi, że organizmy są selekcjonowane ze względu na cechy zwiększające ich dostosowanie do otoczenia....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    4
  • Nauka
    2
  • Do kupienia
    1
  • Filozofia
    1
  • Zielony
    1
  • Magister
    1
  • Posiadam - do przeczytania
    1
  • Absolutnie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Błąd Darwina


Podobne książki

Przeczytaj także