Upojony chorobą. Zapiski o życiu i śmierci

Okładka książki Upojony chorobą. Zapiski o życiu i śmierci Anatole Broyard
Okładka książki Upojony chorobą. Zapiski o życiu i śmierci
Anatole Broyard Wydawnictwo: Czarne Seria: Przez Rzekę biografia, autobiografia, pamiętnik
Przez Rzekę
Intoxicated by My Illness: And Other Writings on Life and Death
Czarne
2010-12-01
2010-12-01
Agnieszka Nowakowska
literatura amerykańska choroba śmierć

Zbiór tekstów o śmierci i umieraniu, które powstawały w rożnym czasie. Trudno znaleźć słowa, żeby określić teksty, które Autor napisał w czasie ostatnich czternastu miesięcy swojego życia. Mam na myśli: "Upojony chorobą", "Pacjent bada lekarza", "Notatki z dziennika...". O postawie wobec własnego umierania napisane z niesamowitym dystansem, ironią, klasą. Autor chciał podejść do własnej choroby, jak przystało na krytyka krytycznie chorego, we własnym, dobrym stylu. Czytając, trzeba pamiętać o tym zamiarze. Dużo życia jest w tym pisaniu, chęci aktywnego czerpania z życia, zuchwałości wobec choroby, domagania się bycia traktowanym jak człowiek, a nie jednostka chorobowa, a także poszukiwania sensu. Lektura wywołująca dużo refleksji, odsłania nowe obszary, o których raczej się nie myśli i nie rozmawia, a miejscami prowokuje do śmiania się w głos. Całość zamyka trudne, ale piękne opowiadanie "Co powiedział cystoskop".

Na początek trzy fakty:

1) Anatole Broyard był amerykańskim krytykiem literackim, zmarłym na raka prostaty w 1990 roku (w wieku 70 lat);
2) Oryginalny tytuł tej książki - "Intoxicated by my ilness" - lepiej oddaje jej sens; "upojenie" w języku polskim kojarzy się raczej pozytywnie, ze stanem, do którego się dąży. Broyard bynajmniej nie czuł się upojony, za to skażony - jak najbardziej. Choroba wdarła się nieproszona w jego życie i przeniknęła, zatruła każdy jego aspekt;
3) Książka jest zbiorem szkiców, recenzji literackich, zapisków z dziennika, które jak klamra łączy temat umierania.

Broyard przypomina nam, że umieranie jest procesem bardzo intymnym, nawet jeśli dzieje się to w otoczeniu kochających nas ludzi. Analizuje chorobę i śmierć z różnych perspektyw: pisarza, czytelnika, przyjaciela i członka rodziny osoby umierającej ( jego ojciec i kilkoro bliskich przyjaciół też zmarło na raka),chorego, pacjenta, wreszcie samego umierającego. Opowiada o uczuciach, które temu towarzyszą. Pisze o gniewie, strachu i osamotnieniu, jednak nie roztkliwia się nad sobą, przez cały czas stara się pozostać niepokorny i zachować trzeźwość spojrzenia. Traktuje swojego raka bardziej jak przeciwnika, niż wyrok. Dużą część tych rozważań zajmuje "styl umierania" - Broyard postanowił, że tak długo, jak będzie w stanie, nie pozwoli się oszpecić i unieruchomić chorobie; zarówno intelektualnie, jak i fizycznie. Jeśli wierzyć słowom żony i dzieci, zamieszczonym w posłowiu, udało mu się to. W swoim stylu umierania pozostał kimś pomiędzy Clintem Eastwoodem i Mickiem Jaggerem.

Na początek trzy fakty:

Czytając tą książkę, czułam się jakbym czytała raczej recenzje innych książek. Ogólnie rzecz biorąc to mnie nie zachwyciła. Strasznie chaotyczna. Jedyny rozdział, który mogłabym powiedzieć, że mnie w pewnym stopniu zainteresował to rozdział ostatni "Co powiedział cytoskop", gdzie opisywana jest choroba ojca autora. Zresztą, nie jest to zwyczajna książka, zawierająca jakąś fabułę, lecz dziennik pisany w formie esejów, więc nie ma co się spodziewać, że będzie ona łatwa i lekka. Co, kto lubi. Mi osobiście nie przypadła do gustu.

Przerost formy nad treścią.

Przerost formy nad treścią.

• Psychologia
  • Medycyna
  • Proza
  • 2016
  • Śmierć

Dodaj cytat z książki Upojony chorobą. Zapiski o życiu i śmierci