Bajki terapeutyczne

bajki
Media Rodzina
2001-01-01
2001-01-01

Poglądy na rodzinę z części teoretycznej już trochę przestarzałe, ale same bajki dają radę :)

Absolutny, ale to ABSOLUTNY "must have" każdego pedagoga, nauczyciela i psychologa! Dr Molicka wykonała olbrzymią, lecz wspaniałą pracę pisząc wszystkie swoje książki. Nie wierzę w słowa komentujących, że jej bajki "się starzeją". Gdy czytam takie komentarze, to prycham, poniżej piszę dlaczego.

Opinie o tej książce są podzielone. Myślę, że nie podobają się czytelnikom z dwóch powodów. Jeden jest taki, że bajki są czytane dzieciom w nieodpowiednim wieku, w złym momencie, albo są nietrafione względem omawianego problemu.

Drugi powód to nieumiejętność czytającego w pracy z bajkami terapeutycznymi. Nie można ich po prostu przeczytać i omówić z dzieckiem jak lekturę szkolną! Bajka terapeutyczna ma za zadanie coś wypracować. Jest wstępem w terapii do poruszenia problemu, a następnie pracy nad nim! Jest to ważne, bo często spotykam się z opiniami (zwłaszcza wśród młodych nauczycieli),że one (bajki) "nic nie dają".

Otóż dają.

Dają przestrzeń do rozmowy na trudne tematy. Dzieciom trudno jest mówić o swoich lękach, strachach. Bajka, gdy czytana "o kimś" jest łatwiejsza do omówienia. Potem w naturalny sposób dziecko będzie mówiło o swoich doświadczeniach.

Bajki terapeutyczne dr Molickiej poruszają różną tematykę - lęk przed oddaleniem od matki, lęk przed mrokiem, lęk przed kompromitacją i wiele innych. Dlatego dobrym pomysłem jest stosowanie bajek terapeutycznych w okresie adaptacji, albo gdy dzieci są świadkami trudnych dla nich zmian.

Ja tę książkę polecam bardzo mocno. Warto zainwestować w profesjonalne szkolenia, jak w praktyczny sposób wykorzystywać bajki w regularnej pracy <3

Opinie o tej książce są podzielone. Myślę, że nie podobają się czytelnikom z...

Polecane przez wykładowcę, pogardzone przez moje dzieci. Chyba się zestarzały.

Polecane przez wykładowcę, pogardzone przez moje dzieci. Chyba się zestarzały.

Ciesze się, że ta pozycja wpadła mi w ręce. Polecam wszystkim, którzy mają dzieci. Na początku książki wytłumaczone jest, jaka role pelnią bajki terapeutyczne dla dziecka oraz opisano czym jest lęk i jak go niwelować za pomocą niniejszych opowiadań. Myślę, że dorosłym również się spodoba. Szczególnie zapadła mi w pamięć bajka, gdzie występowała burza, tęcza, wiatr i chmurka ;)

Nie wiedziałam, że bajka ma taką moc!!! Z krótkiej, aczkolwiek wnikliwej części teoretycznej można się naprawdę sporo dowiedzieć. Dowiedziałam się chociażby tego, że bajką można dziecku pomóc, ale zdarzają się sytuacje kiedy można też i zaszkodzić, np. poprzez zbytnie upodobnienie głównego bohatera do małego czytelnika/słuchacza możemy osiągnąć odwrotny rezultat (dziecko zamiast pozbyć się lęku może jeszcze bardziej zamknąć się w sobie) - szok!
Ogółem pomysł na bajki świetny, jednak niektóre są trochę za długie i np. moje córki nie wytrzymują by spokojnie wysłuchać do końca. Może są jeszcze za małe? Tak czy siak książka na pewno będzie czytana wielokrotnie :)

Bardzo interesujące i pouczające teksty trafiające do małych odbiorców i ich dziecięcej wrażliwości. ☺

Na razie przeczytałam sama i niektóre bajki bardzo mi się podobały. Już wiem, że cześć bajek przeczytam mojej 3 letniej córeczce niedługo, a inne w przyszłości. Zatem książeczka zawita u nas na dłużej :) Polecam też innym rodzicom :)

Bajkoterapia - tak, jednak propozycje bajek w tej książce - nie, niektóre są arcyszczegółowe, przez co długie i momentami nudne.

rewelacyjne książki o bajkoterapii

rewelacyjne książki o bajkoterapii

Ogólnie - dobra książka, ale dla starszych dzieci (od 5 r.ż.). Dla młodszych dzieci te bajki są stanowczo za długie i zbyt trudne, niezrozumiałe. Książka jest opatrzona bardzo przydatnym wstępem, gdzie autorka opisuje i wyjaśnia, jak działają bajki terapeutyczne, w jaki sposób pomagają dziecku. Szkoda, że poruszony został tylko temat lęku. Brakuje mi innych tematów - np. agresji, dobrego zachowania, współdziałania w grupie, współczucia. Chyba nigdy nie wykorzystam w pracy również bajki dotyczącej lęku przed amputacją - bardzo trudny temat, ale moim zdaniem raczej rzadki.

• Psychologia
  • Audiobooki
  • Moje książki
  • Książki z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Bajki terapeutyczne