Baśnie czarodziejskie pani d'Aulnoy

Okładka książki Baśnie czarodziejskie pani d'Aulnoy Marie-Catherine d'Aulnoy
Okładka książki Baśnie czarodziejskie pani d'Aulnoy
Marie-Catherine d'Aulnoy Wydawnictwo: ALFA literatura dziecięca
83-7001-150-0
Robert Stiller
baśń

Okładka książki Skrzaty Wil Huygen, Rien Poortvliet
Skrzaty Wil Huygen, Rien Po...
Okładka książki Baśnie narodów Związku Radzieckiego Wanda Markowska, Anna Milska
Baśnie narodów... Wanda Markowska, An...
Okładka książki Baśnie Narodów ZSRR. Baśnie Narodów Republik Zakaukaskich Robert Babłojan, Mirlena Szumska, praca zbiorowa
Baśnie Narodów... Robert Babłojan, Mi...

Długie, dziwne, wydumane, więc dla niektórych mogą być niestrawne, a i tak je uwielbiam za przewrotny humor, feerię obrazów i zdarzeń, i to coś, co bym nazwała "wdzięcznym pozerstwem". Szkoda, że Stiller nie przetłumaczył morałów, którymi w oryginale kończyły się baśnie (szkoda też, że w posłowiu musiał oczywiście dać upust swojemu przekonaniu o własnej wspaniałości, ale to u tego tłumacza normalne). Za to ilustracje Brunovskiego są bezkonkurencyjne!

Te baśnie to istne pomieszanie makabry, groteski, kiczu i jednocześnie piękna. Dzisiaj by nie przeszły ale dają pogląd na to co siedziało w głowach ludzi wiele lat temu. Radzę je traktować z lekkim przymrużeniem oka. Niektóre baśnie są lepsze, inne gorsze ale i tak warto. Natomiast pełne przepychu opisy i ilustracje z pewnością będą działać na wyobraźnię.

Oto baśnie inne niż wszystkie. Baśnie, które nie ukazują księżniczek, cnych rycerzy i smoków. Baśnie, które za to bezlitośnie odsłaniają smoka w księżniczce, a zamek z piasku w kryształowym pałacu królewskim.
Napisane niezwykłym językiem, barwnym, nie dziecinnym (z tego względu, gdy mamy zamiar podarować książkę dzieciom, lepiej czytać ją razem z nimi, by wyjaśniać co trudniejsze słowa) czarują.. mamią.. są tak niezwykłe, że w tej niezwykłości nawet groza jaka wieje od niektórych jest przyjemna.
Co sprawiło iż stawiam je nad wszystkimi innymi łącznie z baśniami braci Grimm? Pewnie to, że zawartość "Baśni..." zupełnie nie powiela schematów. Nie przeczytamy tu o kolejnej Śnieżce, kolejnym Czerwonym Kapturku. Poznamy za to opowieść o księżniczce, która urodziła się małpiatką i dopiero tajemne zaklęcie zmieniło ją w kobietę niezwykłej piękności; przeczytamy o tajemnych zamkach, o wróżkach, które nie wyglądają jak wróżki, o mówiących posągach.. a przy tym, każda z postaci, jako, że autorka była Francuzką, ma niezwykłe, niespotykane w większości bajek imiona.
Czy mam dodawać, że grafiki tego wydania - jedynego zresztą w Polsce, o ile się orientuję - są bardziej niż magiczne, bajecznie kolorowe i wprost żywe?
Zaprawdę godna polecenia rzecz. zapada w pamięć i nawet 30 letnia kobieta, taka jak ja, stwierdza, że z chęcią wróci do nich i to nawet nie wtedy, gdy będzie je czytać synowi do 0oduszki, ale dla własnej przyjemności, w ciszy wieczoru, z filiżanką herbaty.
By dać się zaczarować jeszcze raz.

Piękne baśnie!
Są inne niż wszystkie. Autorka, widać, miała dużo wyobraźni. Moją ulubioną jest ta o księżniczce Różyczce.

Piękne baśnie!

Perrault zdecydowanie zrobił lepszą robotę. Baśnie Madame d'Aulnoy są często przegadane i za długie. Ale plus za kilka bohaterek znających swoją wartość i wybierających mądrość a nie piękno.

• Literatura francuska
  • Baśnie