rozwińzwiń

Szkice antropozoficzne

Okładka książki Szkice antropozoficzne Jerzy Prokopiuk
Okładka książki Szkice antropozoficzne
Jerzy Prokopiuk Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii filozofia, etyka
251 str. 4 godz. 11 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
Data wydania:
2003-08-18
Data 1. wyd. pol.:
2003-08-18
Liczba stron:
251
Czas czytania
4 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7377-045-3
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Przewodnik po myśli Carla Gustava Junga Ilona Błocian, Tomasz J. Jasiński, Henryk Machoń, Czesław S. Nosal, Tomasz Olchanowski, Kazimierz Pajor, Andrzej Pankalla, Mirosław Piróg, Jerzy Prokopiuk, Jacek Sieradzan, Izabela Trzcińska
Ocena 7,1
Przewodnik po ... Ilona Błocian, Toma...
Okładka książki Hortus (In)Conclusus. Polska i Ukraina: rozmowy o filozofii i literaturze, pod red. Antona Marczyńskiego Marek Bieńczyk, Józef Bremer SJ, Anna Dziedzic, Mateusz Falkowski, Tadeusz Gadacz, Michał Głowiński, Dorota Hall, Zbigniew Kloch, Andrzej Kołakowski, Julia Marczyńska, Anton Marczyński, Zbigniew Mikołejko, Monika Milewska, Adam Pomorski, Jerzy Prokopiuk, Barbara Skarga, Władysław Stróżewski, Tomas Venclova, Jan Woleński, Arkadiusz Żychliński
Ocena 0,0
Hortus (In)Con... Marek Bieńczyk, Józ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1111
665

Na półkach:

To pierwsza polska i jak na razie( o ile dobrze mi wiadomo) chyba jedyna książka o antropozofii Rudolfa Steinera. Taką mógł napisać tylko, niestety niedawno zmarły Jerzy Prokopiuk – trudno w naszym kraju o lepszego specjalistę w tej dziedzinie.

Czym jest antropozofia, chrześcijańska szkoła inicjacyjna stworzona przez wymienionego austriackiego myśliciela i ezoteryka? O tym u nas ciągle mówi się mało i jest to temat znany nadal tylko nielicznym. A szkoda, bo mogłaby ona być źródłem wielu korzyści dla nas wszystkim, zarówno na planie materialnym jak i duchowym. Inspiruje bowiem rozwój wielu rozmaitych dziedzin jak np. rolnictwo biodynamiczne czy alternatywne nurty w pedagogice.

Jak pisze Jerzy Prokopiuk, „ antropozofia(gr. antropos=człowiek i sofia= mądrość) to chrystocentryczna wiedza(nauka) o Człowieku Kosmicznym i ziemskim jako immanentnym aspekcie Bóstwa w jego rozwoju w wieczności i doczesności”. Sam zaś Steiner określił antropozofię m.in. jako „naukowe badanie świata duchowego, które przezwycięża jednostronność zarówno czystego przyrodoznawstwa jak i zwykłej mistyki, i które – zanim podejmie próbę wniknięcia w świat nadzmysłowy – w poznającej duszy rozwija najpierw nieznane jeszcze zwykłej świadomości i zwykłej nauce siły umozliwiające takie wniknięcie”

Książka Prokopiuka składa się z 15 esejów prezentujących antropozofię od jej filozoficznych podstaw w postaci „filozofii wolności” sformułowanej przez Steinera już w młodości opierającej się na polemice z Kantem i przekraczającej granice poznania jego teorii poprzez wiedzę obejmującą metody inicjacyjno-medytacyjne jak i wynikający z nich światopogląd aż po budowę alternatywnych kierunków cywilizacji. To przez pedagogikę Steinera zostały zainspirowane tzw. szkoły waldorfskie. Antropozofia proponuje również własne formy medycyny i farmacji, rolnictwa(gospodarka biologiczno-dynamiczna),wreszcie sięga bo tak istotne dziedziny jak finanse i technika.

Szkice Prokopiuka, choć bardzo bogate treściowo, stanowią jednakże tylko wprowadzenie do rozległej tematyki antropozoficznej. Zgłębianie antropozofii warto polecić osobom poszukującym satysfakcjonujących alternatyw zarówno dla ortodoksyjnego chrześcijaństwa jak i materialistycznej cywilizacji dnia dzisiejszego. W czasach gdy najwyższą wartością stała się maksymalizacja zysków, zwrot ku inspiracji duchowej byłby czymś, czego można by sobie życzyć. Dlatego można jedynie żałować, że antropozofia pozostaje tematem znanym tylko wąskiej elicie.

To pierwsza polska i jak na razie( o ile dobrze mi wiadomo) chyba jedyna książka o antropozofii Rudolfa Steinera. Taką mógł napisać tylko, niestety niedawno zmarły Jerzy Prokopiuk – trudno w naszym kraju o lepszego specjalistę w tej dziedzinie.

Czym jest antropozofia, chrześcijańska szkoła inicjacyjna stworzona przez wymienionego austriackiego myśliciela i ezoteryka? O tym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
389
218

Na półkach: , ,

O współczesnych próbach życia gnozą, wg gnozy.
o próbach przesuwania granic poznania - tam gdzie inni pozostają przy wierze.

O współczesnych próbach życia gnozą, wg gnozy.
o próbach przesuwania granic poznania - tam gdzie inni pozostają przy wierze.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  25
 • Przeczytane
  11
 • Posiadam
  6
 • Antropozofia
  2
 • 2020
  1
 • Papier
  1
 • Herezje, hermetyzm, gnoza
  1
 • Dziwy i cuda świata
  1
 • 💡 Filozofia
  1
 • Ezoteryka i okolice
  1

Cytaty

Więcej
Jerzy Prokopiuk Szkice antropozoficzne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także