Opal Księżniczki Sissi

Okładka książki Opal Księżniczki Sissi Juliette Benzoni
Okładka książki Opal Księżniczki Sissi
Juliette Benzoni Wydawnictwo: BIS Cykl: Kolekcjoner z Warszawy (tom 3) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Kolekcjoner z Warszawy (tom 3)
Le Boiteux de Varsovie: L'Opale de Sissi
BIS
2010-01-01
2010-01-01
Barbara Radczak
historia kryminał sensacja romans przygoda

Książka też super dużo się dzieje i trzyma w napięciu do samego końca.

Książka też super dużo się dzieje i trzyma w napięciu do samego końca.

Po "Opal księżniczki Sisi" sięgnęłam ze względu na jedno z miejsc akcji-Wiedeń. Od kilku lat spędzam w nim ferie i wakacje. Lubię też czytać książki, których akcja rozgrywa się w stolicy Austrii i jej okolicach. Przeczytałam właśnie, że jest to trzecia część tetralogii "Kolekcjoner z Warszawy". Tak więc serię zaczynam czytać od końca ;)

Motywem przewodnim cyklu jest poszukiwanie zaginionych klejnotów z żydowskiego pektorału. Według wierzeń, po odnalezieniu wszystkich kamieni Izrealici odzyskają swoje państwo. Minerałom tym przypisuje się zło, które wyrządzają osobom posiadającym je w swoich zbiorach. Dzięki temu, że każdy z tomów zajmuje się poszukiwaniem innego klejnotu, książki można czytać w dowolnej kolejności.Dzięki wzmiankom o wcześniejszych zleceniach wiemy, że odnaleziono już szafir zwany Błękitną Gwiazdą i diament-Różę Yorku. Łącznikiem wszystkich części są również bohaterowie: główni i drugoplanowi.

Tytułowy opal stanowił cześć skarbu Habsburgów, który arcyksiężna Zofia podarowała swojej synowej Elżbiecie, znanej jako Sisi, w dniu jej ślubu z Franciszkiem Józefem. Tropem klejnotu podąża wenecki książę Morosini. Jak zwykle, podróż, tym razem do Wiednia, proponuje mu Szymon Aronow. Morosini wraz z przyjacielem Adalbertem ruszają tropem tajemniczej damy z Opery Wiedeńskiej, której suknię zdobił wspomniany klejnot. Ich trasa wiedzie z Wiednia, poprzez Bad Ischl, aż do Salzburga. Na swojej drodze spotykają znajomych z wcześniejszych wypraw. Jedną z nich jest była sekretarka Aldiego-Liza Kledermann, znajoma tajemniczej damy. Drugą osobą jest hrabia Solmański, podstępny i chciwy człowiek, który również podąża tropem opalu. Jak to bywa w kryminałach, pojawiają się trupy, które pozostawiają po sobie żądni klejnotu bandyci. Niespodziewanie w pałacu Morosiniego pojawia się jego znajoma z przeszłości- Anielka Solmańska. Czy ma ona jakiś związek ze sprawą, którą zainteresowany jest książę?

"Opal księżniczki Sisi" to barwna powieść przygodowa z wątkiem kryminalnym. Znajdziemy w niej wartką akcję pełną nagłych zwrotów, ciekawą intrygę i wątek miłosny. Powieść bardzo dobrze nakreśla realia Europy lat 20-tych XX wieku. Jeszcze nie przebrzmiały echa I wojny światowej, a już na scenę polityczną Włoch wchodzi Mussolini z ideą faszyzmu. W Austrii natomiast panuje nostalgia za czasami cesarstwa. Tempo akcji i wiele pojawiających się postaci może być przeszkodą w odbiorze treści, jednak mi to nie przeszkadzało.

Motywem przewodnim cyklu jest...

