Punkty zwrotne. Decyzje, które zmieniły bieg drugiej wojny światowej

Okładka książki Punkty zwrotne. Decyzje, które zmieniły bieg drugiej wojny światowej Ian Kershaw
Ian Kershaw Wydawnictwo: Znak historia
historia
Fateful Choices: Decisions that Changed the world, 1940-1941
Znak
2009-01-01
2009-01-01
978-83-240-1251-0
Michał Romanek
II wojna światowa polityka historia punkty zwrotne

Po przeczytaniu książki mam dosyć mieszane uczucia, ciężko mi jednoznacznie ją ocenić, stąd też może taka nota, a nie wyższa.

Książka całkiem ciekawa, z dużą ilością informacji. Autor zapowiada, że poczujemy się jak ci którzy podejmowali decyzje o losach wojny: "W końcu kto z nas spodziewał się, że będzie mieć szansę spojrzeć na historię zza biurka Churchilla, Hitlera, Roosevelta czy Stalina? Punkty zwrotne to taka szansa."
Osobiście odczułem to inaczej - Kershaw przedstawia przebieg spotkań wielu osób, wydarzeń, dosyć obszernie, które miały doprowadzić do takich, a nie innych decyzji. Często wraca do długich lat przed okresem wojny i tak wygląda prawie cały rozdział, po prostu opisuje jak do tego doszło, a na koniec próbuje nam tłumaczyć, że właśnie dlatego taka, a nie inna decyzja była uzasadniona i że właściwie to inna być nie mogła.
Trzeba też się zgodzić z tym co już tu ktoś napisał, autor nie posiada takiej samej wiedzy na każdy temat o którym pisze, przez co jeden jest mocno rozbudowany, a inny opisany mniej dokładnie, oraz stronniczość autora, momentami wręcz wrogość do prawicy. A ostatnie zdanie tej książki jest po prostu przerażające i niesmaczne (ładnie to nazywając).

Podsumowując w jednym zdaniu: jeśli ktoś szuka informacji o tym jak przebiegał proces podejmowania tak ważnych, politycznych, decyzji to warto (chociaż trzeba uważać na stronniczość autora),bo jest to dosyć szczegółowo opisane, ale jeśli ktoś liczy, że wejdzie do głów tych, którzy je podejmowali to niestety moim zdaniem to się autorowi nie udało (chociaż sam pomysł stworzenia czegoś takiego jest wart uwagi).

Bardzo duży uczy , pragmatyzmu, logiki i faktów o których wcześniej nie miało się pojęcia. Ksiązka jest swietna prócz dwóch minusów. Po pierwsze stopień wiedzy autora nie jest taki sam jedno wydarzenie jest skrajnie szczegółowe a drugie pobieżnie i w kółko powtarzany. Po drugie czuć nastrój autor, nie jest obiektywny , faworyzuje systemy demokracji wykorzystując do tego ich ostateczne zwycięstwo. Delikatnie idealizuje -w mojej opinii biernego Roosevelta -do rangi "wybitnego polityka" . Są to jednakże deliaktne sugestie ale dla kogoś kto ceni obiektywność i prawdę nie może zdzierżyć ostatniego zdania w tej książce. Bo historia mogła potoczyć się inaczej a zabijanie w ludziach pragnień prowadzi właśnie do takich katastrof jak 2 w.ś.

Jestem już przy końcu tej książki i muszę stwierdzić, że jest bardzo dobra. Nie jestem oczywiście historykiem, więc nie mogę ocenić jej pod kątem poprawności danych.
Książkę czyta się bardzo dobrze. Nie skupia się ona, jak wiele innych książek tego typu na szczegółowym aspekcie militarnym (np. danej bitwy),a na wybranych aspektach politycznych punktów zwrotnych. Możemy dzięki niej prześledzić jak myśleli (lub mogli myśleć) dowódcy narodów i wojsk i co skłoniło ich do pojęcia danej decyzji. Jest to ciekawe, a zarazem przerażające, bo widać, że za dobrymi decyzjami wcale nierzadko stały wcale nie tak wzniosłe motywy, jak mogło się wydawać, zaś za decyzjami złymi (np. przystąpienie ZSRR do wojny) - nie zawsze stało czyste zło, tylko konieczność...

• II wojna światowa
  • Historyczne
  • Do kupienia
  • II Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki Punkty zwrotne. Decyzje, które zmieniły bieg drugiej wojny światowej

Video

Video