Mikołajek w szkole PRL

83-85477-08-X
satyra polska mikołajek szkoła PRL

Okładka książki Nieznane przygody Mikołajka René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
Ocena 7,5
Nieznane przyg... René Goscinny, Jean...
Okładka książki Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
Ocena 7,7
Nowe przygody ... René Goscinny, Jean...

Mierna, siermiężna propaganda, którą solidaruchy usiłowały faszerować dzieci. Styropian okazał się znacznie bardziej bezczelniejszy niż PZPR, który po 1956 roku odpuścił sobie indoktrynowanie dzieci. Ale ta szczęśliwie zapomniana gównoksiążeczka to nic w porównaniu do "lekcji religii", czyli najbezczelniejszej akcji indoktrynacyjnej stryropianowych zwierząt w III RP.

Można wrócić tropem francuskiego pierwowzoru do ...absurdów lat osiemdziesiątych i stanu wojennego, widzianych oczami dziecka z podstawówki, nawet- jeśli jak ja- nie lubi się i unika polityki. Książeczka skromna, lekko przaśna ale z powodzeniem włączona do mojej biblioteki, jako ewenement, wygrany na bazarku, z którego dochód poszedł na bezdomne koty.

Niestety historyjki z niniejszej książki czerpią z oryginalnego, francuskiego Mikołajka na siłę i w sposób nieudolny. Drażnią mnie dziwaczne polskie imiona, drażni przerysowany PRL (i to mimo, że chodziłem do szkoły w latach '80). Osobiście jestem zawiedziony lekturą, która nie jest nawet w połowie tak śmieszna jak oryginał.

Bardzo lubię tę spolszczoną wersję Mikołajka. Myślę, że autorom udało się zachować klimat oryginału. Docenią ją pewnie Ci, którzy pamiętają lata osiemdziesiąte i stan wojenny.

Książkę przeczytałam dawno, na fali pierwszego chłonięcia przygód "prawdziwego Mikołajka". Nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia, nie rozumiałam jej, ilustracje też nie zdobyły mojego uznania. Sama nie wiem, może teraz, po latach potrafiłabym ją docenić?

Na półkach: , , , ,

Słabe, nieśmieszne.

Słabe, nieśmieszne.

Bardzo ciekawią mnie losy Mikołajka w czasach PRLu.

Bardzo ciekawią mnie losy Mikołajka w czasach PRLu.

Świetne. Oczywiście to nie jest książeczka dla małych fanów Mikołajka. Natomiast fani, którzy chodzili do szkoły w latach 80-tych będą pękać ze śmiechu :)

Udana próba "przesadzenia" Mikołajka na grunt polskich realiów lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Do śmiechu i do zadumy. Dziś nabiera również coraz większego waloru nostalgicznego/historycznego. Warto przeczytać

Dodaj cytat z książki Mikołajek w szkole PRL