To już trzecia, przedostatnia część ,,Kolekcjonera z Warszawy”. Cały cykl jest o poszukiwaniach zaginionych klejnotów z żydowskiego pektorału. Według wierzeń tego narodu, po odnalezieniu wszystkich minerałów odzyska on swoje państwo. Podejmuje się tego Aldo Morosini, który wraz z serdecznym przyjacielem Adalbertem przeżywa wiele przygód i wielkich miłości. Tym razem akcja wraz z bohaterami przenosi się do Austrii gdzie istnieje niesamowita okazja, aby odnaleźć opal księżniczki Sissi.
Nie wiem co jeszcze mogę dodać, to już trzecia część i kolejny raz będę się powtarzała. Każdy tom jest równie niesamowity. To dobrze, bo jest niewielu autorów, którzy potrafią utrzymać czytelnika w takim samym napięciu jak było na początku serii. Za to Juliette Benzoni należy się medal. Kolejny raz czytałam z zapartym tchem. Znów mamy do wyjaśnienia mnóstwo zagadek, a i morderstw tu nie brakuje. Księżniczką Sissi od dawna się interesowałam, miałam nawet o niej kilka bajek w dzieciństwie. Miło było sobie choć trochę przypomnieć jej historię. Urokliwy klimat Austrii został tu bardzo dobrze wykreowany, aż chciało by się tam kiedyś pojechać. Na zakończenie autorka tak zawirowała, zakręciła wydarzenia, że nie mogę się doczekać kolejnej części.

A jednak. Trzecia część niestety odrobinę mnie rozczarowała. Pierwsze pół książki było praktycznie o niczym, mam wrażenie, że to wszystko można by zmieścić w dwóch rozdziałach. Końcówka z kolei obfitowała w wydarzenia i to z kolei można by opisać dokładniej, gdyż mam wrażenie że to wszystko działo się aż za szybko. Cała historia nie jest taka zła, choć Róża Yorku pod tym względem bije ją na głowę. Źle rozplanowane, ot co.
I nareszcie to na co czekałam - Aldo ma Anielkę głęboko gdzieś! Haha, należało jej się. Przepraszam, nie mogłam się powstrzymać.
Tak trzymaj, książę!

Dlaczego kolejny raz musi się potwierdzić zasada, że każda następna część jest gorsza ? Pierwszy tom w tej serii połknęłam jednym tchem, drugi sprawił mi lekkie trudności w trakcie czytania, trzeci był po prostu ciężki :(... Aż się boję, co będzie w czwartym.
A historia przecież ciekawa, na początku zapowiadała się porywająco. Temat niezbyt ograny, mógł naprawdę sprawić wielką przyjemność czytelnikowi. Żałuję, że się zawiodłam :(
W tym tomie za dużo jest filozofowania ? trawienia własnych odczuć przez bohatera ? dywagowanie, co kto aktualnie czuje ? A brakuje błyskotliwej akcji, sensacji, tempa, brawury i tego czegoś, co sprawia, że lubię takie historyczne kryminały.

"Opal księżniczki Sissi" to trzecia część przygodowo - sensacyjnej tetralogii "Kolekcjoner z Warszawy" opowiadającej o poszukiwaniach drogocennych kamieni szlachetnych skradzionych przed wiekami z legendarnego pektorału arcykapłana Jerozolimy. Cztery bezcenne klejnoty symbolizujące plemiona Izraela zdają się przynosić nieszczęście kolejnym właścicielom, zaś skompletowanie pektorału wiąże się z pewną przepowiednią, ogromnie ważną do żydowskiej społeczności.
Klejnotów poszukuje tajemniczy Szymon Aronow zwany Kulawym wraz z pochodzącym z Wenecji księciem - antykwariuszem Aldo Morosinim oraz jego przyjacielem, archeologiem Adalbertem.
Trójka bohaterów podąża śladem kamieni z pektorału przemierzając Europę i przeżywając wiele fascynujących i niebezpiecznych przygód. Dzięki ich staraniom zostały odnalezione dwa bezcenne klejnoty: szafir zwany Błękitną Gwiazdą oraz diament nazywany Różą Yorku.

