Bliskość w rodzinie. Więzi w dzieciństwie a zaburzenia w dorosłości

Okładka książki Bliskość w rodzinie. Więzi w dzieciństwie a zaburzenia w dorosłości
Barbara JózefikIrena Namysłowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe Scholar
2010-01-01
2010-01-01
rodzina bliskość dorastanie

Okładka książki Anoreksja i bulimia u dzieci i młodzieży Barbara Józefik, Małgorzata Wolska
Ocena 7,0
Anoreksja i bu... Barbara Józefik, Ma...
Okładka książki Koncepcja przywiązania. Od teorii do praktyki klinicznej Grzegorz Iniewicz, Barbara Józefik
Ocena 7,0
Koncepcja przy... Grzegorz Iniewicz, ...

Myślę, że to książka wartościowa również dla osób, które nie pierwszy raz słyszały o teorii przywiązania itp. Przydatna.

Szeroka tematyka poruszanych zagadnień związanych z bliskością - od tworzenia się więzi po jej wpływ na związki w dorosłości. Rozdziały mają rożnych autorów co pozwala przyjrzeć się bliskości w rodzinie zarówno z perspektywy zaburzeń w dzieciństwie jak i wczesnej dorosłości. Równie interesujący jest opis zjawisk zachodzących w rodzinie, parze małżeńskiej. Jasno nakreślone metody umożliwiające przyjrzenie się sposobom badawczym, a implikacje psychoterapeutyczne pomocne mogą być w terapii rodzin, par i pacjentów indywidualnych. Polecam!

Od jakiegoś czasu wraca moda na teorię przywiązania. Podczas gdy inne teorie trochę się zużywają, rynek wydawniczy przesycony został publikacjami prawie na każdy temat, o przywiązaniu było cicho. Na szczęście wraz z powracającą modą zaczynają się pojawiać książki na temat tej teorii. "Bliskość w rodzinie" jest jedną z nich. I to jedną z lepszych, świetnie wkomponowaną w wielką dziurę na tym polu. Autorzy przedstawiają teorię Johna Bowlby'ego, twórcy teorii przywiązania oraz dalsze teorie powstałe na jej kanwie. Prowadzą czytelnika od początku rozwoju więzi, przez dzieciństwo, adolescencję aż po dorosłość. Na każdym etapie rozwoju pokazują implikacje powstałej więzi, popierają je badaniami. Książka utrzymana jest w paradygmacie psychodynamicznym i systemowym. Czyta się lekko, bez zbędnego bełkotu naukowego. Warto.

Dodaj cytat z książki Bliskość w rodzinie. Więzi w dzieciństwie a zaburzenia w dorosłości