Dyktatorzy. Kroniki tyranii i szaleństwa

Okładka książki Dyktatorzy. Kroniki tyranii i szaleństwa Jarosław Giziński
Okładka książki Dyktatorzy. Kroniki tyranii i szaleństwa
Jarosław Giziński Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska biografia, autobiografia, pamiętnik
Ringier Axel Springer Polska
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7813-119-9

Za krótka, zbyt pobieżnie traktująca temat dyktatorskich szaleństw książeczka. Domyślam się, że w tak małym formacie niemożliwym byłoby bogatsze ujęcie tematu, niemniej jako lektura "Dyktatorzy" jest raczej nudną pozycją, mimo tematyki z ogromnym potencjałem.

Subiektywny przegląd tyranów 2 połowy XX wieku. Czasem nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Krótkie kilkustronicowe informacje ukazujące ciekawsze fragmenty życiorysów dyktatorów okoliczności dojścia do władzy a także końca ich dyktatur. Przystępny format kilka fotek. Dla przypomnienia.

Krótka pozycja przedstawiająca życiorysy kilkunastu dwudziestowiecznych dyktatorów z całego świata. Ich drogę do władzy, manie, bogactwa, zbrodnie a w kilku przypadkach i upadek. Poszczególne biografie zostały napisane przez różnych autorów, więc różnią stylem i jakością. Przez skondensowanie życiorysów na kilku stronach można znaleźć punkty wspólne w cechach osobowości i sposobach zarządzania państwem, które cechują dyktatorów w każdej kulturze. Za minus odczytuję brak pogłębionego wglądu w niektóre postaci i losy ich krajów przez co część rozdziałów wydaje się wybrakowana.

Dobra książka przedstawiająca życiorys dyktatorów. Polecam książka ciekawa.

Dobra książka przedstawiająca życiorys dyktatorów. Polecam książka ciekawa.

11 rozprawek na gimnazjalnym poziomie.
Bez koncepcji.
Bez polotu.
Bez pomysłu.
Przepisał co w necie przeczytał.

11 rozprawek na gimnazjalnym poziomie.
Bez koncepcji.
Bez polotu.
Bez pomysłu.
Przepisał co w necie przeczytał.

#20/15
„Przedstawiamy sylwetki jedenastu dyktatorów, (…) których mimo wszelkich różnic (…) wiele łączy. Przede wszystkim żądza władzy, pogarda dla praw człowieka, mania wielkości, a także przekonanie o własnej nieomylności i bezkarności. Im bardziej byli bezwzględni dla ludzi, (…) tym bardziej nabierali pewności, że naród ich uwielbia.”

Te słowa, którymi rozpoczyna się książka, właściwie mówią wszystko. Świat pełen jest świrów, którym wydaje się, że są wcieleniem boskim. Nam pozostaje tylko pamiętać i starać się nie dopuścić, by historia się powtórzyła. Polecam wszystkim chcącym poszerzyć podstawową wiedzę.

#20/15

Te słowa, którymi rozpoczyna się...

11 sylwetek dyktatorów, którzy według Autorów sprawowali najkrwawsze rządy w drugiej połowie XX wieku.
Wielu z nich to osoby, o których "poczynaniach" byliśmy informowani na bieżąco do czasu ich schwytania - wśród tej jedenastki mamy bowiem zarys dyktatur Milosevitcha Hussaina czy Kaddafiego, a więc wydarzenia opisane tam są dość "świeże".

Publikacja z grubsza nam przybliża sylwetkę każdego z dyktatorów, Autorzy pokrótce relacjonują co bardziej znaczące i szokujące fakty z okresów ich rządów. Przyznam się, że nie mając fizycznie książki w ręku liczyłam na to, że będzie to pozycja sporych rozmiarów - jakież było moje zdziwienie, kiedy Pani Bibliotekarka przyniosła mi taką cienką książeczkę!

Nie jest to na pewno wnikliwe studium żadnej z dyktatur, co najwyżej zarys. Jednak myślę, że to wystarczy, aby choć trochę zorientować się w temacie i ewentualnie zacząć szukać szerszych opracowań. Temat dyktatorów jest dość często poruszany, więc jeśli kogoś zaciekawiła ta pozycja, to na pewno zacznie się rozglądać za innymi.

Teksty są pisane przez różnych Autorów, więc jedne się czyta lepiej drugie nieco mniej, jednak wszystkie łączy to, że są krótkie i zwięzłe. Dla mnie to trochę za mało - może to wynika z mojego nastawienia przed otrzymaniem książki - stąd ocena 5/10.

Niemniej jednak warto przeczytać, bo nawet te szczątkowe informacje wystarczą, aby ukazać nam ogrom zła, jakie wyrządzili owi dyktatorzy.

Publikacja z grubsza nam...

Książka "Dyktatorzy" jest zbiorowym opracowaniem opisującym szaleńców owładniętych chęcią władzy i jej utrzymania oraz zysków. Dla nich nie było świętości, a pojedynczy obywatel był niczym. Ludzie się nie liczyli, byli jedynie "masą" potrzebną do manipulacji. Terror i wyzysk były dla nich rzeczą normalną, bo ogarnięci manią wielkości byli przekonani o uwielbieniu ich przez naród, niezależnie od poczynań tych krwawych despotów.
Książka przedstawia takie postaci, jak:
1. Muammar Kaddafi (Libia)
2. Kim Dzong Il (Korea Północna)
3. Saparmurad Nijazow (Turkmenistan)
4. Saddam Husajn (Irak)
5. Slobodan Miloszević (Jugosławia)
6. Mengistu Hajle Marjam (Etiopia)
7. Nicolae Ceausescu (Rumunia)
8. Jean-Bedel Bokassa (Cesarstwo Środkowoafrykańskie)
9. Idi Amin (Uganda)
10. Pol Pot (Kambodża)
11. Mohammad Reza Pahlawi (Iran)
Czytając opisy dojścia do władzy, cech charakterów, terroru ludności, wierzyć się nie chce, że to nie fantazja pisarzy lubujących się w chorych osobowościach i dreszczowcach.
To życie pisze najczarniejsze scenariusze. To tacy zwyrodnialcy je piszą.

Nie oceniam tej książki pod względem literackim, ponieważ jest to dokument. Niemal każdy rozdział został napisany przez inną osobę. Niektóre są bardziej szczegółówe, inne mniej. 7 gwiazdek daję za treść - istotną i konieczną wiedzę dla każdego.

Krótko, zwięźle, na temat. Zbiór elementów wiedzy ogólnej dla ludzi politycznie i historycznie niezorientowanych. Hasła do zainteresowania się tematem. Żadnych zbędnych elementów. Minimum za minimum.

• Audiobooki
  • Wyzwanie LC 2022