"Opal księżniczki Sissi" to opowieść o poszukiwaniach innego kamienia zdobiącego starożytny artefakt. Opal stanowił część cesarskiego skarbu Habsburgów podarowanego przez arcyksiężnę Zofię swojej synowej Sissi w dniu jej ślubu z Franciszkiem Józefem.
Książę Morosini po ostatnich dramatycznych i pełnych wrażeń poszukiwaniach, pogrążony w apatii i zniechęceniu, leniwie spędza dni w swoim weneckim pałacu. Kiedy jednak dostaje wiadomość od Szymona Aronowa, który wpadł na trop kolejnego klejnotu i proponuje mu podróż jego śladem do Wiednia, młody książę nie waha się ani chwili, odzyskuje dawny entuzjazm i bez zwłoki rusza w drogę.
Nowe wyzwanie prowadzi Aldo przez najbardziej malownicze zakątki Austrii - od urokliwego Wiednia poprzez cesarskie uzdrowisko Bad Ischl po rozbrzmiewający muzyką Mozarta Salzburg.
Morosini wraz z nieodłącznym Adalbertem ruszają tropem tajemniczej damy spotkanej w operze wiedeńskiej, której suknię zdobił bezcenny opal. W pogoni za skarbem spotykają nieoczekiwanie starych znajomych - dawną sekretarkę Aldo, Lizę Kledermann oraz podstępnego hrabiego Solmańskiego.
W to kosmopolityczne towarzystwo doskonale wpisuje się austriacka hrabina von Adlerstein, ciotka Lisy, którą dziwnym zbiegiem okoliczności łączy coś z tajemniczą damą z opalem.
Na drodze Morosiniego stają bezwzględni bandyci, którzy nie zawahają się przed morderstwem, aby dostać klejnot w swoje ręce. Gdzieś w samym środku intrygi pojawia się zjawiskowa Anielka Solmańska, dawna ukochana księcia... jednak czy jej obecność również ma związek z drogocennym klejnotem?

"Opal księżniczki Sissi" to oszałamiająca zawrotnym tempem akcji barwna i dynamiczna powieść przygodowa, której fabuła przywodzi na myśl perypetie Indiany Jonesa. Porównanie jest uzasadnione, gdyż w obu przypadkach nie brak historycznych konotacji stanowiących najczęściej oś fabuły oraz błyskotliwych i brawurowych bohaterów wychodzących cało z każdej opresji. Powieść Benzoni broni się całkiem nieźle w tej konwencji.

Oryginalny pomysł, niebanalna fabuła osadzona w przyzwoicie nakreślonych realiach Europy lat 20-tych XX wieku świetnie oddaje klimat tamtych czasów: mamy tu obecne widmo rodzącego się w Europie faszyzmu, wciąż bolesne wspomnienia I wojny światowej, najnowsze nowinki ze świata nauki, techniki i mody, a przede wszystkim - na co skrycie liczyłam - doskonale uchwyconą panującą w Austrii atmosferę przesyconą nostalgicznym wspomnieniem Habsburgów i tęsknotą za czasami cesarstwa.

Ważnym elementem powieści jest przemyślnie skonstruowana sensacyjna intryga, w której aż roi się od nagłych zwrotów akcji, fałszywych tropów i niewyjaśnionych zagadek. Byłoby to niewątpliwą zaletą powieści, gdyby nie iście mordercze tempo akcji utrudniające śledzenie fabuły, nadzwyczajny natłok postaci drugo- i trzecioplanowych oraz częste nawiązania do wydarzeń i postaci z poprzednich tomów, które pogłębiają dezorientację czytelnika i doprawdy nie ułatwiają wczuwania się w fabułę.

"Opal księżniczki Sissi" to z całą pewnością interesująca powieść oparta na pomysłowej fabule: starożytna legenda, poszukiwania drogocennych artefaktów na których ciąży fatum, wartka akcja, skomplikowana intryga, ciekawe realia i wątek miłosny w tle - dzięki tym cechom trzecia część tetralogii na pewno okaże się wciągającą, trzymającą w napięciu, niewymagającą lekturą idealną na leniwe popołudnie. Jeśli o mnie chodzi - rewelacji nie było, ale mimo to spędziłam mile czas przy tej lekturze. Serdecznie polecam!

Opublikowane na moim blogu:
zwiedzamwszechswiat.blogspot.com